Şahruh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şahruh
Timur İmparatorluğunun 2. sultanı
Shahruch reconstruction.jpg
Şahruh'un heykeli
Hüküm süresi 1405 - 12 Mart 1447
Önce gelen Timur
Sonra gelen Uluğ Bey
Tam adı Shāhrukh Mīrzā
Doğum tarihi 30 Ağustos 1377
Ölüm tarihi 12 Mart 1447
Hanedan Timur
Babası Timur
Annesi Saray Mülk Hanım
Çocukları Uluğ Bey
Dini İslam

Şahruh Mirza, (Farsça: شاهرخ میرزا‎ Šāhrukh Mīrzā; 1377 - 1447) Timur İmparatorluğu'nun 2. sultanıdır.

Şahruh, daha çocukluk yıllarında çok okuyan bilimle, sanatla uğraşan akıllı bir prenstir.Diğer prenslerin aksine gençlik yıllarında siyasi çekişmelerden uzak durmuş ve ordu işlerine fazla karışmamıştır. Timur, Şahruh'u çok sevmesine rağmen ordu işlerine ilgisizliğinden dolayı Şahruh'u veliahtı ilan etmemiştir.

Timur, 1405 yılında Çin seferi sırasında ölmüştür. Ölmeden önce veliahtını açıklayan Timur, tahtı torunu Pir Mehmet'e bırakmış ve kararlarına uyulması konusunda yanında bulunanlara yemin ettirmiştir. Fakat iktidar kavgası Timur ölür ölmez alevlenmiş ve Timur'un torunu Halil sultan isyan ederek Semerkand'a Pir Mehmet'ten önce ulaşmış ve hükümdarlığını ilan etmiştir. Bunun üzerine devlet prensler arasında paylaşılma noktasına gelmişse de Timur'un oğlu Şahruh, Semerkand'ın yönetimini ele geçirmiş ve merkezi otoriteyi tekrar sağlamıştır.

Hükümranlığı döneminde fetih hareketlerinden çok sistemin oturtulması üzerine çalışan Şahruh döneminde bilim ve sanat büyük bir sıçrama göstermiştir. Bu gelişmeler oğlu Uluğ Bey döneminde devam etmiş ve Ali Kuşçu gibi bilim insanları Timur Devleti'nde yetişmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Maddenin yazılmasında Babür Şah adlı kitaptan yararlanılmıştır.
  • Harold Lamb'ın Timur adlı eserinden yararlanılmıştır.
  • Şahruh'un hayatı İngilizce Vikipedi'den yararlanılmıştır.