Novial

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Novial, doğal dillerin yerini almadan uluslararası ilişkileri kolaylaştırmak amaçlı oluşturulmuş bir yapay dildir.

Profesör Otto Jespersen tarafından oluşturulmuş bir yapay dildir. Kendisi Danimarkalı bir dil bilimcidir. Daha önce Ido hareketine katılmış ve Interlingua'nın gelişimine katkıda bulunmuştur.

Dilde kullanılan sözcükler genellikle latin dilleri tabanlıdır ve çoğunlukla latin dilleri sözcüklerinden oluşur ve gramer İngilizce'den etkilenmiştir. Novial ilk olarak Otto Jesperen'in 1928 yılında yazdığı An International Language adlı kitabında yer aldı.

1928 yılında ve iki yıl sonra sözlüğü güncellenmiş olarak 1943 yılında yeniden yayınlandı. Novial Lexike Fakat Jesperen'in ölümüyle proje rafa kalktı. Fakat internet camiasının yapay dillere olan ilgisinin canlanmasıyla bazı insanlar tarafından yeniden keşfedildi.

Uluslararası Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Novial'in ilk tanımı Otto Jesperen'in kitabında yapılmıştır (An International Language) (1928). Kitabın bir kısmında IAL ihtiyacının sorgulanışı, etnik dillerin dezavantajları ve oluşturulmuş dillerin temel yapı taşları yer alır.

O, aynı zamanda oluşturulmuş diller tarihine eleştirisel bir üst bakış atar ve bu bölümünde Volapük, Esperanto, Idiom Neutral, Ido, Latino sine Flexione ve Occidental (Interlingue) oluşturulmuş dillerini ayrı ayrı değerlendirir. Bu bölümde yazarın amacı önceki dillerin eksiklerini okuyucunun daha kolay kavramasını kolaylaştırmaktır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]