İçeriğe atla

Egretta eulophotes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Egretta eulophotes
Korunma durumu

Hassas (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Ardeinae
Cins: Egretta
Tür: E. eulophotes
İkili adlandırma
Egretta eulophotes
Swinhoe, 1860
Dağılımı

Egretta eulophotes balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Asya'nın doğusunda yaşar. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hassas türler arasına alınmıştır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 68 cm. civarındadır. Yaşamı boyunca tüm tüyleri beyaz renklidir ve küçük ak balıkçıla Egretta garzetta benzer. Üreme dönemi dışında gagası soluk renklidir. Göz çevresi ve bacaklar sarı-yeşil renklidir. İrisleri sarıdır. Üreme döneminde erişkinlerin tepesinde 11 cm uzunluğa varan uzun tüyler çıkar. Aynı zamanda göğsünde ve sırtında da uzun tüyler görülür. Üreme döneminde ayrıca gaga parlak turuncuya çalan sarı renge dönüşürken göz çevresi parlak mavi ve ayaklar sarı bacaklar siyah renge dönüşür.

Dağılımı ve popülasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Üreme döneminde Rusya'nın en doğu kıyısında küçük adalarda, Kuzey Kore, Güney Kore ve Çin'de yaşar. Daha önce Tayvan ve Hong Kong'da göç sırasında geçerken bulunur. Japonya, Filipinler, Vietnam, Tayland, Malezya, Sarawak, Singapur, Endonezya ve Brunei'de göç sırasında geçerken ve kışlarken görülür. Dünya popülasyonunun 2.600 ila 3.400 arasında olduğu sanılmaktadır.