Çuvaşlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Çuvaşlar (Çăvaşsem), Orta Volga bölgesinde özerk Çuvaşistan Cumhuriyeti'nde yaşamakta olan, Çuvaşça konuşan yaklaşık 2 milyon nüfuslu bir Türki halkdır. Hıristiyan dinine mensup olan iki Türki halklardan (diğeri Gagauzlar) biridir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Çuvaş (Çuvaşca чӑвашсем (Tšəvaš), Rusça чуваши, Tatarca: Çuaşlar\Чуашлар) Türkçedeki "yavaş" sözcüğüyle eş anlamlıdır. (Webster Sözlüğü)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1989 Sovyet nüfus sayımında Çuvaş halkının nüfusu 1.834.300 kadar çıkmıştır. Nüfusun 907.000'i Çuvaşistan'da yaşamakta, geri kalanı Tataristan'ın çeşitli bölgelerinde, Kazakistan'da ve Ukrayna'da yaşamaktadır.

Çuvaşlar üç gruba ayrılmaktadırlar: Dağ Çuvaşları, Çuvaşistan'ın kuzey ve kuzeydoğu bölgesinde, ortakuşak Çuvaşları, Çuvaşistan'ın merkezinde ve güneybatısında, Aşağı bölge Çuvaşları ise güney Çuvaşistan'da ve Çuvaşistan'ın dışında yaşamaktadırlar.

Çuvaşlar ağırlıklı olarak Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine bağlıdırlar. Bazı araştırmacılar Çuvaşların bir bölümünün İslamiyeti seçerek Tatarlarla karıştığını öne sürmektedirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]