Eyaletler Konseyi (İsviçre)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eyaletler Konseyi
Almanca: Ständerat
Fransızca:
Conseil des Etats
İtalyanca:
Consiglio degli Stati
Romanşça:
Cussegl dals Stadis
Arma veya logo
Tür
Tür
Başkanlık
Başkan]
Ivo BischofbergerCVP/PDC, AI
28 Kasım 2016 tarihinden beri
Birinci Başkan Yardımcısı
Karin Keller-SutterFDP/PLR, SG
28 Kasım 2016 tarihinden beri
İkinci Başkan Yardımcısı
Jean-René FournierCVP/PDC, VS
28 Kasım 2016 tarihinden beri
Yapı
Sandalye 46
Council of States (Switzerland) Nov 2015.svg
Siyasi gruplar

Hükümet (43)

Muhalefet (3)

Seçimler
Son seçim
18 Ekim 2015[1]
Toplantı yeri
Bundeshaus - Ständeratssaal - 001.jpg
İsviçre Federal Sarayı, Bern
Website
http://www.parliament.ch/

Eyaletler Konseyi (Almanca: Ständerat, Fransızca: Conseil des Etats, İtalyanca: Consiglio degli Stati, Romanşça: Cussegl dals Stadis), İsviçre Federal Meclisi'nin üst kanadıdır. 46 üyesi vardır.

Ülkenin kantonlarından yirmisi ikişer üye, geriye kalan altı kanton (Obwalden, Nidwalden, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Appenzell Ausserrhoden ve Appenzell Innerrhoden) birer üye gönderir. Birer üye gönderen kantonlar tarihsel nedenlerden dolayı "yarı kanton" olarak adlandırılmaktadırlar; ama pratikte diğer kantonlarla aynı işleve sahiptirler.

Konsey üyeleri dört yılda bir seçilmektedir ve kullanacakları oylarda kanton yetkililerinin talimatlarını takip etmek zorunda değildir. İsviçre Federal Anayasası demokratik olması kaydıyla seçim yöntemini kantonlara bırakmaktadır; ama günümüzde tüm kantonlarda üyeler halk tarafından seçim yoluyla seçilmektedir. Zug ve Appenzell Innerrhoden kantonları dışındaki kantonlarda seçimler Ulusal Konsey seçimleriyle eş zamanlı olarak düzenlenmektedir. Orantılı temsil sisteminin kullanıldığı Jura kantonu dışındaki kantonlarda temsilciler çoğunluğun oyuyla seçilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Parliamentary Groups of the 50th Legislative Period 2015-2019" (official site). Berne, Switzerland: The Swiss Parliament. 17 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2016-08-09.