Arnavut yapımı filmlerin listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu liste; kronolojik sıralamaya göre düzenlenmiş olup, 1950'li yıllardan günümüze kadar olan Arnavut yapımı filmleri göstermektedir.

Yıllara göre Arnavut yapımı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'ler[1][2][değiştir | kaynağı değiştir]

 • Skënderbeu (1953)
 • Fëmijët e saj (1957)
 • Tana (1958)
 • Furtuna (1959)

1960'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Debatik (1961)
 • Detyrë e posaçme (1963)
 • Toka jonë (1964)
 • Vitet e para (1965)
 • Komisari i dritës (1966)
 • Oshëtimë në bregdet (1966)
 • Dueli i heshtur (1967)
 • Ngadhnim mbi vdekjen (1967)
 • Estrada në ekran (1968)
 • Horizonte të hapura (1968)
 • Prita (1968)
 • Këngë dhe valle nga gurra popullore (1969)
 • Njësiti guerril (1969)
 • Përse bie kjo daulle? (1969)
 • Plagë të vjetra (1969)

1970'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gjurma (1970)
 • Guximtarët (1970)
 • I teti në bronx (1970)
 • Lugina e pushkatarëve (1970)
 • Mësim për Lindën (1970)
 • Montatorja (1970)
 • A, B, C... Zh (1971)
 • Kur zbardhi një ditë (1971)
 • Mëngjeze lufte (1971)
 • Malet me blerim mbuluar (1971)
 • Kapedani (1972)
 • Kryengritje në pallat (1972)
 • Ndërgjegjia (1972)
 • Odisea e tifozave (1972)
 • Yjet e netëve të gjata (1972)
 • Brazdat (1973)
 • Krevati i perandorit (1973)
 • Mimoza Llastica (1973)
 • Operacioni Zjarri (1973)
 • Cuca e maleve (1974)
 • Duke kërkuar 5 orëshin (1974)
 • Qyteti më i ri në botë (1974)
 • Rrugë të bardha (1974)
 • Shpërthimi (1974)
 • Shtigje lufte (1974)
 • Çifti i lumtur (1975)
 • Beni ecën vetë (1975)
 • Kur hiqen maskat (1975)
 • Lumë drite (1975)
 • Në fillim të verës (1975)
 • Rrugicat që kërkonin diell (1975)
 • Udhëtim në pranverë (1975)
 • Dimri i fundit (1976)
 • Fijet që priten (1976)
 • Ilegalët (1976)
 • Lulëkuqet mbi mure (1976)
 • Përballimi (1976)
 • Pylli i lirisë (1976)
 • Thirrja (1976)
 • Tingujt e luftës (1976)
 • Tokë e përgjakur (1976)
 • Zonja nga qyteti (1976)
 • Ata ishin katër (1977)
 • Cirku në fshat (1977)
 • Gunat përmbi tela (1977)
 • Monumenti (1977)
 • Një udhëtim i vështirë (1977)
 • Njeriu me top (1977)
 • Shembja e idhujve (1977)
 • Streha e re (1977)
 • Tomka dhe shokët e tij (1977)
 • Zemra që nuk plaken (1977)
 • Dollia e dasmës sime (1978)
 • Gjeneral Gramafoni (1978)
 • Koncert në vitin 1936 (1978)
 • Në pyjet me borë ka jetë (1978)
 • Nga mesi i errësirës (1978)
 • Nusja dhe shtetrrethimi (1978)
 • Pas gjurmeve (1978)
 • Pranverë në Gjirokastër (1978)
 • Vajzat me kordele të kuqe (1978)
 • Yje mbi Drin (1978)
 • Çeta e vogël (1979)
 • Ballë për ballë (1979)
 • Balonat (1979)
 • Këshilltarët (1979)
 • Liri a vdekje (1979)
 • Mëdonjëtorja (1979)
 • Mysafiri (1979)
 • Në shtëpinë tonë (1979)
 • Ne vinim nga lufta (1979)
 • Përtej mureve të gurta (1979)
 • Radiostacioni (1979)

1980'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dëshmorët e Monumenteve (1980)
 • Gëzhoja e vjetër (1980)
 • Intendenti (1980)
 • Karnavalet (1980)
 • Mëngjese të reja (1980)
 • Në çdo stinë (1980)
 • Në kufi të dy legjendave (1980)
 • Një gjeneral kapet rob (1980)
 • Një shoqe nga fshati (1980)
 • Nusja (1980)
 • Partizani i vogël Velo (1980)
 • Pas vdekjes (1980)
 • Skëterrë '43 (1980)
 • Dita e parë e emërimit (1981)
 • Gjurmë në kaltërsi (1981)
 • Kërcënimi (1981)
 • Kur xhirohej një film (1981)
 • Në prag të lirisë (1981)
 • Një natë pa dritë (1981)
 • Një ndodhi në port (1981)
 • Plaku dhe hasmi (1981)
 • Qortimet e vjeshtës (1981)
 • Shoku ynë Tili (1981)
 • Shtëpia jonë e përbashkët (1981)
 • Si gjithë të tjerët (1981)
 • Thesari (1981)
 • Vëdhezër dhe shokë (1981)
 • Besa e kuqe (1982)
 • Në ditët e pushimeve (1982)
 • Nëntori i dytë (1982)
 • Një vonesë e vogël (1982)
 • Njeriu i mirë (1982)
 • Rruga e lirisë (1982)
 • Shokët (1982)
 • Apasionata (1983)
 • Dora e ngrohtë (1983)
 • Dritat e qytezës (1983)
 • Fraktura (1983)
 • Fundi i një gjakmarrje (1983)
 • Gracka (1983)
 • Kohë e largët (1983)
 • Një emër midis njerëzve (1983)
 • Duaje emrin tënd (1984)
 • Ëndërr për një karrige (1984)
 • Fejesa e Blertës (1984)
 • Fushë e blertë, fushë e kuqe (1984)
 • Gjurmë në dëborë (1984)
 • Kush vdes në këmbë (1984)
 • Lundrimi i parë (1984)
 • Militanti (1984)
 • Nata e parë e lirisë (1984)
 • Nxënësit e klasës sime (1984)
 • Shirat e vjeshtës (1984)
 • Taulanti kërkon një motër (1984)
 • Vendimi (1984)
 • Asgjë nuk harrohet (1985)
 • Dasma e shtyrë (1985)
 • Enveri ynë (1985)
 • Gurët e shtëpisë sime (1985)
 • Hijet që mbeten pas (1985)
 • Melodi e pandërprerë (1985)
 • Mondi dhe Diana (1985)
 • Në prag të jetës (1985)
 • Pranverë e hidhur (1985)
 • Të mos heshtësh (1985)
 • Të paftuarit (1985)
 • Tre njerëz me guna (1985)
 • Ura dhe kështjella (1985)
 • Vjeshtë e nxehtë e '41 (1985)
 • Bardhësi (1986)
 • Dasëm e çuditshme (1986)
 • Dhe vjen një ditë (1986)
 • Dy herë mat (1986)
 • Fillim i vështirë (1986)
 • Fjalë pa fund (1986)
 • Gabimi (1986)
 • Guri i besës (1986)
 • Kur hapen dyert e jetës (1986)
 • Kur ndahesh shokët (1986)
 • Një jetë më shumë (1986)
 • Rrethimi i vogël (1986)
 • Tre ditë nga një jetë (1986)
 • Binarët (1987)
 • Botë e padukshme (1987)
 • Eja (1987)
 • Familja ime (1987)
 • Hetimi vazhdon (1987)
 • Këmishët me dyllë (1987)
 • Në emër të lirisë (1987)
 • Një vit i gjatë (1987)
 • Përrallë nga e kaluara (1987)
 • Përsëri pranverë (1987)
 • Rrethi i kujtesës (1987)
 • Tela për violinë (1987)
 • Telefoni i një mënjezi (1987)
 • Vrasje në gjueti (1987)
 • Zëvëndësi i grave (1987)
 • Babai i studentit (1988)
 • Bregu i ashpër (1988)
 • Flutura në kabinën time (1988)
 • Historiani dhe kamelonët (1988)
 • Misioni përtej detit (1988)
 • Një i tretë (1988)
 • Pesha e kohës (1988)
 • Pranvera s'erdhi vetëm (1988)
 • Shkëlqim i përkohshëm (1988)
 • Shpresa (1988)
 • Stola në park (1988)
 • Tre vetë kapërcejnë malin (1988)
 • Treni niset në 7 pa 5 (1988)
 • Arjana (1989)
 • Balada e Kurbinit (1989)
 • Djali elastik (1989)
 • Edhe kështu, edhe ashtu (1989)
 • Kthimi i ushtrisë së vdekur (1989)
 • Kush është vrasësi (1989)
 • Lumi që nuk shteron (1989)
 • Muri i gjallë (1989)
 • Njerëz në rrymë (1989)
 • Pas takimit të fundit (1989)
 • Sinjali i dashurisë (1989)
 • Vitet e pritjes (1989)

1990'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bardhë e zi (1990)
 • Jeta në duart e tjetrit (1990)
 • Kronikë e një nate vere (1990)
 • Ngjyrat e moshës (1990)
 • Një djalë dhe një vajzë (1990)
 • Shpella e piratëve (1990)
 • Vdekja e burrit (1990)
 • Vetmi (1990)
 • Kush e solli Doruntinën? (1991)
 • E djela e fundit (1992)
 • Pas fasadës (1992)
 • Vdekja e kalit (1992)
 • Nekrologji (1993)
 • Njëqind për qind (1993)
 • Zemra e nënës (1993)
 • Dashuria e fundit (1994)
 • Një ditë nga një jetë (1994)
 • Përdhunuesi (1994)
 • Plumbi prej plasteline (1994)
 • Vazhdojmë me Bethovenin (1994)
 • Kolonel Bunker (1996)
 • Nata (1996)
 • Bolero (1997)
 • Porta Eva (1997)
 • Dasma e Sakos (1998)
 • Funeral Business (1999)

2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Parrullat (2001)
 • Tirana Viti Zero (2001)
 • Zefi (2001)
 • Edeni i braktisur (2002)
 • Lule të kuqe, lule të zeza (2003)
 • Nata pa hënë (2003)
 • Një ditë e mrekullueshme (2003)
 • Yllka (2003)
 • I dashur armik (2004)
 • Vals (2004)
 • Luleborë (2005)
 • Gjoleka, djali i Abazit (2006)
 • Syri magjik (2006)
 • Busulla (2007)
 • Mao Ce Dun (2007)
 • Koha e Kometës (2008)
 • Ne dhe Lenini (2008)
 • Sekretet (2008)
 • Shënjtorja (2008)
 • Të gjithë qajnë (2008)
 • Trishtimi i Zonjës Shnajder (2008)
 • Gjallë! (2009)
 • Kronikë provinciale (2009)
 • Lindje Perëndim Lindje (2009)
 • Muaj Mjalti (2009)

2010'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Maya (2010)
 • Shqiptari (2010)
 • Agon (2011)
 • Amnistia (2011)
 • Ballkan Pazar (2011)
 • Farmakon (2012)
 • The Ship (2012)
 • Amsterdam Express (2013)
 • Ada (2013)
 • Bota (2014)
 • Chromium (2015)
 • Drejt fundit (2016)
 • Të thyer (2017)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2018. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2018.