David Cameron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
David William Cameron
Birleşik Krallık Başbakanı
Görevde
Makama geliş
11 Mayıs 2010
Hükümdar II. Elizabeth
Yerine geldiği Gordon Brown
Kişi bilgileri
Doğum 9 Ekim 1966 (1966-10-09) (48 yaşında)
Berkshire, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık
Partisi Muhafazakar Parti
Eşi Samantha Cameron
Dini Anglikan Hristiyan

David William Donald Cameron (d. 9 Ekim 1966) 55. Birleşik Krallık Başbakanı.

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Soyu Kraliçe Victoria'nın amcası IV. William'ın gayrimeşru kızı Erroll Kontesi Elizabeth Hay'a dayanan David Cameron 1966 yılında Londra'nın Berkshire bölgesinde doğdu. Eton Koleji'nde orta öğrenimini gördükten sonra Oxford Üniversitesi'nde Felsefe, Politika ve Ekonomi eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Muhafazakar Parti'nin Araştırma Bölümü'nde 1988-1993 yılları arasında çalıştı. Daha sonra Maliye Bakanlığı'nda özel danışman olarak görev aldı.

Siyasal yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılında yapılan seçimlerde Muhafazakar Parti'den Witney bölgesi milletvekili seçilerek parlamentoya ilk kez adım attı. Avam Kamarası Sosyal İşler Komitesi üyeliğinde bulundu. 2003 yılı Haziran ayında gölge hükümette eğitim bakanlığına getirildi. Aynı yıl Aralık ayında Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı seçildi. 2005 yılı seçimleri sonrası gölge hükümette Eğitim Bakanı oldu.

6 Aralık 2005 tarihinde Michael Howard'ın istifasıyla boşalan parti genel başkanlığına büyük oranda oy alarak seçildi. Bu tarihten sonra Ana Muhalefet Partisi Lideri sıfatını kazandı.

5 yıl süreyle önce Başbakan Tony Blair ve sonra Başbakan Gordon Brown hükümetleri karşısında muhalefet eden ve değişim vaad eden Cameron, 6 Mayıs 2010 tarihinde yapılan seçimler sonrası partisini 307 milletvekiliyle birinci olarak hükümet kurma pozisyonuna getirdi. Ancak tek başına hükümet etme çoğunluğuna sahip olmadığı için Liberal Demokratlar ile koalisyon görüşmelerine başlayan Cameron 11 Mayıs 2010 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth'den başbakanlık görevini aldı. Böylece Cameron hem son 200 yıldır seçilen en genç başbakan oldu, hem de 1945 yılından sonra ilk kez koalisyon hükümetini oluşturan isim oldu.

Cameron, 27 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında "Gazze açık hava hapishanesi olarak kalamaz" dedi.[1] Birleşik Krallık'ta geniş yankı bulan bu ifadeler için Independent, Cameron’un Türkiye ziyaretiyle İsrail’e karşı bir savaş başlattığını açıklarken, Financial Times Britanyalı Başbakan'ın yorumuyla Ankara’da alkışlar aldığını yazdı.[2]

David Cameron, Samantha Cameron ile evlidir. Nancy, Elwen ve Florence isminde üç çocuğu vardır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 'Size en güçlü desteği vermek için geldim'
  2. ^ 'Cameron'ın sözleri Britanya basınını ayağa kaldırdı'
  3. ^ Portre: David Cameron, Al Jazeera Türk

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Gordon Brown
Birleşik Krallık Başbakanı
2010 -
Sonra gelen
Sosyal Hizmetler Bakanı
2010-
Hazine Bakanı
2010-