Aşağı Sorbca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağı Sorbca
dolnoserbšćina, dolnoserbski
TelaffuzSlav dilleri telaffuz: [ˈdɔlnɔˌsɛrskʲi]
Ana dili olanlar Almanya
BölgeBrandenburg
Konuşan sayısı6.900  (2017)
Dil ailesi
Önceki formlar
Sorbca
  • Aşağı Sorbca
Yazı sistemiLatin
Resmî durumu
Resmî dilSorblar
Dil kodları
ISO 639-2dsb
ISO 639-3dsb
Glottologlowe1385[1]

Aşağı Sorbca (dolnoserbšćina), Brandenburg'un bir parçası olan Almanya'nın tarihi Niederlausitz eyaletinde, Doğu Almanya'da konuşulan bir Batı Slav azınlık dilidir.

Standart Aşağı Sorbca, iki Sorbca dilinden biridir, diğeri standart Yukarı Sorbca'dır. Aşağı Sorbca edebi standardı, Cottbus lehçesinin güneyli biçimine dayanarak 18. yüzyılda geliştirilmiştir.[2] Standartlaştırılmış lehçe, Yukarı Sorbca'dan yapısal olarak etkilenmiştir.[2]

Aşağı Sorbca, Brandenburg'daki Cottbus şehri içinde ve çevresinde konuşulur. Nesli tükenmekte olan bir dildir.[3] Bugün anadili olanların çoğu eski nesillerdir.

Fonoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Çift dilli yol işaret Cottbus, Almanya

Aşağı Sorbca'nın fonolojisi, özellikle Cottbus ve daha büyük yerleşim birimlerinde Almanca ile olan temastan büyük ölçüde etkilenmiştir. Köylerde ve kırsal alanlarda Almancanın etkisi daha az belirgindir ve telaffuz Slav dillerine daha benzemektedir.

Ortografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sorb alfabesi Latin alfabesine dayanır, ancak vurgu işaretleri ve yumuşatma işaretler kullanır.

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağı Sorbca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 1:

Wšykne luźe su lichotne roźone a jadnake po dostojnosći a pšawach. Woni maju rozym a wědobnosć a maju ze sobu w duchu bratšojstwa wobchadaś. (Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.)[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, (Ed.) (2017). "Lower Sorbian". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History. 
  2. ^ a b Björn Rothstein, Rolf Thieroff (2010). Mood in the Languages of Europe (İngilizce). John Benjamins Publishing. ss. 376-377. ISBN 9789027205872. 23 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020. 
  3. ^ Moseley, Christopher, (Ed.) (2010). Atlas of the World’s Languages in Danger (3. bas.). Paris: UNESCO Publishing. ISBN 978-92-3-104096-2. 5 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020. 
  4. ^ "Omniglot". 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi
Vikipedi

Sözlükler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekçe-Aşağı Sorbca ve Aşağı Sorbca-Çekçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanca-Aşağı Sorbca[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağı Sorbca-Almanca[değiştir | kaynağı değiştir]