İçeriğe atla

Arnavutluk'a bağlı adalar listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arnavutluk; topraklarının büyük bir bölümü dağlık bölgelerden oluşan, Güneydoğu Avrupa'da, Adriyatik ve İyon Denizi arasında bulunan, Akdeniz'le bağlantılı bir Balkan ülkesidir. Çoğu küçük olan 13 ada ve adacığa sahiptir. Bu adalardan sadece Sazan ve Kunë adını taşıyanlar bir kilometrekareden büyüktür.

Sazan Adası (Ishulli i Sazanit)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sazan Adası, Arnavutluk'un en büyük adasıdır. Karaburun Yarımadası'nın kuzeyinde kalan Otranto Boğazı'nın yanında bulunan ada, Adriyatik Denizi ile İyon Denizi arasındaki sınırı oluşturur. Yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve 3 kilometre genişliğindeki adanın toplam yüzölçümü 6 kilometrekaredir. Ülkede hakim olan Akdeniz ikliminin aksine, subtropikal özellik gösteren adada kışlar ılık, yazlar sıcaktır. Bu farklılık adaya benzersiz ve zengin bir ortam oluşturmuş, biyolojik açıdan çeşitliliğe yol açmıştır.

Kunë Adası (Ishulli i Kunës)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kunë Adası, Arnavutluk'un Adriyatik sahilinde bulunan bir adadır. Drin Nehri'nin oluşturduğu deltada yer alan ada, yaklaşık 1.4 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tipik Akdeniz iklimi hakim olan bu yerde, küçük çalılardan oluşan ormanlar bulunmaktadır. Adada; 70'e yakın kuş türü, 22 çeşit sürüngen, 23 farklı memeli ve 6 amfibik canlı vardır.

Malsori Adası (Ishulli i Malësorit)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutluk'un kuzeyinde, İşkodra kentinin yakınlarında bulunan Malsori Adası; yaklaşık 40 hektarlık yüzölçümüyle, Buna Nehri'nin üzerinde yer alır. Arnavutçada Malësor, dağlı kimse anlamındadır. İşkodra Gölü'ne beş kilometre uzaklıkta olan adanın etrafında birkaç köy bulunmaktadır. Bunlardan en yakını Darragjat Köyü'dür.

Zvërnec Adası (Ishullit të Zvërnecit)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Zvërnec Adası, esas adanın yanında bulunan bir küçük adayı daha içererek toplamda 10 hektarlık bir alanı kaplar. Büyük olan ada yaklaşık 9 hektar, küçük olan ise 1 hektardır. Arnavutluk'un güneyinde, Narta Lagünü'nde bulunan ada anakaraya 207 metre uzunluğunda bir köprüyle bağlıdır. Çam ağaçlarıyla kaplı olan adanın uzunluğu 430 metre, genişliği ise 300 metredir. Adada bulunan 13. yüzyıldan kalma bir Bizans manastırı olan Zvërnec Manastırı sayesinde burası, önemli bir turistik merkez olmuştur.

Shurdhah Adası (Ishulli i Shurdhahit)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Shurdhah Adası; Arnavutluk'un kuzeyinde, Drin Nehri'nin içinde yer alır. 7.5 hektarlık büyüklüğe sahip olan adada eski bir kilisenin kalıntıları olmakla beraber, antik bir Roma kalesinin de bulunduğu düşünülmektedir.

Ksamil Adaları (Ishuj të Ksamilit)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dört küçük adadan oluşan Ksamil Adaları; Arnavutluk'un güneyinde, Arnavut Rivierası boyunca 9 hektarlık bir alanda bulunur. Adaların ismine kaynaklık eden Ksamil Köyü, buranın doğusunda kalır. Ulaşım oldukça zor olan bu adalara yalnızca teknelerle erişim mümkündür.

Maligrad Adası (Ishulli i Maligradit)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Maligrad Adası; Prespa Milli Parkı'nın bir bölümünü oluşturan Prespa Gölü içinde yer alır. Ülkenin doğusunda yer alan bu adanın yüzölçümü yaklaşık 5 hektardır. Ada, yaban hayatı açısından önem taşımaktadır.

Tongo Adası (Ishulli i Tongos)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tongo Adası; Arnavutluk'un güneyinde, İyon Denizi'ndeki sahil şeridiyle bağlantısı olan küçük bir adadır. Kayalık yapıda olan ada, sualtı yaşamı açısından önemli ve zengin bir yaşam alanıdır. Yunan sahiline sadece 300 metre uzaklıkta bulunan ada, Arnavutluk ile Yunanistan arasında bir sınır oluşturmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 2.5 hektardır.

Stillo Adası (Ishulli i Stillos)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Stillo Adası; Arnavutluk'un güneyindeki Vlorë Körfezi yakınlarında, kayalık ve seyrek nüfuslu bir adadır. 80 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde olan adanın yüzölçümü yaklaşık 1 hektardır. Komünist rejimin hakimiyeti süresince askeri bölge olarak kullanılmış ve sivil erişime yasaklanmıştır.

Paqës Adası (Ishulli i Paqës)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Paqës Adası; Koman Gölü'nün içinde bulunan, Arnavutluk'un kuzeyinde bir ada. Sadece 160 metre uzunluğuna sahip adanın yüzölçümü 0.3 hektardır.