İçeriğe atla

İsviçre'de insan hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1999 tarihli İsviçre Federal Anayasası içerisinde "Temel Haklar, Sivil Haklar ve Sosyal Hedefler" adlı bir bölüm bulunmaktadır.

Avrupa'nın en eski demokrasilerinden biri olan İsviçre'de insan haklarına çok saygı duyulmaktadır. İsviçre, genelde sivil özgürlüklere ve siyasi haklara göre yapılan uluslararası sıralamalarda ilk sırada ya da en başlarda yer almaktadır.[1] İsviçre, anayasasında insan haklarını ülkenin değer sisteminde en önemli pozisyona koymaktadır. 2016-2019 yılları için İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı'nın yurtdışı politika stratejisinde; barış, karşılıklı saygı, eşitlik ve ayrım gözetmeme İsviçre'nin uluslararası ilişkilerinde temelde yatmaktadır.[2]

İsviçre bulunan bütün uluslararası insan hakları anlaşmalarını imzalamıştır. Aynı zamanda İsviçre, Cenevre Sözleşmeleri'nin emanetçi devletidir (İngilizce: depositary state). Bu bağlamda insan hakları alanında çalışan Kızılhaç ve Kızılay gibi birçok STK, merkezlerini İsviçre'de tutmaktadır. İsviçre'nin kurulmasında yardımcı olduğu[3] ve aynı zamanda üyesi de olduğu Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin merkezi Cenevre'dedir. İnsan haklarına saygı ve demokrasinin tanıtımı İsviçre'nin beş ana resmi stratejik hedeflerinden birisidir.[4]

Uluslararası katılım

[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre, insan haklarını tanıtan birçok uluslararası mekanizma üstünde önemli derecede söz sahibidir ve aynı zamanda hepsine üyedir.

İnsan Hakları Konseyi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, (HRC) 2006'da İsviçre tarafından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun yerine geçmesi için ortaya konulan bir girişimdir. O zamandan beri İsviçre uluslararası çapta HRC'nin tanıtımı ve yürürlülüğü için çaba gösteren aktif üyelerden biri olmuştur.[5] İsviçre'nin üçüncü dönem üyeliği onaylandı ve 2012 Universal Periodic Review (UPR)[6] kapsamında; cinsiyet eşitliği sağlanması, gençlerin adaletinin sağlanması, ırkçılığın azaltılması[7] ve kanun hükmünde fazla güç kullanılmasının engellenmesi gibi konularda harekete geçilmesi önerildi.[8]

Birleşmiş Milletler'e yapılan son çağrıda İsviçre, insan haklarının korunmasının üç ana gönüllülük esaslı şartta yapılmasının uygun görüldüğünü açıkladı. Uluslararası düzeyde idam cezasının yok edilmesi, insan hakları ihlali için daha sert cezalar verilmesi, bireylerin cinsel eğilimlerine göre ayrım yapılmasının engellenmesi ve insan hakları savunucularının korunması ana siyasi hedefler arasında sayıldı.[9]

İnsan haklarına saygının ülkenin anayasasının kökünde yer almasıyla birlikte HRC'nin gücünün artırılması İsviçre için önemli bir önceliktir.[10] İsviçre bu isteklerini 2015'te HRC üyeliklerinin yenilenmesi için başvururken de belirtmiştir. Aynı bağlamda Sivil Toplum Kuruluşlarının; (STK'ler) daha fazla söz sahibi olması, bütün milletleri insan haklarının yönetimi konusunda bilinçlendirmeleri ve fakir milletlerin insan hakları tartışmalarına dahil olması için finansal destek sistemlerinin oluşturulması ve bu sistemler aracılığıyla aynı zamanda delegelerin Cenevre'de konaklamasının da sağlanması.[9]

İsviçre çok sayıda insan hakları antlaşmalarını onaylamıştır. Bunlardan bazıları; Birleşmiş Milletler İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Küçültücü Muamele ve Cezaya Karşı Sözleşme, Birleşmiş Milletler İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Küçültücü Muamele ve Cezaya Karşı Sözleşme için Opsiyonel Protokol, İdam cezasının yok edilmesini amaçlayan Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi için İkinci Opsiyonel Protokol, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi, Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Engelli İnsanların Haklarına İlişkin Sözleşme'dir. Bu sözleşmelerin hepsi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi için tamamlayıcıdır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "freedomhouse.org: Freedom in the World". web.archive.org. 17 Şubat 2006. 17 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
  2. ^ FDFA Human Rights Strategy 2016-2019.
  3. ^ "Swiss Hold out Hope for UN Human Rights Body". 25 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2021. 
  4. ^ "FDFA Human Rights Strategy 2016-2019" (PDF). 14 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Mayıs 2021. 
  5. ^ "Switzerland's third term on the Human Rights Council". 19 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2021. 
  6. ^ Permanent Representative of Switzerland addresses President of the General Assembly
  7. ^ UNGA Report Submitted in Accordance with Paragraph 5 of the Annex to HRC Resolution 16/2.
  8. ^ "2015 Report on Switzerland Human Rights" (PDF). 7 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Mayıs 2021. 
  9. ^ a b Permanent Representative of Switzerland addresses President of the General Assembly.
  10. ^ "Federal Constitution of the Swiss Confederation, Article 54" (PDF). 28 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]