Arnavutluk Müslüman Topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arnavutluk Müslüman Topluluğu (Arnavutça: Komuniteti Mysliman i Shqipërisë), Arnavutluk'taki müslümanların en üst dinî kurumu. Arnavutluk Osmanlı İmparatorluğu'ndan 1912 yılında bağımsızlığı aldıktan sonra, 1920 yılında Müslüman Topluluk, Osmanlı hilafetten ayrılarak kuruldu. Bu olaydan dolayı (Osmanlı hilafetin müslüman dünyasında gücü olmadığı için), Türkiye'nin devlet kurucusu Gâzi Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı hilafeti 1924 yılında kaldırdı.

Müslüman Topluluğun kendi Şeyhülislamı ve Başmüftüsü vardın. Kurucusu Hacı Abdül Aziz Vehbi Ağaoğlu (Arnavutça: Vehbi Agolli) idin. Müslüman Topluluğu, Arnavutluk 1967 yılında Enver Hoca tarafından dünya'nın ilk Ateist devleti olarak ilan edildikten sonra, kapatıldı ve sonraki Başmüftüsü Hacı Hafız Sabri Koçi 20 senelik hapise atıldı.

Anca 1990 yılında yeniden açıldı ve ilk toplu cuma namazı İşkodra'daki Kurşunlu Camii'nde yapıldı. Hacı Hafız Sabri Koçi 2004 yılında öldükten sonra, yerine Hacı Selim Muça geldi. Ve 2014 yılında İskender Bruçay (Arnavutça: Skënder Bruçaj başkanı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]