Bayer filtresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bayer'in resim sensörünün piksel dizisindeki renk filtrelerinin düzenlemesi
Bryce Bayer'in Bayer örnek filtresi mozaiklindeki 1976 patentinin baş sayfası, luminance-duyarlığık terminolojisini ve chrominance-duyarlık öğelerini gösteriyor

Bayer filtre fotosensörlerin kare ızgarasındki RGB renk filtrelerini sıraya koymak için bir mozaikli renk filtresi dizisidir. Bryce E. Bayer tarafından geliştirilmiş ve 1976 yılında 3,971,065 patent numarası ile tescil edilmiştir.

Fotoğraf veya video dijital algılayıcılarında kullanım alanı bulan yöntem dahilinde, 3 ana renk için filtrasyon yoluyla sensöre gelen fotonlar için tanımlama yapılmış olur. Sonrasında enterpolasyon tekniği ile analog kaynaklı değerler (fotonlar) için dijital olarak renk kodlamaları yapılarak nihayi imajın oluşması sağlanır. Bayer renk filtresinde, her 1 kırmızı ve her 1 mavi için 2 adet yeşil hücre tasnif edilmiştir. Yeşil renge ağırlık verilmesinin nedeni insan gözünün yeşilin de yer aldığı dalga boyuna daha hassas olmasındandır.

Bayer filtresi üzerinden algılayıcıya ulaşan fotonlardan oluşan ham imaj verisine Bayer desen imajı adı verilir. İmaj verisi bu haliye fotoğraf oluşturmamaktadır ve insan gözü bu veriyi fotoğraf olarak algılayamaz. Söz konusu verinin fotoğraf haline dönüştürülmesi için demozaik algoritmaları kullanımak suretiyle enterpolasyon yapılması aşamalarından geçilir. Yani algılanan her bir renk hücresi için çeşitli algoritma teknikleri uygulanarak komşu hücrelerdeki renkler tahmin edilir ve nihayi imaj datası oluşturulur.

Günümüzde Faveon sensör mimarisi kullanan dijital fotoğraf makineleri dışında birçok üretici firma tarafından pazar sunulan DSLR CMOS ve CCD algılayıcılarda Bayer renk filtresi teknolojisi kullanılmaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]