Çöl gezegeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tatooine, Star Wars film franchise'ından kurgusal bir çöl gezegenidir.

Bir çöl gezegen ya da kuru gezegen, Dünya'nın sıcak çöllerine benzeyen bir yüzeye sahip karasal bir gezegendir. Kavram, 1956 filmi Yasak Gezegen ve Frank Herbert'in 1965 romanı Dune,[1][2][3] ve daha yakın zamanlarda Star Wars serisinde gezegenler olarak görülen bilimkurgu romanında ortak bir ortam haline geldi. Tatooine, Geonosis ve Jakku.

Yaşanabilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılında yapılan bir araştırma, sadece yaşamı sürdüren çöl gezegenlerini değil, aynı zamanda Dünya benzeri gezegenlerden daha yaygın olabileceğini önermektedir. Çalışma modellendiğinde, çöl gezegenlerinin okyanus gezegenlerinden çok daha yaşanabilir bir bölge olduğunu keşfetti.[4] The study found that, when modeled, desert planets had a much larger habitable zone than ocean planets.[4]

Aynı çalışma, Venüs'ün bir zamanlar yaklaşık 1 milyar yıl önce yaşanabilir bir çöl gezegeni olabileceğini düşünüyordu. Ayrıca, Güneş'in artan parlaklığı nedeniyle Dünya'nın bir milyar yıl içinde bir çöl gezegeni haline geleceği tahmin edilmektedir.

2013'te yapılan bir araştırma, Güneş benzeri yıldızların etrafında 0,5 AU'da sera etkisindeki sıcak çöl gezegenlerinin var olabileceği sonucuna vardı. Bu çalışmada, atmosferdeki karbondioksitin yıkanması için% 1'lik bir minimum nem gerektiği, ancak çok fazla suyun bir sera gazı olarak işlev görebileceği sonucuna varılmıştır. Daha yüksek atmosfer basıncı, suyun sıvı kalacağı aralığı arttırır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wright, Les. "Forbidden Planet (1956)". 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2017. 
  2. ^ Michaud, Jon (12 Temmuz 2013). "Dune Endures". NewYorker.com. The New Yorker. 15 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2017. 
  3. ^ Hladik, Tamara I. "Classic Sci-Fi Reviews: Dune". 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2017. 
  4. ^ a b Choi, Charles Q. (7 Eylül 2011). "Alien Life More Likely on Dune Planets". Erişim tarihi: 28 Aralık 2017.