Nycticorax

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nycticorax
Gece balıkçılı (N. nycticorax)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Nycticoracinae
Cins: Nycticorax
T. Forster, 1817

Nycticorax balıkçılgiller familyasında yer alan bir kuş cinsidir. Cinsin adı Antik Yunanca "gece kuzgunu" sözcüklerinden gelir ve bu cinste yer alan kuşların geceleri avlanma özellikleri ile cinsin en iyi bilinen türü olan gece balıkçılının kargaya benzer çıkardıkları sese ithafen verilmiştir. Orta boylu balıkçıllar olan bu cins içindeki türlerin kuzeyde yaşayanları göç eder.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erişkinler kısa boyunlu kısa bacaklı tıknaz balıkçıllardır. Günümüzde yaşayan iki türün de tepeleri siyah ve karınları beyazdır. Kanatlar, göğüs, boyun ve kulak yanları gri ya da pas rengidir. Genç kuşlar kahverengidir ve beyaz ile gri beneklidir.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaçların üzerinde çalı çırpıdan yapılmış platformlarda ya da adacıklar ve kamışlıklar gibi korunaklı yerlerde yerde koloniler hâlinde yuvalanırlar. Dişi bir keresinde üç ila sekiz yumurta yumurtlar.

Geceleri, su kenarında pusuya yatarak avlanırlar. Küçük balıklar, kabuklular, kurbağalar, sucul böcekler ve küçük memeliler ile beslenirler. Gündüzleri ağaçlarda ya da çalılıklarda dinlenirler.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

İki türü günümüzde de yaşamaktadır. Dört türünün soyu 16 ile 17. yüzyıllarda tükenmiştir.

Jategori:Kuş cinsleri