Heidelberg Üniversitesi

Koordinatlar: 49°24′37″K 8°42′23″D / 49.41028°K 8.70639°D / 49.41028; 8.70639
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
Logo University of Heidelberg.svg
Map
Slogan Semper apertus – Zukunft. Seit 1386. (Latince ve Almanca)
Kuruluş 1386
Tür Devlet
Eğitim dil(ler)i Almanca, İngilizce
Rektör Prof. Dr. Bernhard Eitel
Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Stephen K. Hashmi, Prof. Dr. Dieter W. Heermann, Prof. Dr. Óscar Loureda Lamas, Prof. Dr. Beatrix Busse
Başkan Holger Schroeter
Öğretim üyeleri 7,392[1]
Akademik personel 5,930[1]
Kayıtlı 30,873[2]
Lisans öğrencileri 15,289[2]
Lisansüstü öğrencileri 11,871[2]
Doktora öğrencileri 3,024[2]
Konum Heidelberg, Almanya
Okul renkleri Kumtaşı kırmızısı ve Altın         
Web sitesi www.uni-heidelberg.de
1905 yılında inşa edilen Heidelberg Üniversitesi Kütüphanesinin ana binası.

Heidelberg Ruprecht Karl Üniversitesi (Almanca: Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg), (Ruperto Carola) ya da kisa adıyla Heidelberg Üniversitesi, 1386'da Heidelberg'de kurulmuş, Almanya'nın en eski üniversitesi olmasının yanında; en ünlü ve prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversitenin tarihi 14. yüzyıla kadar uzanır. 16. yüzyılda hümanizmin merkezi haline gelmiştir. 19. yüzyıl sonrasında bağımsız düşünürlerin, demokratik düşüncenin ve ileri seviye bilimsel araştırmaların merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi veren okullarına rol modeli olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite 1933 ile 1945 yılları arasındaki Nazi dönemimde bünyesindeki önemli bilim adamlarını yitirerek kan kaybetmiş, II. Dünya Savaşı sonrasında toparlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Heidelberg Üniversitesi tarihi boyunca birçok Nobel Ödülüne ev sahipliği yapmış olması ile de ön plana çıkmaktadır. Nobel Ödülü almış 55 kişi bu üniversite ile ilişkilidir.[3] Nobel Ödülünü Heidelberg Üniversitesinde görevli iken alan bilim adamlarına bakıldığı zaman ise 4 tane Fizyoloji ve Tıp alanında, 5 tane Kimya alanında ve 3 tane de Fizik alanında olmak üzere toplamda 12 Nobel Ödülü Heidelberg Üniversitesi bünyesindeki bilim adamlarına verilmiştir.[4] Bu bilim insanları şunlardır[4]:

1. Nobel/Fizyoloji ve Tıp:

 • Albrecht Kossel
 • Otto Meyerhof
 • Bert Sakmann: 1991'de nöronlardaki iyon kanallarının fizyolojisine yönelik araştırmalarıyla Nobel ödülü almış olup, Üniversiteden emekli olmuştur.
 • Harald zur Hauser: Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüslerine yönelik çalışmalarıyla 2008 Nobel almış olup, hâlen Heidelberg Üniversite'sinde görevlidir.

2. Nobel/Kimya:

 • Carl Bosh
 • Friedrich Bergius
 • Richard Kuhn
 • Karl Ziegler
 • Georg Wittig

3. Nobel/Fizik:

 • Philipp Leard
 • Walther Bothe
 • Hans Jensen

Ayrıca son derece prestijli bilim ödüllerinden Leibniz Ödülü de en az 18 bilim insanıyla Heidelberg Üniversitesinde bulunmaktadır. Aslında Heidelberg Üniversitesi mezunları ve fakültesi gerek Almanya'da gerekse dünya çapında kendi alanında birçok önemli işlere imza atmış bilim insanı felsefeci, sanatçı, siyasetçi, düşünür, şair ve liderlerden oluşmaktadır. Felsefeciler Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Karl Jaspers, Edmund Montgomery, Hans-Georg Gadamer, and Jürgen Habermas yanı sıra Hermann von Helmholtz, Robert Wilhelm Bunsen, Gustav Robert Kirchhoff ve modern psikiyatrinin kurucularından Emil Kraepelin, modern sosyolojinin kurucularından Max Weber bu üniversitede profesörlük yapmışlardır.

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Klasik Avrupa yükseköğrenim geleneğine uygun olarak üniversite Heidelberg şehrinin içine dağılmıştır. Sosyal ve beşeri bilimlere bağlı fakülte ve enstitüler 'alt stadt' yani eski şehir denilen bölgede tarihi Heidelberg şehir dokusu ile iç içedir. Fen bilimleri, Tıp Fakültesi ve 3 tane üniversite hastanesi ise Neuenheimer Feld denilen yeni bölgede bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Christian Watzke. "Daten und Fakten - Personal - Universität Heidelberg". uni-heidelberg.de. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2016. 
 2. ^ a b c d "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 31 Ocak 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. 
 4. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014.