Arnavutluk'ta din

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeşil ve turkuvaz: Müslümanlar
Mavi ve kırmızı: Hristiyanlar

2011 Nüfus sayımında Arnavut vatandaşlarının dine ilişkin beyanları şu şekildedir; % 56.7 İslam, % 10.03 Roma Katoliği, % 6.75 Arnavut Ortodoks, % 5.49 belli bir dine bağlı değil, % 2.5 Ateist, % 2.09 Bektaşi, % 0.14 Protestan/Evanjelikal.[1] Sayımın boykot edilmesi nedeniyle, Güney Arnavutluk'ta sağlıklı sayım yapılamadığından Ortodoks yüzdesinin bu nedenle gerçekten daha düşük çıkma olasılığı mevcuttur.[2][3][4][5]

1912 'de Osmanlı Devleti'nden ayrılıp, bağımsız olan Arnavutluktaki Müslümanların çok önemli bir bölümü Sünni olup, bağımsızlıktan bu yana geçen 94 yılda, Arnavutluk'ta dini kimlik sınıflandırması yapılmamaktadır. 1944 - 1991 arasındaki 46 yıllık komünist partisi eşbaşkanı Enver Hoca rejimi döneminde Arnavutluk dünyanın ilk ateist devleti ilan edildi. Toplumun büyük kesimi iki nesil boyunca Müslümanlık - Hristiyanlık gibi konuların tümüyle dışında yaşadı. Arnavutlar arasında din farkı gözetenler ağır cezalara çarptırıldılar. 1991'de Doğu Avrupa'daki komünist rejimlerin yıkılmasından sonra Arnavutlukta Hristiyanlığın Katolik mezhebine ilgi artarak büyümektedir. Arnavutluk Katolik Kilisesi merkezi İşkodra şehrinde olup, İtalya, Avusturya ve Almanya ile çok yakın temas halindedir. Ayrıca Arnavutluk'un en büyük cami de yine İşkodra'dadır.

1924'te Türkiye'de yasaklanan Bektaşi tarikatı üyelerinin pek çoğu Arnavutluk'a göç ettiler. Son yıllarda İran ve Suudi Arabistan ise Arnavutluk'ta İslam'ın yeniden canlanması için çok büyük maddi yardımlar yapmaktadır. Güneydeki Tosk bölgelerinde Katolik kilisesi bulunmaz. Bu bölgede Bağımsız Arnavut Ortodox Kilisesi etkindir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]