Artur Phleps

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.26, 22 Aralık 2014 tarihli sürüm (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)

Artur Gustav Martin Phleps (d. 29 Kasım 1881 – ö. 21 Eylül 1944), Avusturya-Macaristan, Romanya ve Alman ordusunda subaydı. II. Dünya Savaşı sırasında Waffen-SS korgenerali, SS-Obergruppenführer rütbesine sahipti. I. Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Avusturya-Macaristan Ordusu subayı, dağ, savaş ve lojistik konusunda uzmanlaşmış, ve savaşın sonuna Oberstleutnant (yarbay) rütbesine terfi olmuştu. Savaş arası dönemde, Romen Ordusu'na katılarak Generalleutnant (tümgeneral) rütbesine ulaştı ve ayrıca Kral II. Carol'un danışmanı oldu. Phleps, hükümet aleyhinde konuştuktan sonra kenara çekilerek zorla ordudan emekli oldu.

1941 yılında Romanya'yı terk etti ve annesinin kızlık soyadı Stolz ismi altında bir SS-Standartenführer (albay) olarak Waffen-SS'e katıldı. 7. SS Gönüllü Dağ Tümeni "Prinz Eugen"nin alay komutanı olarak Doğu Cephesi'nde görev yaptı. Daha sonra 13 Şubat 1943'te 7. SS Gönüllü Dağ Tümeni "Prinz Eugen" komutasındaki, 13. SS Waffen Dağ Tümeni "Handschar" komutanlığına getirildi. Emrindeki Birimler Bağımsız Hırvatistan Devleti'nin sivil nüfusuna karşı birçok suç işledi.

Artur Phleps, aldığı Şövalye Demir Haç madalyasına ek olarak, 20 Haziran 1944 tarihinde Phleps'e Altın Alman Haçı madalyası ile ödüllendirilmiştir. Eylül ayında, güney Siebenbürgen ve Banat'daki Alman işgal birliklerinin tam yetkili generali olarak atandı. Eylül 1944 yılında öldürüldükten sonra, Meşe Yapraklı Şövalye Demir Haçı madalyası verilmiştir. Kızıl Ordu birimi tarafından esir edildikten sonra 21 Eylül 1944 tarihinde Romanya'da, Arad yakınlarında vurularak öldürüldü.

Kaynakça

Artur Phleps İngilizce Wikipedia maddesi