İçeriğe atla

İnterslavca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnterslavca
Medžuslovjansky, Меджусловјанскы
OluşturanJan van Steenbergen ve Vojtěch Merunka
Tarih2006-2017
EtnisiteSlavlar
Kullanıcılar20.000  (2022)
Amaç
yapay dil
  • uluslararası yardımcı dil
    • bölgesel yardımcı dil
      • İnterslavca
Yazı sistemiLatin ve Kiril
Resmî durumu
Denetleyenİnterslavca komisyonu
Dil kodları
ISO 639-3isv
İnterslavca bayrağı

İnterslavca (Medžuslovjansky / Меджусловјанскы) bir Slavlar arası yapay yardımcı dilidir. Amacı, çeşitli Slav dillerini konuşanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmanın yanı sıra, Slav dili konuşmayan kişilerin, Slav dillerinin hepsiyle olmasa da çoğuyla karşılıklı anlaşılabilir olarak Slav dili konuşanlarla iletişim kurmasına olanak sağlamaktır. Esasen Eski Kilise Slavcasının modern bir devamıdır, ancak aynı zamanda Slavların yüzyıllardır diğer milletlerden Slavlarla iletişim kurmak için kullandıkları çeşitli doğaçlama dil formlarından da yararlanır, örneğin çok Slavlı ortamlarda ve internette onlara bilimsel bir temel sağlar. İnterslavca iki alfabeyle yazılır: Latin ve Kiril.

Tahminen 20.000 arasında İnterslavca konuşmacısı vardır.[1] Ayrıca 2019 yapımı Boyalı Kuş filminde de kullanılmıştır, yaşanan tüm kötülüklerin yine belirli bir Slav halkına yüklenmeme kaygısıyla bu tarz bir yaklaşım benimsenmiştir.[2]

  1. ^ "«Мы делаем это для будущего». Что такое межславянский язык, зачем его придумали и кто на нём говорит" ["We're doing this for the future." What is the Interslavic language, why was it invented and who speaks it?]. Мел (Rusça). 18 Temmuz 2022. 24 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2023. 
  2. ^ "Boyalı kuş". Kalem. 7 Ekim 2021. 7 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2024. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]