Artur Phleps

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Artur Gustav Martin Phleps (29 Kasım 1881 – 21 Eylül 1944), Avusturya-Macaristan, Rumen ve Alman ordularında subaydı. II. Dünya Savaşı sırasında Waffen-SS korgenerali, SS-Obergruppenführer rütbesine sahipti. I. Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Avusturya-Macaristan ordusu subayı, dağ, savaş ve lojistik konusunda uzmanlaşmış, ve savaşın sonuna Oberstleutnant (yarbay) rütbesine terfi olmuştu. Savaş arası dönemde, Rumen ordusuna katılarak Generalleutnant (tümgeneral) rütbesine ulaştı ve ayrıca Kral II. Carol'un danışmanı oldu. Phleps, hükûmet aleyhinde konuştuktan sonra kenara çekilerek zorla ordudan emekli oldu.

1941 yılında Romanya'yı terk etti ve annesinin kızlık soyadı Stolz ismi altında bir SS-Standartenführer (albay) olarak Waffen-SS'e katıldı. 7. SS Gönüllü Dağ Tümeni "Prinz Eugen"nin alay komutanı olarak Doğu Cephesi'nde görev yaptı. Daha sonra 13 Şubat 1943'te 7. SS Gönüllü Dağ Tümeni "Prinz Eugen" komutasındaki, 13. SS Waffen Dağ Tümeni "Handschar" komutanlığına getirildi. Emrindeki Birimler Bağımsız Hırvatistan Devleti'nin sivil nüfusuna karşı birçok suç işledi.

Artur Phleps, aldığı Şövalye Demir Haç madalyasına ek olarak, 20 Haziran 1944 tarihinde Phleps'e Altın Alman Haçı madalyası ile ödüllendirilmiştir. Eylül ayında, güney Siebenbürgen ve Banat'daki Alman işgal birliklerinin tam yetkili generali olarak atandı. Eylül 1944 yılında öldürüldükten sonra, Meşe Yapraklı Şövalye Demir Haçı madalyası verilmiştir. Kızıl Ordu birimi tarafından esir edildikten sonra 21 Eylül 1944 tarihinde Romanya'da, Arad yakınlarında vurularak öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Artur Phleps İngilizce Wikipedia maddesi