Filistin Devleti arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filistin Devlet Arma
Alternatif Filistin Devleti Arması
Ayrıntılar
KullananFilistin Devleti
AltlıkArapçaفلسطين Filistin

Filistin arması, Filistin Devleti ve Filistin Ulusal Yönetimi tarafından kullanılan armayı veya Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından kullanılan amblemi ifade eder.

Resmi açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Filistin hükûmeti, devlet armasını resmi olarak şu şekilde tanımlar:[1]

Filistin amblemi, Filistin bayrağıyla kaplı bir kartal içerir. Bayrak renginin farklı olması dışında Mısır ve Irak devlet amblemlerine benzer.

Bu amblem, Fatımî halifeliğinin ortadan kaldırılmasından sonra Mısır'da Sultan Salah al-Din al-Ayyubi tarafından kurulan Eyyubi devletinin kuruluşunda ortaya çıktı. Sultan Selahaddin Eyyubi döneminden beri Eyyubî devletinin sembolü haline geldi ve Arap zaferlerini temsil etti.

Selahaddin Kartalı, başını yukarıda tutarak sağa bakar.

Ulusal Yönetim ve Devlet Arması[değiştir | kaynağı değiştir]

Filistin Ulusal Otoritesi ve Filistin Devleti tarafından kullanılan amblem, Selahattin Kartalı tarafından taşınan bir kalkan üzerinde Filistin bayrağının pan-Arap renklerini barındırıyor. Bunun altında ise arapça harflerle "Filistin" (Arapçaفلسطين) yazmaktadır.

Armanın alternatif bir versiyonu‏ da Filistin Ulusal Yönetimi tarafından kullanılan versiyonudur. Bu armanın altında Arapça harflerle "Filistin Yönetimi" (Arapçaالسلطة الفلسطينية) yazmaktadır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "الشعار". 12 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2020. 
  2. ^ [1] 9 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "Instructing government institutions on Sunday to phase out the 'Palestinian Authority' insignia, Mr Abbas's decision follows his successful bid last November to upgrade Palestinian status at the United Nations. Now everything from official stationary and stamps to insignia on Palestinian foreign missions will bear this new symbol of statehood."