Moleküler bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birkaç milyon yıl içinde parlak yıldızların ışığı gaz ve tozdan oluşan bu moleküler bulutu kaynatacaktır. Bulut Karina Bulutsusu'ndan ayrılmıştır. Yakınlarda yeni oluşmuş olan yıldızlar görünmektedir. Tozun saçtığı mavi ışık ile görüntüleri kızıllaşmıştır. Bu görsel iki ışık yılı uzaklığı kapsar ve 1999 yılında Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiştir.

Moleküler bulut, yoğunluğu ve boyutu özellikle moleküler hidrojen (H2) olmak üzere, moleküllerin oluşumuna olanak tanıyan bir çeşit yıldızlararası buluttur.

Moleküler hidrojeni kızılötesi ve radyo dalgası gözlemleriyle fark etmek zordur ancak H2'nin varlığını anlamak için aranan CO'dur (karbon monoksit). CO parlaklığı ile H2 kütlesi arasındaki oranın sabit olduğu düşünülür ancak diğer galaksilerin gözlemlenmesinde bu varsayımın doğruluğundan şüphelenilecek bulugulara rastlanmıştır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Craig Kulesa. "Overview: Molecular Astrophysics and Star Formation". Research Projects. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2005.