Leon (matematikçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Leon (GrekçeΛέων) Eski Yunan matematikçisi ve Neocleides'in öğrencisiydi.[1] Elements adlı kitabı, Öklid'in aynı adlı eseri tarafından gölgede bırakıldı.

Proclus, Öklid Unsurlarının İlk Kitabı Üzerine Yorumunda (Commentary on the First Book of Euclid's Elements)[2] belirtir:

Ancak Neoclides, Leodamas'tan küçüktü ve öğrencisi Leon'du; eski geometrikçilerin düşündüklerine birçok şey katan Böylece Leon, elementleri hem çokluğu hem de sergiledikleri kullanım nedeniyle daha doğru bir şekilde inşa etti: ve bunun yanı sıra, araştırılması istenen bir problemin ne zaman mümkün ve ne zaman imkansız olduğunu belirleyen bir yöntem keşfetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gow, James (1884), A Short History of Greek Mathematics, University Press, s. 183, Of Neocleides and his pupil Leon also, we know no more than the Eudemian summary tells us, in which the only important fact is that Leon wrote an improved 'Elements' and treated particularly of diorismus. 
  2. ^ Thomas Taylor, The Philosophical and Mathematical Commentaries of Proclus on the First Book of Euclid's Elements Vol. 1 (1788)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wikisource logo Vikikaynak'ta Leon tarafından ya da onun hakkında yazılmış çalışmalar