"Martti Ahtisaari" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
 
{{Nobel}}
''' Martti Oiva Kalevi Ahtisaari''', (d. [[23 Haziran]] [[1937]]). [[Finlandiya]]lı siyasetçi.
''Dünyanın en çetrefil millet sorunlarının çözümündeki büyük işlevinden ötürü'' 2008 Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.
[[1994]]'te 6 yıl için Finlandiya Cumhurbaşkanı seçildi. Bu görevi sırasında da uluslararası alandaki faaliyetlerine aktif şekilde devam etti.1999'da eski Rusya Başbakanı Viktor Çernomırdin ile birlikte, eski Yugoslavya Devlet Başkanı [[Slobodan Miloseviç]]'i [[Kosova]]'daki askeri operasyonları sona erdirmesi yönünde ikna etti.
 
Cumhurbaşkanlığı döneminde uzlaşmazlıkları çözmeyi amaçlayan sivil toplum örgütü CMI'ı (Crisis Management Initiative-Kriz Çözüm Girişimi) kurdu. [[2005]]'in Ocak ayında, [[Endonezya]] hükümeti ve ayrılıkçı Özgür [[Açe]] Hareketi arasındaki görüşmelerde arabuluculuk yaptı. 6 ay devam eden görüşmeler sonrası, [[1976]]'dan beri çatışan taraflar barış anlaşması imzaladılar.
 
[[2006]]'da Sırplar[[Sırp]]lar ve Kosovalılar arasında Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi amacıyla yapılan görüşmelere BM özel temsilcisi sıfatıyla katıldı. Taraflar arasında uzlaşmanın mümkün görülmediği raporunu 2007'nin mart ayında BM Güvenlik Konseyine sundu; Kosova'ya BM denetiminde kontrollü bağımsızlık verilmesi önerisinde bulundu. Kosova bir yıl sonra bağımsızlık ilan etti.
 
 
5.683

değişiklik

Gezinti menüsü