Louisiana balıkçılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.52, 5 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Louisiana balıkçılı
Tri-color Heron.JPG
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes (Pelikanlar)
Familya: Ardeidae
(Balıkçılgiller)
Cins: Egretta
Tür: E. tricolor
İkili adlandırma
Egretta tricolor
Statius Muller, 1776

Louisiana balıkçıl[1] (Egretta tricolor) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. ABD'nin güneydoğusu ve Meksika'nın kuzeyinden Orta Amerika ve Karayipler üzerinden Brezilya'nın ortası ve Peru'ya kadar olan bölgede yaşar.

Fiziksel özellikleri

Boyu 56 ila 76 cm arasında ve kanat açıklığı 96 cm'dir.[2] Biraz daha büyük olan erkek balıkçıl ortalama 415 g, dişi balıkçıl ise ortalama 334 g ağırlığındadır.[3] Orta büyüklükte, uzun bacaklı ve uzun boyunlu bir balıkçıl olan bu türün ince uzun sarımsı ya da grimsi gagasının sivri ucu siyahtır. Ayakları ve bacakları koyu renklidir. Erişkinlerin başı, boynu,, sırtı ve kanatlarının üstü mavi-gri renktedir. Boyun boyunca beyaz bir çizgi bulunur. Karınları beyazdır. Üreme döneminde baş ve boyunda ince uzun mavi tüyler bulunur. Sırtlarında ise ten rengi ince uzun tüyler görülür.

Davranış ve yaşam alanı

Üreme alanları subtropikal bataklıklardır. Sıklıkla diğer balıkçıl türleri ile koloniler hâlinde yaşarlar. Ağaç ya da çalılıkların üzerinde çalı çırpıdan yapılmış platformlara yuvalanırlar. Dişi bir kerede üç ila yedi yumurta yumurtlar.

Louisiana balıkçılı sığ ya da derin suda avını takip eder ve peşinden koşar. Balık, kabuklular, sürüngenler ve böceklerle beslenir.

Notlar

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. s. 245. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2012. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2012.