Çekirdeksiz gezegen

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çekirdeksiz gezegen, metalik bir çekirdeği olmayan, gezegenin etkili bir dev kayalık manto olan karasal gezegenin teorik bir türüdür.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Sara Seager ve Linda Elkins-Tanton'un 2008 tarihli bir gazetesine göre, muhtemelen çürük olmayan bir gezegenin oluşabileceği iki yol vardır.[1]

Birincisinde, gezegen, tüm metalik demirin silikat mineral kristallerine bağlandığı çakıllı göktaşına benzeyen, tamamen oksitlenmiş, su açısından zengin materyalden faydalanır. Bu tür gezegenler, merkezi yıldızdan daha soğuk bölgelerde oluşabilir.

İkincisinde, gezegen hem zengin, hem de zengin demir maddesinden oluşur. Bununla birlikte, metal demir su ile reaksiyona girerek demir oksit oluşturur ve bir metal çekirdeğin ayrımı yapılmadan önce hidrojen serbest bırakır. Demir damlacıkları iyi karıştırılır ve yeterince küçük (<1 santimetre) olması koşuluyla, tahmin edilen nihai sonuç, demirin oksitlenmesi ve göbeği oluşturamayacağı şekilde mantoda tutulmasıdır.

Çekim alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinamo teorisine göre, dünyanın manyetik alanı akan sıvı metalik çekirdeğinden kaynaklanır, ancak süper dünya, kütle, iç kısımların farklı katmanlara ayrılmasını önleyecek ve böylece farklılaşmayla sonuçlanabilecek yüksek viskoziteler ve yüksek erime sıcaklıkları ile çekirdeksiz mantolar yüksek basınçlar üretebilir. Dünya üzerinde kayalık olan magnezyum oksit, Süper Dünya'larda bulunan basınç ve sıcaklıklarda sıvı bir metal olabilir ve Süper Dünya'ların mantolarında bir manyetik alan oluşturabilir.[2] [3]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekirdeksiz ve çekirdekli gezegenlerin tahmin edilen boyutları birkaç yüzyılda benzerdir, bu da ölçülen gezegen kütlelerine ve yarıçaplarına dayalı Güneş dış gezegenlerin iç kompozisyonunun yorumlanmasını zorlaştırmaktadır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seager, S.; L.Elkins-Tanton (2008). "Coreless Terrestrial Exoplanets". ApJ. Cilt 688. ss. 628-635. arXiv:0808.1908 $2. Bibcode:2008ApJ...688..628E. doi:10.1086/592316. 
  2. ^ Super-Earths Get Magnetic 'Shield' from Liquid Metal 3 Ağustos 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Charles Q. Choi, SPACE.com, November 22, 2012 02:01pm ET,
  3. ^ The Effect of Lower Mantle Metallization on Magnetic Field Generation in Rocky Exoplanets 31 Ağustos 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ryan Vilim, Sabine Stanley, Linda Elkins-Tanton, (Submitted on 25 Apr 2013)
  4. ^ A Framework for Quantifying the Degeneracies of Exoplanet Interior Compositions 30 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., L. A. Rogers, S. Seager, (Submitted on 16 Dec 2009 (v1), last revised 4 Jun 2010 (this version, v2))