Antakyalı Carpus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Antakyalı Carpus (GrekçeΚάρπος d. ?, Antioch- ö. ?) eski bir Yunan matematikçi.

Hayatı ve Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ne zaman yaşadığı belli değildir; MÖ 2. yüzyıl ile MS 2. yüzyıl arasında herhangi bir zamanda yaşamış olabilir. Paul Tannery tarafından "Antakyalı Carpus üzerine (İngilizceOn Carpus of Antioch)" adlı makale, Carpus'un Geminus'tan önce mi yoksa sonra mı yaşadığı sorusunu tartışır ve daha sonra yaşamış olabileceğini gösterir. Carpus, mekanik, astronomi ve geometri üzerine yazdı.

Proclus, problemlerin teoremlerden önce gelip gelmemesi konusunda Carpus'un Astronomik İncelemesinden (İngilizceAstronomical Treatise) alıntı yapar. Carpus, bu eserde Geminus'u eleştiriyor olabilir (veya olmayabilir).[1] Proclus ayrıca Carpus'un "açı bir niceliktir, yani onu içeren yüzey çizgileri arasındaki bir mesafedir" görüşünü aktarır.[2][3][4] Pappus'a göre, Carpus pratik uygulamalar için matematikten yararlanmıştır.[5] Iamblichus'a göre, Carpus ya da 'Mühendis Carpus (Carpus the Engineer)' ayrıca daireyi kareyle çevreleme için bir eğri oluşturmuş ve buna 'çift hareketle oluşturulan bir eğri' adını vermiştir.[6] Paul Tannery, söz konusu eğrinin sikloid olduğunu iddia etmiştir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Proclus, on Euclid, ss. 241-243
  2. ^ Julian Havil, (2012), The Irrationals: A Story of the Numbers You Can't Count On, s. 15, 978-06-91-14342-2
  3. ^ Proclus, on Euclid, ss. 125-126
  4. ^ Chisholm Hugh, (1866), The Encyclopaedia Britannica: a dictionary of arts, sciences, literature and general information, "ANGLE" maddesi s.14
  5. ^ Pappus, Collection, 1026
  6. ^ Iamblichus, quoted in Simplicius, Categories, 192.19

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Thomas Little Heath, A History of Greek Mathematics, page 428. Courier Dover Publications.
  • Michael Taunton, (2001), Surveying Instruments of Greece and Rome, ss. 33–34. Cambridge University Press.