I. Richard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
I. Richard
"Aslan Yürekli" Richard
Richard I of England.png
İngiltere Kralı
Hüküm süresi 6 Temmuz 1189 – 6 Nisan 1199
Taç giymesi 3 Eylül 1189
Önce gelen II. Henry
Sonra gelen Yurtsuz John
Tam ismi
Aslan Yürekli Richard
Hanedan Angevinler Hanedanı
Babası II. Henry
Annesi Akitanya Düşesi Eleanor
Doğum 8 Eylül 1157(1157-09-08)
Beaumont Sarayı, Oxford
Ölüm 6 Nisan 1199 (41 yaşında)
Châlus, Limousin
Defin Fontevraud Manastırı

I. Richard veya Aslan Yürekli Richard (İngilizce: Richard the Lionheart, Fransızca: Richard Coeur de Lion; 8 Eylül 1157 – 6 Nisan 1199), İngiltere'nin 1189-1199 tarihleri arasındaki Norman Fransız asıllı kralı. İngiltere'nin Normanlar tarafından fethinden sonraki krallarından olan I. Richard, Plantagenetler Angevinler Hanedanı kolundandı.

Aslen Norman Fransız'dı ve çok az İngilizce biliyordu. Konusma dili olarak Fransizca ve uzun muddet annesinin hukumdari oldugu Eleanor'a ait olan Akitanya'da konuslan Oksitanca konusmaktaydi. Konusmasi ve tavit=rlari cok kisa ve sert oldugu icin gununde kendisine Oksitanca "Oc e No (Evet ve Hayir)" lakabi verilmisti.[1]

Richard'a Aslan Yürekli unvanı, üstün cesaretine ve komuta kabiliyetine binaen verilmiştir. Henüz 16 yaşındayken, komutası altındaki birliklerle, babası II. Henry'ye karşı ayaklanan asileri bastırmayı başarmıştır. Üçüncü Haçlı Seferi'ne bizzat katılmış ve komuta etmiştir. Philip Augustus'un ayrılmasından sonra komutayı elden bırakmamış ve Müslüman'lara karşı önemli zaferler elde etmiş ve Selahaddin Eyyubi ile birçok kere karşı karşıya gelmiştir. Birçok önemli başarı elde etmesine rağmen Kudüs'ü ele geçirememiştir.

Doğumu ve soyu[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Richard, 8 Eylül 1157 tarihinde İngiltere'nin Oxford kentindeki Beaumont Sarayı'nda dünyaya geldi. İngiltere Kralı II. Henry ve kariai Akitanya Düşesi olan Akitanyali Elanor'un bes mesru oglundna üçüncüsu idi. O zamanki İngiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi Norman Fransız asıllıydı.

Richard Kral olmadan onceki cocukluk doneminden İngiltere'de yasadi. Fakat yetisken olduktan sonra hayatini, modern Fransa'nin kuzeybatisinda olan, Akitanya Duklugu arazilerinde gecirmistir.. Kral olduhktan sonra İngiltere'de ancak 6 aydan fazla kalmadığı belgelenmiştir. Hayatının uzun döneminde III. Haçlı Seferi için yolda ve Kutsal Topraklarda, oradan dönerken Avururya'da tutuklu olarak veya Fransaş'da kendine ait arazileri savunmak için askeri sefererde geçirmiştir. Hükümdarı olduğu ülkeleri üzerinde krallık yapıp hüküm sürüp idare ettiği arazi saymmakta idi ve bu arazileri üzerinde vergiler toplayarak kendinin komuta ettiği askeri güce finansman salğlayan kaynaklar olarak gördüğü belirtilmektedir. Buna rağmen tebası olan ahali tarafından gayet derin dini inancı olan bir hükümdar olarak görülmekte idi. İngiltere kralları arasında sonradan tarihlerde bir lakap ile (Arslan Yürekli olarak) anılan ve sadece bir krallık numarası (I.) ile bilinmeyen tek kraldır.[2]

İngiltere Krallığı tahta çıkma yasasına göre, tahta çıkacak kral çocuğunun ölen kralın en büyük mesşru yaşayan erkek cocugü olmasi gereketiği için ve Richard'ın babası II. Henry'nin üçüncü oğlu olduğu için Richard gencliğinin önemli kısmında İngiltere Krallık tahtina çıkmayı beklemiyordu. Ama büyük ağabeyi olan Genç Henry önce 1183'te babasi II. Henry'ye isyan etmiş ve isyanı bastirilma hazırlıklari yapilmakta iken bir ateşli hastalıktan ölmüştü. İkinci ağabeyi Geoffrey ise 1186'da Paris'te yapılan bir atlı şövalayeler turnuvası sırasında bir kaza eseri öldü. Fransa kralı Philip Augustus İngiltere tahtına hak iddia etmekte idi ve bu hakkıni almak icin girişimlerde bulundu. Philip August son girişiminde Richard'ı kızı Alice ile evlendirmeye ve bundan sonra onu varisi olarak etmeye hazır olduğunu açıkladı. Bunun üzerine Richard Fransa Kralı'na biat etti . Bu konu iciin yapilmakat olan müzakerelere II. Henry hasta hasta istirak etti ve bir kesin sonuca varilmadan Richard'in babası II. Henry 6 Temmuz 1189'da öldü. Richard babasının tek meşru varisi olduğu için İngiltere kralı oldu...

Üçüncü Haçlı Seferi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Aslan Yürekli" Richard.

1187 yılında Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü Haçlılardan geri aldığı haberi Avrupa'ya ulaşınca, Richard Fransa kralı II. Philip'le birlikte Üçüncü Haçlı seferine çıkmaya karar verdi. 1190 yazında Hristiyanlığın kutsal topraklarına doğru yola çıkan Richard önce Sicilya'yı işgal etti. Sonra Sicilya'dan ayrılarak 6 Mayıs 1191'de yol üzerindeki Kıbrıs'ı ele geçirdi. 7 Eylül 1191'de Arsuf Savaşı'nda Selahaddin Eyyubi'nin ordularını yenmeyi başardı. Ancak 1 yıl daha uğraşmasına rağmen KudüsSelahaddin Eyyubi'den geri alamadı. 2 Eylül 1192'de Selahaddin'le bir anlaşma imzalayarak Avrupa'ya geri döndü. Avrupa'ya geri dönerken Viyana yakınlarında Kutsal Roma Germen İmparatoru VI. Heinrich'a esir düştü. Annesi Akitanya Düşesi Elenor 150.000 Mark tutarında bir fidye ödeyerek 4 Şubat 1194'te oğlunun serbest bırakılmasını sağladı.

Son yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Richard'ın Westminster Sarayı önündeki heykeli

Aslan Yürekli Richard yaşamının geri kalan bölümünü Normandiya'da geçirdi. Château Gaillard denilen bir şato inşa ettirdi. Birlikte Haçlı Seferi'ne çıktığı II. Philippe Auguste ile savaşırken çaylak bir okçu tarafından kolundan vuruldu. Ölümünden önce çaylak okçuyu bağışladı. Birçok İngiliz tarihçisi tarafından "karıncanın aslanı öldürmesi" olarak yorumlanır. Yaranın kangren olması sonucu 6 Nisan 1199 tarihinde annesinin kollarında öldü. 41 yaşında ölen Richard'ın bedeni Fransa'nın dört bir yanına dağıtılmış, iç organları okla yaralandığı Chalus Şatosu'na, kalbi Rouen'e ve bedeninin geri kalanı da Fontevraud'a gömülmüştür.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

10 yılı aşkın hükümdarlığı boyunca İngiltere topraklarında geçirdiği toplam süre altı aydan daha azdır.[kaynak belirtilmeli] Hükümdarlığının son beş yılının tamamını ülke dışında geçirdi. Çok az İngilizce bilmekteydi ancak buna rağmen İngilizler tarafından sevilen ve hatırlanan bir liderdir. Yokluğunda kardeşi John hüküm sürdü ve onun haksız yönetimi esnasında bir halk efsanesi olarak Robin Hood doğdu.

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

Ubisoft'un yayımladığı Assassin's Creed oyununda önemli bir karakterdir. Kutsal Topraklar üzerinde verilen mücadelelerde rol alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia "Richard I of England" maddesi kaynaklıdir: Online: [1] (İngilizce)
  1. ^ Gillingham, John, (1978) 'Richard the Lionheart', Londra :Weidenfeld and Nicolson , say 243.
  2. ^ Turner, Ralph V. ve Heiser, Richard R (2000), The Reign of Richard Lionheart, Rüler of the Angevin empire, 1189–1199, Harlow: Longman, İSBN 0-582-25659-3. (İngilizce)

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nelson, Janet L. (ed.) (1992) Richard Cœur de Lion in History and Myth, , ISBN 0951308564. (İngilizce)
  • Gillingham, John (Son bas.:2002, ilk bas.:1999],Richard I, Londra: Yale University Press, ISBN 0300094043. (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Britanya Kraliyeti royal.gov.uk resmi websitesinde "Richard I" maddesi. Online: [2] (İngilizce)
  • Medievalist.globefolio.net websitesinde kronik tarihçci Richard Devizes tarafından hazırlanmış "Chronicle of deeds of Richard I ( I. Richard'in eylemleri kronik tarihi".Online: [3] (İngilizce)
  • Medievalist.globefolio.net websitesinde kronik tarihçi Geoffrey Vinsauf tarafından hazırlanmış Kral I. Richard'ın Kutsal Topraklar'daki askeri sefer kampanyasında gitttiği yerler. Online: [4]
Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Henry
İngiltere Kralı
6 Temmuz 1189 - 6 Nisan 1199
Sonra gelen:
John