İçeriğe atla

Arnavutluk Müslüman Topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arnavutluk Müslüman Topluluğu (Arnavutça: Komuniteti Mysliman i Shqipërisë), Arnavutluk'taki Müslümanların en üst dinî kurumu. Arnavutluk Osmanlı İmparatorluğu'ndan 1912 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra, 1920 yılında Müslüman Topluluk, Osmanlı Halifeliği'nden ayrılarak kuruldu. Bu olaydan dolayı (Osmanlı Halifeliği'nin Müslüman dünyasında gücü olmadığı için), Türkiye'nin devlet kurucusu Gâzi Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Halifeliği'ni 1924 yılında kaldırdı.

Müslüman Topluluğun kendi Şeyhülislamı ve Başmüftüsü vardır. Kurucusu Hacı Abdül Aziz Vehbi Ağaoğlu (Arnavutça: Vehbi Agolli) idi. Müslüman Topluluğu, Arnavutluk 1967 yılında Enver Hoca tarafından dünyanın ilk ateist devleti olarak ilan edildikten sonra, kapatıldı ve sonraki Başmüftüsü Hacı Hafız Sabri Koçi 20 sene hapis hayatı yaşadı.

Ancak 1990 yılında yeniden açıldı ve ilk toplu cuma namazı İşkodra'daki Kurşunlu Camii'nde kılındı. Hacı Hafız Sabri Koçi 2004 yılında öldükten sonra, yerine Hacı Selim Muça geçti. Ve 2014 yılında İskender Bruçay (Arnavutça: Skënder Bruçaj başkanı oldu.