Junker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Junker (Almancada "toprak sahibi"), Prusya'da ve Almanya'nın doğusunda yaşayan ve Alman İmparatorluğu (1871-1918) ile Weimar Cumhuriyeti (1919-33) dönemlerinde önemli siyasi güce sahip olan toprak sahibi sınıfa verilen ad.

"Genç soylu" anlamına gelen Orta Yüksek Almanca Juncherre kelimesinden türetilen Junker terimi ve gerçekte özgür soylular veya şövalyeler için kullanılırdı.[1] Alman İmparatorluğunun egemen gücü olmuş olan Prusya Almanya'nın doğusundaki toprakların sahibi Junkerlerin kurduğu bir devlettir. Bir Junker ailesinden gelen ve 1871-90 arasında imparatorluk şansölyesi olan Otto von Bismarck, başlangıçta bu sınıfın çıkarlarının temsilcisi olarak kabul edildi. Aşırı tutucu siyasal görüşleri olan Junker'ler, monarşiyi ve askeri konularda izlenen geleneksel çizgiyi destekliyor, tarımda korumacı politikaları savunuyorlardı. Reichstag'daki (Parlamento) Alman Muhafazakâr Partisi ile meclis dışındaki Çiftçiler Birliği imparatorluk dönemi boyunca Junker'lerin çıkarlarını temsil eden başlıca kuruluşlar oldu. Almanya'nın birliğini sağlayan Prusya ordusunun subay kadrosunun büyük bölümünü Junker'ler oluşturduğundan, özellikle son derece tutucu bir anayasanın yürürlükte olduğu (1850-1918) Prusya'da bu sınıfın temsilcileri önemli yönetim görevlerine getirildiler.

Weimar dönemindeyse cumhuriyet yönetimine karşı yoğun bir mücadele yürüterek, Hitler'in iktidara gelmesiyle sonuçlanan gelişmelerde önemli rol oynadılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1].