Arnavutluk Anayasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arnavutluk Anayasası (Arnavutça: ArnavutçaKushtetuta e Shqipërisë); Arnavutluk'ta geçerli olan en üst düzey kanundur. Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti tarafından 28 Kasım 1976'da kabul edilen ve 29 Nisan 1991'de değiştirilen 1976 Anayasası'nın temelleri üzerinde yükselen mevcut ve güncel anayasa, Arnavutluk Meclisi tarafından 28 Kasım 1998 tarihinde kabul edilmiştir.[1][2]

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısım Başlık Tanım[3]
I Temel İlkeler Bu kısımda; Arnavutluk'un üniter, parlamenter, seküler bir cumhuriyet olduğu ve seçilen hükûmetlerin özgür, eşit ve düzenli aralıklarla yapılan seçimlerle göreve geldiği tanımlanmaktadır.
II Temel Hak ve Özgürlükler Bu kısımda; Arnavutluk vatandaşlarının bölünemez, devredilemez ve dokunulmaz olan ve tüm hukuk düzeninin temelini oluşturan temel hak ve özgürlükleri tanımlanmaktadır.
III Meclis Bu kısımda; Arnavutluk Meclisi'nin görevi, yasama süreci, milletvekillerinin ödev ve sorumlulukları ile mevcut seçim sistemi tanımlanmaktadır.
IV Cumhurbaşkanı Bu kısımda; Arnavutluk devleti adına yürütme yetkisini elinde bulunduran Arnavutluk Cumhurbaşkanı'nın göreve gelme, görevden ayrılma süreci ile yetki ve sorumlulukları tanımlanmaktadır.
V Bakanlar Kurulu Bu kısımda; Arnavutluk devleti adına yürütme yetkisini Arnavutluk Cumhurbaşkanı ile paylaşan bakanlar kurulunun göreve gelme, görevden ayrılma süreci ile yetki ve sorumlulukları tanımlanmaktadır.
VI Yerel Yönetimler
VII Uluslararası Anlaşmalar Bu kısımda; Arnavutluk devleti adına hükûmet veya yetkili başka bir yürütme organı tarafından yapılacak olan uluslararası anlaşmaların imzalanma, kabul edilme ve yürürlüğe girme aşamalarına dair süreçler tanımlanmaktadır.
VIII Anayasa Mahkemesi Bu kısımda; Arnavutluk Anayasası'nın denetimini yapan Arnavutluk Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, görevleri ve yetkileri tanımlanmaktadır.
IX Mahkemeler Bu kısımda; Arnavutluk'taki adli yargının bir parçası olan üst ve alt dereceli mahkemelerin yapısı, görevleri ve yetkileri tanımlanmaktadır.
X Adli Süreç Bu kısımda; Arnavutluk'taki adli yargı sürecinin işleyişi tanımlanmaktadır.
XI Referandum
XII Fesih
XIII Kamu Maliyesi
XIV Devlet Denetimi
XV Silahlı Kuvvetler Bu kısımda; Arnavutluk devletinin resmi ve düzenli ordusu olan Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısı, görevleri ve yetkileri tanımlanmaktadır.
XVI Olağanüstü Önlemler Bu kısımda; darbe, savaş veya benzeri herhangi bir olağanüstü durumda alınacak önlemler ve izlenecek yöntemler tanımlanmaktadır.
XVII Anayasa Tashihi Bu kısımda; anayasa değişiklikleri sırasında ortaya çıkan geçici durumlar ile anayasa değişikliğinin nasıl ve hangi kriterler çerçevesinde yapılabileceği tanımlanmaktadır.
XVIII Geçici ve Nihai Hükümler Bu kısımda; anayasa değişiklikleri sırasında ortaya çıkan geçici durumlar ile anayasa değişikliğinin nasıl ve hangi kriterler çerçevesinde yapılabileceği tanımlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Albania 1998 4 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Constitution Writing & Conflict Resolution
  2. ^ Andersen, Bjoern, (Ed.) (17 Mart 2005). "The Albanian Constitution of 1976". 18 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Constitution of Albania". wikisource.org (İngilizce). 27 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2019.