Çatköy, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çatköy
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.270 m (4.160 ft)
Nüfus
 (2017)
 • Toplam 102
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Çatköy, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatokçular mahallesi, kuzeyde, Çubuk ilçesine 25 km uzaklıkta, Çat Köy ve Okçular Köyü (Hacılar Okçular Köyü ile karıştırılmasın) adlarıyla iki mahalleden oluşmakta olup mahallenin adı ve kuruluş tarihi 1402'de Timur ile Yıldırım Beyazıt arasında yapılan Ankara savaşına dayanmaktadır. (Ancak mahallenin adı ve kuruluşu ile ilgili tarihsel olgunun belgelendirilmesi gerekir, bu da araştırmacı tarihçilere düşmektedir. Köyle ilgil Osmanlı arşivlerine ulaşmak ve incelemek gerekir.)

Çat köy denilen yerde, Osmanlı askerleri ile Timur’un askerleri arasında çıkan çatışmadan (savaş) sonra, her iki ordunun askerleri arasında dağılma olmuş, bundan sonra Anadolu'da karışık dönem başlamıştır. İşte iki ordunun askerleri arasında ortaya çıkan çatışmanın (savaş) olduğu bu yere "Çat Köy" adı verilmiştir.

"Okçular" adına gelince, Yıldırım’ın Okçu Askerlerinden birkaçı (6 asker, mahallede de zaten 6 ayrı soy kök vardır), bugün "Okçular" mahallesi (Köyü) diye bilinen yere yerleşmişler. O tarihte tamamıyla ormanlık, dağlık, kayalık, olan, nispeten aşağı mahalleye (Çatköy)göre daha yüksekte yer alan, yayla havasındaki bu yere Yıldırım'ın okçu askerleri yerleşmiş ve burası "Okçular" diye isimlendirilmiştir.

Çatköy adı ile bilinen aşağı mahallede, hemen köye girişte, “Ören” denilen, bugün bağlık ve bahçelik olan yerde, savaştan önce, yerleşke varmış, bahçe düzenleme çalışmalarında çanak çömlek gibi benzeri bazı kalıntılara ratslanmıştır.

Okçular mahallesinde, kayalık bölgelerde bir iki mağara bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 71, Çubuk ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatokçular ( Çat köy ve Okçular mahallesi) her iki mahalleden de, 1970'lerden itibaren Ankara’ya ve Çubuk’a göçler başlamış. Hatta göç 1960 larda başlamış denebilir. İlk önce Okçular'dan birkaç aile, 1960 larda göç etmiş, fakat sonraki yıllarda, gençler birer birer maaşlı bir işte çalışmak için Ankara'ya gitmiş. Bunlardan çoğu, Siteler semtinde özellikle mobilyacılıckta iş bulmuş. Daha sonraları, kalıcı işleri olanlar köye dönmekten vazgeçmiş ve Ankara'ya yerleşmiş, iş yerleri açmış ve dahi bazıları işveren olmuş.

Bugün Çat mahallede 35'e, Okçular'da 20'ye yakın aile kalmıştır, ancak her ailede, nüfus 3 veya 4 kişidir, gençler mahallesi terketmiştir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2017 102
2000 236
1990 444
1985 549

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Bugün her iki mahallede de genç nüfus çok azdır, öyle ki, her iki mahalle de, sessiz, sakin, donuk, terkedilmiş havasındadır. Bu nedenle, eskiden ekilen tarlalar boz kıra dönmüş, ne ekim, ne dikim kalmış, ancak bağ ve bahçelerde sebze ve meyve yetiştirilmeye devam edilmekte, ama köden uzak tarlalarda buğday, arpa, fiy ekimi yok denecek kadar azalmıştır. Aynı şekilde hayvancılık da en aza inmiş, nerdeyse davarcılık bile sona ermiş durumdadır.

Ancak vişnecilikte biraz gelişme vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Çatokçular esas itibarıyla bir muhtarlığa bağlı olan, "Çatköy" ve "Okçular" adlı iki mahalle-mahalleden oluşmaktadır; iki mahalle arasında yarım saatlik yürüme yolu vardır ve 2 km kadar uzaklıkla birbirlerinden ayrılmaktadır. Köyler aslında iki ayrı köy yapısında olup, arazileri ortak olması nedeniyle bir tek köy adıyla bilinmekte ve o şekilde bu iki mahalle "Çatokçular" adıyla Çubuk ilçesine bağlı bulunmaktadır. Her iki mahallenin ilk okulları vardı,fakat öğrenci sayıları çok azaldığı için bu bölgedeki köylerin tüm öğrencileri servisle Kışlacık mahallesine götürülüp getirilmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]