İspanyalı Maximus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Maximus
Batı Roma İmparatoru & Gaspçı
Hüküm süresi 409 - 411 (Hispanya'da III. Constantinus ve Honorius'la rekabet halinde);
? 420-2 (aynı kişi olup olmadığı kesin değildir)
Önce gelen III. Constantinus ve Honorius
Sonra gelen III. Constantinus ve Honorius
Ölüm tarihi 413

Maximus, 409 - 411 yılları arasında antik çağda Hispania olarak geçen topraklarda (İber Yarımadası - şimdi Portekiz ve İspanya) İmparatorluğunu ilan etmiş olan Gaspçı. Bir olasılığa göre babası olan genaral Gerontius tarafından seçilmiştir.

Kendisi de bir gaspçı olan İmparator III. Constantinus, generali Gerontius'tan Hispanya'daki komutanlığından istifa etmesini isteyince, Gerontius bunu reddetmiş ve Maximus'u imparator ilan etmiştir.

Maximus gücü eline alınca, imparatorluk iddiasındaki diğer iki imparator III. Constantinus ve Honorius'a karşı bir iç savaş başlatmıştır. Saltanatının ilk 18 ayında, Gerontius'un birlikleri III. Constaninus'un birliklerini yenmiş ancak yok edememiştir. Diğer iki imparatorun bir biriyle mücadelesinden yararlanmak isteyen Honorius, generali III. Constantius'u ordusuyla birlikte ikisine saldırmak üzere göndermiş ve Constantius kısmen başarılı olmuştur. Gerontius'un 411 yılında Constantius tarafından Arles savaşı'nda yenilerek ölmesi üzerine, Maximus iddialarından vazgeçerek bir manastıra kapanmıştır.

Bir diğer Maximus Hispanya'da 420-422 yılları arasında tahta talip olmuştur; her iki kişiliğinde aynı olması muhtemeldir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
III. Constantinus ve Honorius)
Batı Roma İmparatoru & Gaspçı
409 - 411 (Jovinus'la müşterek)
Sonra gelen:
III. Constantinus ve Honorius