Ballokume

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ballokume
Alternatif isimBallokume Elbasani
Ülke(ler)Arnavutluk
BölgesiElbasan
TürüKurabiye
Servis türüSıcak
Ana malzemeler
  • Tereyağı
  • Şeker
  • Yumurta
  • Mısır unu

Ballokume; Arnavut mutfağına ait olan tatlı bir kurabiye çeşididir. Arnavutluk'un Elbasan yöresine ait bir yiyecek olup Arnavutlar tarafından sıkça tüketilir.[1] En önemli özelliği mısır unundan yapılması ve odun ateşinde pişmesidir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arnavutluk sancaklara bölünmüş ve beyler tarafından yönetilen bir idari merkezdi. 16. yüzyılın sonlarına doğru Elbasan'ı yöneten dönemin sancakbeyi bölgede oldukça meşhur olan bir tatlının tadına bakar. Lezzetini oldukça beğenen beyin ağzından "është ba si llokume!" ("Aynı lokum gibi!") sözleri dökülür. Beyin kurabiyeyi lokuma benzetmesinin üzerine, zaman içerisinde söyleniş değişikliklerine maruz kalsa da, artık Elbasan kurabiyesi ballokume ismiyle anılmaya başlamıştır.[2] Ayrıca ballokume; Türk mutfağına da "bal lokum tatlısı" olarak girmiş ve benimsenmiştir.

Önem[değiştir | kaynağı değiştir]

Ballokume popüler bir yiyecek olmasının yanı sıra aynı zamanda da bir şenlik tatlısıdır. Arnavutlar tarafından her sene Mart ayının 14'ünde Dita e Verës (Yaz Günü) kutlanır. Ülke genelinde resmi tatil ilan edilen bu günde insanlar ballokume yapar ve birbirlerine ikram ederler. Bu yönüyle kutlamaların ve şenlik sofralarının da önemli bir parçasını oluşturmaktadır.[3][4]

Yapılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurabiyenin ana malzemeleri tereyağı, şeker, yumurta ve mısır unudur. Kendine has şeklini vermek için hamuru genellikle bakır bir kapta yoğrulur ve bu yoğurma işlemi kuvvetli bir kas gücü gerektirdiğinden dolayı genellikle bu aşamada evin erkekleri yapım sürecine dahil olarak yardım ederler.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ballokume". rove.com (İngilizce). 30 Temmuz 2019. 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2020. 
  2. ^ Abitbol, Vera. "What is the origin of the word ballokume?". 196flavours.com (İngilizce). 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2020. 
  3. ^ "Përbërësit për Ballokume Elbasani për Ditën e Verës". monarch.al (Arnavutça). 7 Ekim 2013. 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2020. 
  4. ^ "14 marzo, Dita e Verës – Giorno d'Estate". turismo.al (İtalyanca). 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2020. 
  5. ^ "Ballokume Elbasani". tasteatlas.com (İngilizce). 2020. 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2020.