Tabaklama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Marakeş'de tabaklanmış deriler

Sepileme olarak da bilinen tabaklama (bazı yörelerde dabaklama), deri liflerinin yani deri kollegeninin bozunmalara, mikroorganizmalara ve parçalanmalara karşı dayanıklılığını arttıran bir işlemdir. Tabaklama, deri işleme yöntemidir, yani derinin fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutulup endüstriyel bir ürün olarak kullanılacak hale getirilmesidir.

Deri yapısının bozunabilirliği kıllanımında ciddi problemlere yol açarken kalıcı dayanıklılık ve aynı zamanda kullanılabilirlik sağlamada temel aşama tabaklamadır. Tabaklama işleminde kollegenin amino ve karboksil grupları çeşitli maddeler ile (mineral, bitkisel, kimyasal kökenli) aralarında bağlar kurmak sureti ile dayanıklı hale getirilir.

Deri, tabakhanede işlendiği için tabaklamak tabiri kullanılır. Tabakhanede yapılan işe tabakhanecilik denir ken her dericilik yapanın tabakhaneci olamayacağı önemli bir ayrıntıdır çünkü dericilik tabiri deri üretimi dışında deri konfeksiyon, deri ayakkabıcılık ve diğer deri ürün üretimlerinide kapsar. Tabaklayan kişiye sepici ya da tabak denir.