Luis Guillermo Solís

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luis Guillermo Solís, 2014

Luis Guillermo Solís Rivera (d. 25 Nisan 1958, San José), 2014-2018 yılları arasında Kosta Rika devlet başkanlığı yapmış Kosta Rikalı siyasetçi. Merkez sol Vatandaşların Hareket Partisi'nin (PAC) bir üyesidir. Solis, PAC üyesi olarak uzun bir akademik ve politik kariyere sahiptir.

Gençliği, eğitim ve akademik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

New Orleans'ta, Tulane Üniversitesi Latin Amerika Çalışmalarında Yüksek Lisans derecesi aldı.[1] Solis, çeşitli akademik ve danışmanlık görevlerinde bulundu. 1981 ve 1987 yılları arasında Kosta Rika Üniversitesi'nde doçent oldu. Buna ek olarak, 1983-1985 Michigan Üniversitesi'nde Fulbright oldu. Bu süre boyunca, Arias yönetimi ile çalıştı ve sonunda Barış ve Uzlaşma (İspanyolca baş harflerini için CPR) Merkezi direktörü oldu. 1992'den 1995'e kadar, Birleşmiş Milletler Sistemi'nde Akademik Konsey ile çalıştı. 1999 yılında başlayarak, Adalet İdaresi Merkezi'nde koordinatör olarak ve Latin Amerika'da siyasi ve sosyal olayları analiz eden Latin Amerika ve Karayip Merkezi'nde araştırmacı olarak Florida International University'de çalıştı.

Bir yazar ve başyazar olarak, ulusal ve uluslararası ilişkiler hakkında çok sayıda makale ve kitap yayınladı. 1990'lı yıllarda, La República, San José merkezli bir günlük gazetede yazdı. Yazıları Dışişleri Latinoamerica, Frontera Norte, Espacios ve Küresel Yönetişim tarafından yayımlanmıştır. Makaleleri sivil toplum, uluslararası ilişkiler ve ticaret odaklıdır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Solis, Mercedes Peñas ile evli ve altı çocukları vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Biografía" [Biography]. Campaign web site (İspanyolca). 27 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2014.