Yu-Gi-Oh!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kaiba/Joey
Yu-Gi-Oh! card example.

Yu-Gi-Oh! Duel Monsters[değiştir | kaynağı değiştir]

Yu-Gi-Oh! Dueling Monster (Yūgiō,"King of Games","Oyunların Kralı")

Yu-Gi-Oh! Kazuki Takahashi tarafından yaratılmış popüler bir Japon Anime ve Manga'sıdır. Kazuki Takahashi´nin 1996´da yarattığı müthiş oyun, Japon çizgi severler arasında adeta bir çılgınlığa dönüşmüş ve satışları iki milyonu geçmişti. Yu-Gi-Oh!”, ABD´ye 2001´de çizgi dizi olarak adım attı ve yeni dünyada yayımlanan çizgi film programları arasında bir numaraya yükseldi. Bu çizgiler, kart oyunu oynayan Yugi ve arkadaşlarının maceralarını içeriyor. ´Düello Canavarları´ adlı bu kart oyununda(bu kart oyunu şu an hala oynanan ve turnuvaları olan bir oyundur), oyuncular birbirinden güçlü canavarları, son derece heyecanlı dövüşlerde birbirleriyle karşılaştırıyor. Asıl konusu: Efsaneye göre bundan beş bin yıl önce, eski Mısır Firavunları, Düello Canavarları'na çok benzeyen sihirli bir oyun oynarlardı. Bu eski oyun, geleceği görmeye ve nihayetinde birinin kaderini tayin etmeye yarayan büyülü bir törenide barındırıyordu. Onlar bu oyuna "Gölge Oyunu" diyorlardı. Oyunda, çok fazla sihir, büyü ve vahşi yaratık kullanıldığından, oyunun kontrolden çıkması ve dünyayı yok etme tehlikesi oluşturması çok uzun sürmedi. Ancak, cesur bir Firavun bu duruma müdahale etti ve dünyanın yok oluşunu engelledi.

Yugi Mutou'nun büyükbabası, ona kimsenin çözemeyeceği eski bir Mısır Yap-Bozu hediye eder ama Yugi parçaları bir araya getirince, hayatı sonsuza kadar değişir. Yap-Boz, Yugi'ye geçmişte kalan bir ruh verir ve ikisi birlikte çalışınca daha güçlü ve kendine daha çok güvenen bir düellocu ortaya çıkar. Kısa süre sonra, Düello Canavarları adlı kart oyununun gizemli yaratıcısı Pegasus J. Crawford, Yugi'nin büyükbabasını kaçırır ve Yuugi, Pegasus'un düzenlediği Düello Canavarları turnuvasına katılmak zorunda kalır. Şimdi Yugi, turnuva boyunca düellolar yapmalı ve büyükbabasını kurtarabilmek için Pegasus'u da yenmelidir.

Bu seri diğer serilere nazaran daha uzun sürmüştür ve en uzunudur.Toplam 5 sezon , 224 bölümdür.Dizinin baş karakteri Yugi Mutou,GX'in ilk bölümü ve son iki bölümü , Yu-Gi-Oh! The Movie : Pyramid of Light , Yu-Gi-Oh! The Movie : Bonds Beyond Time ve dizinin finalinden sonraki olayları anlatan Yu-Gi-Oh! The Movie : The Dark Side of Dimensions filmlerinde görülmüştür.

Yu-Gi-Oh GX[değiştir | kaynağı değiştir]

Yu-Gi-OH'un aksine Yu-Gi-Oh GX'te Jaden'ın bir tane düello akademisinde yaptığı düelloları ve maceralarını anlatır Chumley, Syrus,Alexis(jaden'a aşıktır)ve daha çok arkadaşları olmuştur Jaden burada destesini elemental hero canavarları oluşturmaktadır.Birinci sezonun başlarında Zane'ye yenilmiştir sonra destesini güçlendirerek birinci sezon sonunda onunla yaptığı duelloda Zane ile berabere kalmıştır birici sezonun kötü karakterleri shadow riders'tır ana kötü Kagemeru'dur uç şeytan kartını kullanır "Uria, Lord of Searing Flames Hamon, Lord of Striking Thunder, Raviel, Lord of Phantasms" 2.sezonda Sartorius'tur içinde yıkımın ışığının gücü vardır ve ve Aster'ın menajeri ve çocukluk arkadaşıdır.Sartorius geleceği görebilir.Aster'a doelloyu kazanacağını gördüğünü söyler ve öylede olur tam Aster yenerken gücünün birazını ona verir ve insanların beynini yıkadığı gibi(insanları doellode yenince ya da yendiği kişiler birini yenerse onlar Sartoriusun kölesi olur.)Jaden'de güç olduğu için beyni yıkanmaz ama kartlara baktiğında resimlerini ve özelliklerini göremez bu nedenle okuldan kaçar ama bir sure sonra neon uzaylılarla karşılaşır ve ona yardım edip onu düzeltirler sonra Aster Sartorius'un gerçek yüzünü görür ve onunla duello yapar ama bundan önce Sartorius dünyayı kölesi yapmadan önce gücünü bir uyduya vererek bütün dünyayı vurup kölesi yapmak ister ama Sartorius'un iyi tarafı anahtarları Jaden ve Aster'e verir sonra Aster'i duelloda yener ve onun anahtarını alır ve Jaden içeri girer eğer anahtarları vermezse Aster ölecektir anahtarları gerekli yere bırakır tam alacakken Jaden'in kartı içinden çıkar ve Sartorius'u engeller Jaden'ile duello yapar ve kaybeder.İçindeki kötülük yok olur.3.sezonda ana hikâye Yubel'dir Jaden in eski kartı Yubel'i bir deney için uzaya göndermiştir E-hero Neos ile birlikte ama Yubel in deneyi başarısız olmuş ve uzaydan Dünyaya düşmüştür Viper adlı bir adam onu bulmuştur Viper ın oğlu ölmüştür ama Yubel ona yardım ederse oğlunu geri vereceğini söyler bir süre sonra Jaden ve arkadaşları farklı boyuta düşmüştür.2sezonun bir son bölümlerinde Sartorius Jaden a geleceği göstermiş çöl gibi bir yere düşmüştür şimdi o gördüğü farklı boyutta gerçek olmuştur.Yubelle Jaden düello sonunda barışmışlardır ama Jadenin kötü hali bir canavar sayılır(değim değildir duello canavarı sayılır) Yubel zaten bir karttır ve süper polimerizasyon kartı ile birleşirler(gerçekten birleşme canavarı olurlar) Jaden'ın iki ruhu olur ve gizemli bir şekilde kaybolur.4.sezonda Jaden gizemli bir şekilde geri gelir. ve mezuniyet düellosu olarak Yugi ile düello yapıp Yugi'ye yenilir.

Yu-Gi-Oh! 5D's[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugi Mutou’nun maceralarından çok uzun yıllar sonra geçen hikâyede; Domino Şehri eski halinin gölgesinde kalarak Neo Domino Şehri olmuştur. Zenginle fakirin arasında uçurumları kapatmanın neredeyse mümkün olmadığı yeni şehir düzeninde yaşayan Neo Domino’luların eğlence için gözdesi ise eski Duel Monsters kart oyunlarının zamana uydurulmuş formu olan yeni ve vahşi Riding Duels’dır.

Neo Domino sakinlerinden, yasaları çiğnemenin sınırında yaşayan asi Yusei Fudou ise kendi kurallarını koymayı tercih eden bir gençtir ve en büyük amacı Riding Duels Dünya şampiyonu Jack Atlas ile kendince nedenlerden dolayı karşı karşıya gelebilmektir.Ama Jack Atlasla karşı karşıya gelince asıl amacının bu olmadığını anlar. 1. sezon ölümsüz yeraltı tanrılarını kullanan kara imzacılarla geçer yusei,akiza,jack,crow ve ikiz kardeşler bunlarda imzacıdır. Yusei ve arkadaşlarının amacı Jack Atlas ile geçen duellodan sonra amaçları kara imzacıları ortadan kaldırmak olur.Yusei geçen zamanla bu işi, Yliaster örgütünün lideri Rex Goodwin ile ilgisi olduğundan şüphelenir.Rex Goodwin'in Kardesi Karanlık imzacı olduktan sonra imzacılığı ona devretti, oda tüm imzacıları topladi fakat daha sonra karanlık imzacık olmaya karar verdi böylece hem imzacı ve hem karanlık imzacı gücüne sahip olmuştu. Amaci dünyayi yok edip yeniden kurmakti.Yusei, Jack, Crow birlikte ona karşı beraber Turbo Duelloyu yaparlar.İlk, Crow yenilerek devamlı tuzak kartı koyarak umudu Yusei ve Jack'e devreder.Sonra Jack tıpkı Crow gibi sadece "1" yaşam puanı klarak savaşamaz hale gelir(Yerhapsindeki Ölümsüz Wiraqocha Rosca'nın etkisi yüzündendir.)4 el sonra etkiyi Yusei üzerine de kullanır fakat 1 yaşam puanı kalarak pes etmez haklar ve Karanlık İmzacılar bir daha ortaya çıkamazlar.
3.sezon Hayalet diye Robot'un ortaya çıkmasıyla başlar.Bunu gönderen Yliaster örgütünden Lester,Primo,Jackop dur.Hayalet ortaya çıktığı gün Memur Trudge ile mücadele eder.Hayalet'in senkron emici canavarı yüzünden Trudge yenilir ve yaralanır.Yusei o Hayaleti bulmaya koyulur ve Hayalet onu bulur.Mücadele ederken Yusei Fudo oldukça çok zorlanır.Kurtarıcı Yıldız Ejderi ile senkro emen canavarı yırtar.Yusei o günden beri yeni güce ihtiyacı olduğuna inanıyor.DŞGP buluşmalarında Yusei'e Antinomi adında birisi İvme Senkronu Yusei'e öğretir(Antinomi Bruno'nun ta kendisi ve ZONE tarafından gönderildi).O günlerde geçerken Antinomi nin hafızası silinmiş bir şekilde dünyaya Bruno olarak gönderilir ve hafızasında tek kalan şeyler "Motorlar ve adı olmuştur".İlk gördüklerinde Jack'ın motorunu tamir eder.Jack de motorunu çalmaya çalıştığını düşenerek yumruğu atar
4.sezonda Primo yaptıkları Devre için enerjiye ihtiyaç duyar.Bruno ve Yusei'n birlikte yaptığı belleği çalarlar ve.Binlerce Hayaleti şehire salar.Sherry,Yusei,Jack,Crow,Antinomyde yardım eder(Bruno'nun Antinomi olarak çıkmasının sebebesi ZONE'un onunla iletişime geçmesi).Yusei Primo'yu bulmak üzere duelloyu yaparlar.Duellodayken de İvme Senkronu Yusei keşfeder, ortaya Kayan Yıldı Ejderi ortaya çıkar.Bu olay bittikten sonra DŞGP'e katılırlar.
5.sezonda Tek Boynuz Takımı,Catastor Takımı,Ragnarok ve Yeni Dünya Takımıyla karşılaşırlar.Yeni Dünya Takımı kendilerini finallerde zayıf gibi gösterirler oysaki bir numaradır(Duelloya çıkmadan önce Gökyüzünde dev bir Kaya çıkar o da Ark Cradle'in kendisi,Yusei onun ne olduğunu sorar ama Yeni Dünya Takımı kendilerinde saklar).Jack başta rakipleri çok kolay yener.Fakat sıra Primo'ya geldiğinde, Yeni Dünya Takımının bıraktığı tuzak kartıyla çok güçlü duruma gelirler.Takım kendi 3 bedenlerini tek bedende toplayarak, asıl halleri Aporia ortaya çıkar.Aporia ile olan duello çok kapışmalı geçmiştir.Ama Yusei;Jack,Crow ile olan bağlarıyla ve kartlarıyla ümitsizlik şeytanı Aporia'yı haklarlar ve Neo Domino Şehri'ni Ark Cradle'dan kurtardığı görür ve sezon biter(mi?)
Bölümler maalesef orijinal alınmadığından Ark Cradle tamamen ortadan kalktığı görünüyor fakat orijinal seride, Ark Cradle yok olcakmış gibi oluyor fakat duelloda kullanılan enerji Ark Cradle'ı yeniden ortaya çıkarmaya yeter.Ve 12 saat içinde Neo Domino Şehri'ne doğru çökeceği söylenir.Ark Cradle'ın oraya çıkıp çökeceği yetmiyormuş gibi şehrin tüm enerjisi tükenir.Yusei Ragnarok Takımının yarattığı köprü sayesinde Yusei tek başına Ark Cradle'a gidip durdurmayı karar verir.Arkadaşları tek başına gitmelerine izin vermez, ve 5D'ler takımı olarak hep birlikte giderler, ZONE ve bir o kadar ilginç düşmanlarla mücadele ederler...


Yugioh 5D's'nin ilk amaçlarından birisi Starter Deck 2008'i tanıtmaktır. Starter Deck 2008 sayesinde Senkron ve Tuner adına iki canavar türü gelmiş ve Yugioh 5D's serisinde Senkron ve Tunerlar denenmiştir. Bu seriden sonra Yugioh Zexal, gelmiştir.Yugioh Zexal de ise XYZ canavarları denenmiştir.

Yu-Gi-Oh! ZEXAL[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuma Yu-Gi-Oh! Zexal Anime Serisi'nin ana karakteridir.

Kişisel Özellikler

Yuma hırslı enerjik genç bir çocuk olarak rekabet içine girmeyi ve zor işlerde başarılı olmayı denemeyi seviyor, genellikle gözünde büyüttüğü şeyleri yapmaya çalışırken başarısız olmasına rağmen. Yuma bu mücadelelerin bir süre sonra kendini bir şekilde amacına ulaştıracağını düşünüyor. Aynı zamanda, en iyi arkadaşı Kotori Mizukiyle konuşmalarında da olduğu gibi genel olarak çelişkili bir karakter yapısı gösteriyor, Mizukiyle konuşmalarında anında konuşmanın yönünü kendisi gibi olmanın nasıl olduğuna çeviriyor ve neler yapabileceğini anlatmaya başlıyor. Yumanın hayatı astralla tanıştıktan sonra değişiyor.

Astralın hafızasını geri kazanması için dünyadaki xyz numaralarını toplaması gerekmektedir. Yumayla tek vücut halde gezmektedir. Oluşan bu yeni gücün ismi ZeXal dir .. Anime ismini bu güçten alır .. İlk 73 bölüm Yu-Gi-Oh! Zexal 1 olarak adlandırılmıştır.. İlk sezonda iki ana düşman vardır .. İlki Barian Dünyayı yok etmek için kendi küçük oğlu Haruto'nun mistik gücünü ve Numara kartlarının gücünü birleştirmeyi amaçlayan Dr.Faker dir. İkincisi ise Dr. Faker'ın dünyanın sonunun geçitini açmak için Tsukuma Yumo onun babası Kazuma ile birlikte feda ettiği Dr Bron dur.. Bron zamanda yolculuk etmiş ve yıllar sonra bir çocuk olarak geri dönmüştür amacı onu boyutlar arasına hapseden Dr. Faker i yok etmektir... Yuma Tsukumo tüm bu olaylar arasında Dünya Düello Şampiyonasını kazanır ve inandığı üzere düello ile tüm zorlukların üstesinden gelir ...

Yu-Gi-Oh! ARC-V[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu seri 6 Nisan 2014 de ilk Japonya da yayınlandı. Bu seri de 5Ds ve Zexal serilerindeki gibi farklı tip kartları tanıtmaktadır.Bu kartların ismi ''Pendulum canavarları''dır.Ayrıca eski serilerde olan Ritual,Fusion,Synchro ve Xyz kartları va çağrı şekilleri de animede görülmüştür.Şu an halen yayınlanmaktadır.

Anime'nin Baş karakteri ''Yuya Sakaki''dir.15 yaşındadır.Bu karakterinde dikkat çeken özelliklerinden biri,önceki serilerdeki karakterler gibi adı ''Yu'' ile başlamaktadır.Pendulum canavarları ilk olarak Yuya'nın destesinde ortaya çıkmış ve ilk Pendulum Çağrıyı Yuya yapmıştır.Favori kartı ''Odd Eyes Pendulum Dragon''dur.

Ayrıca bu seride Yugioh GX'ten Aster Phoenix ve Alexis Rhodes , Yugioh 5D's den Jack Atlas ve Crow Hogan , Yugioh Zexal'dan Kite Tenjo tekrar görünmüşlerdir.

Yu-Gi-Oh! 6.SERİ[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmi Henüz açıklanmamış olan , Yu-Gi-Oh! Serisinin 6.Spin-off dizisidir.Serinin baş karakteri Yusaku Fujiki'dir.Yusaku, ayakta durmayı sevmeyen ve özellikle de okulda öne çıkmayan bir çocuktur. Ancak, Düello yapmayı bir defalığında denediği için insanlarla karşılaşmalara çekilir.Diğer serilerdeki gibi adı ''Yu'' ile başlamaktadır.2017 Baharında

Arc-V'nin finalinden sonra başlayacaktır.Şu an seri ile ilgili fazla bir bilgi yoktur.

Yu-Gi-Oh! Sinema Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Not : Burada yazılan üç tane filmin dışında bir tane daha film vardır ama o animeden önceki başka bir film yani bağımsız olduğu için buraya yazılmamıştır.

Yu-Gi-Oh! The Movie : Pyramid of Light

Seto Kaiba , Yugi'yi yenmek için Virtual Simulasyonunda defalarca düello yapmasına rağmen amacına bir türlü ulaşamamıştır.En sonunda Yugi'nin 3 mısır tanrı kartının yenmek için Pegasusdan 3 mısır tanrısından daha güçlü bir kart ister.Pegasus'u düelloda yener ve ondaki 2 güçlü kartı alır.Pegasus şaşırır çünkü mısır tanrılarından güçlü sadece bir kart yapmıştır.Kaiba Yugi ile düello yapar.Fakat bu düello sırasında Pegasustan aldığı 2. Kart (Pyramid of Light / Tuzak Kartı) yüzünden Anubis serbest kalır.Şimdi Yugi Kaosa engel olmak için Anubis'i yenmelidir.

(Bu film , Yugi Yami Marik'i yendikten sonraki zamanda geçmektedir.Yani 3.Sezon ile 4.Sezon arasındadır.)

Yu-Gi-Oh! The Movie : Bonds Beyond Time

Paradox , gelecekteki insanlığın yokoluşunu engellemek için zamanda geriye giderek Maximillion Pegasus'u öldürmek istemektedir.Çünkü Düello Canavarları oyununun yaratıcısını ortadan kaldırırsa gelecekte de bir Düello Canavarları olmayacaktır.Çünkü insanlığın yokoluşunu Düello Canavarları yüzünden olduğuna inanmaktadır.Yusei de Paradox'un peşinden gider. (Crimson Ejderhasının gücünü kullanarak zamanda yolculuk yapar.) Öncelikle Jaden'ın zamanına gider ve onu Paradox'tan kurtarır.Daha sonra ikisi birlikte Yugi'nin zamanına giderler.İlk başta Paradox amacına ulaşır ve Stardust Ejderinin (Malefic) gücüyle etrafı yerle bir eder.Bu sırada Pegasus'da yıkılan binaların altında kalarak ölür.Tam o sırada Yusei ve Jaden,Yugi de alarak zamanda biraz daha geriye giderler.Bu yıkımın olmadan hemen önceki zamanda Yugi,Jaden ve Yusei , Paradox ile düello yapmaya başlar.İnsanlığın ve Düello Canavarlarının kaderi bu düellonun sonucuna bağlıdır.

(Bu film Yusei'nin zamanında Yu-Gi-Oh!5D's nin 80.bölümünden sonra geçmektedir.Geçmişteki zaman ise Battle City turnuvasından sonra ama 4.Sezondan önce bir zamanda geçmektedir.Yine de filmde 3 mısır tanrısı kullanılmamıştır.)

Yu-Gi-Oh! The Movie : The Dark Side of Dimensions