Ömer Çelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ömer Çelik
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı
Görevde
Makama geliş
24 Ocak 2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
Yerine geldiği Ertuğrul Günay
Kişi bilgileri
Doğum 15 Haziran 1968 (1968-06-15) (46 yaşında)
Adana
Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi
Bitirdiği okul Gazi Üniversitesi
Mesleği Gazeteci, Siyasetçi

Ömer Çelik, (d. 15 Haziran 1968, Adana, Türkiye) Türk siyasetçi ve gazeteci.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı'dır[1]. 24. dönem Ak Parti Adana milletvekilidir. TBMM 22.ve 23. dönemlerde de Adana milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştır

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 yılında Adana’da dünyaya geldi. Adana Motor Teknik Lisesi'nde başladığı lise öğrenimini Adana Erkek Lisesi'nde tamamladı.[2] Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Türkiye'de çoğulculuğun yeni görünümleri (Son dönemdeki çoğulcu toplum modeli tartışmaları) başlıklı yüksek lisans tezini yazarak yüksek lisansını tamamladı (1998).

Bir süre siyaset bilimci ve gazeteci olarak çalıştı. Bilgi ve Hikmet dergisinin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı. Çeşitli dergilerde yazılar yayınladı. Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Siyaset yaşamına Adalet ve Kalkınma Partisi'nde girdi. AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesidir. 2002 yılından bu yana Genel Başkan siyasî danışmanıdır.

22, 23 ve 24. dönem Adana milletvekili olarak yer aldı. Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı seçildi. 2010 yılında Ak Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirildi. [3] Bekar olan Çelik, İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Ertuğrul Günay
Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı
24 Ocak 2013 -
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.