Demir gezegeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Farklı tiplere sahip gezegenlerin boyutlarının karşılaştırılması

Bir demir gezegeni, çoğunlukla manto içermeyen veya çok az miktarda demirden zengin çekirdekten oluşan bir gezegen çeşididir. Cıva, Güneş Sistemi'ndeki bu türden en büyük gök cismidir (diğer karasal gezegenler silikat gezegenleridir), ancak daha büyük demirden zengin Güneşdışı gezegenler olabilir.

Demir evrende hidrojen, helyum, oksijen, karbon ve neondan sonra kitle açısından altıncı en bol elementtir. Ayrıca teorilere göre helyum gezegenleri ve karbon gezegenleri de vardır.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Demirden zengin gezegenler kayalık mantolar dev etkilerle yok edilen normal metal / silikat kayalık gezegenlerin kalıntıları olabilir. Bazılarının elmas alanlarından oluştuğu düşünülmektedir. Şu anki gezegen oluşum modelleri, demirden zengin gezegenlerin yakın yörüngelerde ya da öngezegensel diskin muhtemelen demirden zengin materyalden oluştuğu devasa yıldızlarda yörüngede olacağını öngörür.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Demirden zengin gezegenler, karşılaştırılabilir kütlenin diğer gezegenler türlerinden daha küçük ve daha yoğun.[2] Bu tür gezegenlerin Levha hareketleri ya da güçlü manyetik alan olmaz, çünkü oluşumdan sonra hızla soğaşırlar. Bu gezegenler Dünya gibi değildir.[3] Su ve demir jeolojik zaman çizelgeleri üzerinde kararsız olduğu için, yaşanabilir bölgelerindeki ıslak demir gezegenleri, demir karbonil gölleri ve sudan ziyade diğer yabancı uçucu maddelerle kaplanabilir.

Bilimkurguda, böyle bir gezegene "Gülle" adı verildi.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Characteristics of Terrestrial Planets" by John Chambers, from "The Great Planet Debate: Science as Process", August 14–16, 2008, The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory Kossiakoff Center, Laurel, MD. http://gpd.jhuapl.edu/abstracts/abstractFiles/chambers_abstract.pdf
  2. ^ http://www.astrobio.net/pressrelease/2476/all-planets-possible
  3. ^ "Big Planets: Super-Earths in Science Fiction" by Stephen Baxter, JBIS Vol 67, No 03 (March 2014), p.108
  4. ^ Gillett, Stephen L. (1996). Ben Bova (Ed.). World-Building. Cincinnati, Ohio: Writer's Digest Books. s. 173. ISBN 158297134X.