Slavlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Slav devletleri
Slavların dillerine göre dağılımı

Slavlar veya eski adıyla Sakalibe[1][2][3], Avrupa'da yaşayan en kalabalık etnik topluluk. Daha çok Avrupa'nın doğusunda ve güneydoğusunda yaşarlar. Ayrıca Asya'nın kuzey kesimlerinde de yaşamaktadırlar.

Slavlar; Doğu Slavları, Batı Slavları ve Güney Slavları olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Ruslar, Ukraynalılar ve Beyaz Ruslar Doğu Slavları grubuna girer. Polonyalılar (Lehler), Çekler ve Slovaklar Batı Slavları grubuna girer. Boşnaklar, Hırvatlar, Sırplar, Pomaklar, Karadağlılar, Bulgarlar, Slovenler ve Makedonlar ise Güney Slavları grubuna girer. Slavlar dini bakımdan Ortodokslar ve Katolikler olarak iki ana grupta toplanır. Ayrıca Müslüman ve Protestan Slavlar da vardır. Ortodoks Slavlar geleneksel olarak Kiril alfabesini, Katolik ve Müslüman Slavlar ise Latin alfabesini kullanırlar.

Günümüz Slav Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]


Bayrak Devlet
Flag of Russia.svg Rusya
Flag of Ukraine.svg Ukrayna
Flag of Belarus.svg Belarus
Flag of Poland.svg Polonya
Flag of the Czech Republic.svg Çek Cumhuriyeti
Flag of Slovakia.svg Slovakya
Flag of Slovenia.svg Slovenya
Flag of Croatia.svg Hırvatistan
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna-Hersek
Flag of Serbia.svg Sırbistan
Flag of North Macedonia.svg Kuzey Makedonya
Flag of Bulgaria.svg Bulgaristan
Flag of Montenegro.svg Karadağ

Slavların kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Slavların Hint – Avrupa kökenli uluslarla aynı ırktan oldukları antropolojik ve dil araştırmalarıyla tespit edilmiştir. İlk Slav vatanının Vistül nehri, Polesiye ve Dnepr sahasına kadar yayıldığı anlaşılmaktadır. Slav kelimesi ilk olarak milattan sonra 6. yüzyılın başlarında bir eser kalem alan kilise babası Pseudo Cesarios'ta ortaya çıkar.[4]

MS 330-800 yılları arasında doğuda Hristiyan hattı Bizans güçlerince tutulmuştur. Ama Müslüman varlığı Slav hinterlandının derinliklerinde hissedilmektedir. Yahudi tacirler ve Vikingler komisyonculuk ve özellikle Kırım üzerinden (Hazarya), daha sonra ise Baltık ve Orta Avrupa'da nakliyecilik yapmaktadırlar. Slavların köle ticaretiyle iç içe oluşu yaygın bir şekilde “Slav” ve “slave” (köle) sözcüklerinin eş anlamlı oldukları düşüncesine yol açmıştır. Hadım harem ağası karşılığında kullanılan Arapça sakaliba'nın da “Slav”dan türediği kabul edilir. Slav ülkeleri hakkında günümüze kalan ilk görgü tanığı raporunun, Tortosalı bir tüccar olan bir Kuzey Afrika Yahudi’si tarafından yazılmış olması rastlantı değildir.[5] İslam kaynaklarında ise Saklap olarak adlandırıldığı görüşmüştür.[6]

Slavlar ilk dönemlerinde uzun süre Avar hakimiyetinde kalmış ve bu durum Slavların tarihi gelişmeleri üzerinde büyük tesir yapmıştır. Slavların aktif olarak tarih sahnesine çıkmaları, Balkanlarda ve Bohemya’da yerleşmeleri, ilk siyasi teşkilatlarını kurmaları ve etnik yapılarının değişmeleri hep Avarların hakimiyeti altındayken olmuştur. Avarların zayıflayarak Slav topraklarından çekilmeleri üzerine, Doğu Slavları bir Türk kavimi olan Hazarlar’ın hakimiyeti altına girmişlerdir.[7]

Slavların inanışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://islamansiklopedisi.org.tr/sakalibe 20 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. TDV İslâm Ansiklopedisi, Ortaçağ İslâm kaynaklarında Slavlar’la Slav kökenli kölelere verilen isim.
  2. ^ Dictionnaire abrege turc-français par Artin Hindoglu, Vienne, 1838 (s.301). صقالبت sakalibét, (sakalibé) la nation des Slaves.
  3. ^ Dictionnaire turc-français, Constantinople, 1883 (s.657)
  4. ^ Akdes Nimet Kurat, Rusya Tarihi, 1978, TTK S. 1.
  5. ^ Norman Davies, Avrupa Tarihi, s. 285.
  6. ^ Sahin, Ahmed. "Mesudi Murûc Ez Zeheb(Altın Bozkırlar)" (İngilizce). 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2021. 
  7. ^ Akdes Nimet Kurat, Rusya Tarihi, 1978, TTK S. 5.