Güney Slav dilleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güney Slav dilleri
Coğrafi
dağılım:
Güneydoğu Avrupa
Sınıflandırma: Hint-Avrupa dil ailesi
 Baltık-Slav dilleri
  Slav dilleri
   Güney Slav dilleri
Alt bölümler:
Güneydoğu Slav dilleri
Güneybatı Slav dilleri
Dialectos de las lenguas eslavas meridionales.PNG

Güney Slav dilleri lehçeleri

Güney Slav dilleri, Doğu ve Batı Slav dilleri ile birlikte Slav dillerinin 3 alt kolundan biridir. Dil grubu Balkanlar'da yaklaşık 30 milyon konuşura sahiptir. Güney Slav dilleri kendi aralarında bir lehçe sürekliliği oluşturur,[1][2] grubun Batı koluna ait Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Karadağca ise bu süreklilikte tek bir lehçe (Stokavyan) olarak sınıflandırlıır.[3]

Yazıya geçririlmiş ilk Güney Slav dili (ve aynı zamanda ilk Slav dili), 9. yüzyılda Selanik'te konuşulmuş, günümüzde Eski Kilise Slavcası olarak adlandırılan dildir. Günümüzde bu dil hala bir dini dil olarak Kilise Slavcası formunda kullanılmaktadır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneydoğu Slav dilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneybatı Slav dilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Friedman, Victor (1999). Linguistic emblems and emblematic languages: on language as flag in the Balkans. Kenneth E. Naylor memorial lecture series in South Slavic linguistics ; vol. 1. Columbus, Ohio: Ohio State University, Dept. of Slavic and East European Languages and Literatures. s. 8. OCLC 46734277. 
  2. ^ Alexander, Ronelle (2000). In honor of diversity: the linguistic resources of the Balkans. Kenneth E. Naylor memorial lecture series in South Slavic linguistics ; vol. 2. Columbus, Ohio: Ohio State University, Dept. of Slavic and East European Languages and Literatures. s. 4. OCLC 47186443. 
  3. ^ Roland Sussex (2006). The Slavic languages. Cambridge: Cambridge University Press. ss. 43–44. ISBN 978-0-521-22315-7. 

Okuma listesi[değiştir | kaynağı değiştir]