Mauno Koivisto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mauno Koivisto

Mauno Henrik Koivisto [[ˈmau̯nɔ ˈhɛnrik ˈkɔivistɔ]] (d. 25 Kasım 1923, Turku - ö. 12 Mayıs 2017), 1982 ile 1994 yılları arasında Urho Kekkonen'in ardından Finlandiya'nın dokuzuncu cumhurbaşkanı olarak görev almıştır.

Koivisto ülkesinin içerisinde bulunduğu durum nedeniyle çok genç yaşlarda devlet hizmetini alınmış olup, itfaiye eri olarak görev almış ve daha sonraki Finlandiya ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan Kış Savaşı'nda da piyade biriminde görev almıştır. Savaşın sona ermesinden sonra politikaya atılan Koivisto, üye olduğu SDP (Finlandiya Sosyaldemokrat Partisi) çatısı altında özellikle liman işçiliği ile ilgili görevlerde bulundu. Daha sonraki dönemlerde öğretmenlik yapan ve bankacılık sektöründe çalışan Koivisto bu sektördeki bilgi, birikim ve tecrübeleri nedeniyle Finlandiya Merkez Bankası Başkanlığı'na kadar yükselmiş ve bu mevkii sayesinde 1966 yılında partisi SPD'nin genel seçimlerde göstermiş olduğu başarı nedeniyle kurulan hükümete Maliye Bakanı olarak giriş yapmıştır.

Parti içi çekişmeler nedeniyle parti içerisinde ikiye bölünün SPD'de, yaşanan bu sıkıntılı dönemde Rafael Passio'nun yerine 22 Mart 1968 yılında başbakan olarak atandı. 1968 - 19770 yılları arasındaki dönemin dışında 1979 yılında da başbakan seçilen Koivisto, ikinci dönemini de devlet başkanı seçildiği 1982 yılına kadar sürdürmüştür.

Devlet Başkanı Urho Kekkonen'in sağlık sorunları nedeniyle görevinden çekilmesi nedeniyle öne alınan seçimlerde devlet başkanı olmuştur. Seçim kampanyası döneminde Moskova yanlısı kişilerden ve kuruluşlardan uzak durmaya çalışan Koivisto, bu tutumunu devlet başkanı seçildikten sonra da devam ettirdi. Bu tutumu fin halkı tarafından olumlu karşılanmış ve halk arasındaki popülaritesini %87'lere kadar çıkartabilmiştir. Özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Rus yanlısı politikalardan tamamen vazgeçmiş olup, o güne kadar radikal düşünceler olarak kabul edilen AB üyeliği gibi konuları desteklemiştir. Kendisi 12 Mayıs 2017'de ölmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Hükümet görevi
Önce gelen
Klaus Waris
Finlandiya Bankası Başkanı
1968–1982
Sonra gelen
Ahti Karjalainen
Siyasi görevi
Önce gelen
Rafael Paasio
Finlandiya Başbakanı
1968–1970
Sonra gelen
Teuvo Aura
Önce gelen
Kalevi Sorsa
Finlandiya Başbakanı
1979–1982
Sonra gelen
Kalevi Sorsa
Önce gelen
Urho Kekkonen
Finlandiya cumhurbaşkanı
1982–1994
Sonra gelen
Martti Ahtisaari