Çataldili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Çataldili, Harry Potter romanlarında yılanlarla konuşabilme yeteneğidir. Büyücülük dünyasında çok nadir bir yetenektir. Çataldili konuşan kişiye çatalağız denir.

Bakanlıktaki pek çok görevli Çatalağızların sorguya çekilmesi düşüncesindedir. Bu Büyücülük Dünyası'ında çok karanlık bir yetenek olarak görülür. Harry potter çatal dili konuşarak onlarla dialog kuruyordur. Ayrıca Harry'nin çatalağız olması yüzünden başı derde girmiştir. Önce Draco Malfoy'la yaptığı düello da yılana çatal dilinde öğrencilere karışmaması hakkında bir şeyler söylemiştir ama herkes bunu yanlış anlamış Harry Potter'ın yılana öğrencilere saldırmasını söylediğini sanmışlardır. Bir de Sırlar Odası'nın 2. kez açılışında bir yılan olan Basilisk'in ölüm gibi kelimeler söylediğini duymuş ve sesin geldiği yere doğru gitmiştir. Hermione Granger ve Ron Weasley de Harry'i takip etmişlerdir. En sonunda Harry durmuş ve kanla yazılmış olan Sırlar Odası Açıldı yazısını ve yazının altındaki Mr. Filch'in kedisi Mrs. Norris'i görmüşlerdir ve herkes de bu yazıyı Harry'nin yazdığını ve onun Slytherin'in varisi olduğunu düşünmüştür.

Harry Potter tam Bir Çatalağızdır. Harry çatalağız yeteneğini Voldemortdan almıştır çünkü Harry'i o gece öldürmeye geldiğinde Lily'nin yaptığı sevgi büyüsüyle kalkan oluşturup lanet Lily'den geri tepmiş bu sayede Voldemort öldürücü darbe yiyerek ruhu bulduğu tek canlıya tutunmuştur yani istemeden Harry'i Hortkuluk yapmıştır. Hortkuluk sayesinde bazı yeteneklerinide ona geçmesine sebep olmuştur.

Voldemort'a çatalağız olma özelliği safkan olan annesinin soyundan geçmiştir. Büyük babası, dayısı ve annesi (Gaunt soyu) çatalağızdır. Voldemort, Hogwarts savaşında yasak ormanda Harry'e yaptığı öldürücü laneti aslında içindeki Hortkuluğu yok etmiştir. Böylece Harry Çataldili özelliğini kaybetmiştir.