Ay Savaşçısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sailor Moon
{{{caption}}}
美少女戦士セーラームーン
(Bishoujo Senshi Sailor moon)
Demografik Shoujo
Tür Dram, Fantezi, Komedi,
Romantik, Shoujo
Manga
:Sailor Moon / Ay Savaşçısı
Yazar Naoko Takeuchi
Yayımcı Kodansha
Yayınlandığı dergi Japan Nakayoshi
Cilt sayısı Orijinal : 18
Yenilenmiş : 12
TV anime : Pretty Soldier Sailor Moon (SM, SM:R, SM:S, SM:SuperS, SM:Sailor Stars)
Yönetmen Jun'ichi Satou
Kunihiko İkuhara
Takuya İgarashi
Müzik {{{müzik}}}
Stüdyo Tokyo Movie Shinsha
Kanal Japonya TV Asahi
Türkiye ATV (1996-1998), TRT 1 (1999-2003), Kidz TV (Animez) (2014-)
Avustralya ABC, Seven Network, Network Ten, Fox Kids
Malezya RTM 2, NTV 7, Astro Ceria
Azerbaycan AzTV, Region TV
Kanada YTV, Global (TV kanalı)
İrlanda Fox Kids
Yeni Zelanda TV2 (Yeni Zelanda)
Filipinler ABC, ABS-CBN, Hero TV
Birleşik Krallık Fox Kids, ITV (Birleşik Krallık)
ABD USA Network, Cartoon Network, Syndication, NBC
Gösterim 7 Mart 1992-8 Şubat 1997
Bölüm sayısı 200

Ay Savaşçısı, Japonca adıyla Bishōjo Senshi Sailor Moon (美少女戦士セーラームーン?), ünlü manga yaratıcısı Naoko Takeuchi'nin ilk olarak manga sonra anime şeklindeki eseridir.

Hikâye, bir zamanlar güneş sisteminde Ay Krallığı'nın koruyuculuğunu yapan gezegen savaşçılarının şeytanî güçlerle savaşmalarını konu alan bir seridir. Sailor Senshi (İng: Sailor Soldiers) denen ana karakterler, ay ve gezegenler adına kadın kahramanlara dönüşen genç kızlardır. “Sailor” kelimesi Japonya’da yaygın olan kız okul üniformalarının stilinden gelir (Jp: sērā fuku, denizci kıyafeti). Dizide kullanılan fantastik unsurlar ağırlıklı olarak semboliktir ve çoğu da mitoloji üzerine kurulmuştur.

Sezonlar ve bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Animesi, 5 sezon (200 bölüm), 3 film ve 5 Ova ( original video animation)'dan oluşmaktadır. Bölümlerde, sezonun kendine has düşmanları, ihtiyaçları olan şeyi (nesne, enerji,kristal vs.) almaya çalışırlar ve bu yüzden insanlara saldırırlar. İşte Sailor Moon ve arkadaşlarının da görevleri bunları durdurmaktır. Bazen kendileri de hedef olmuşlardır ama asla vazgeçmemişlerdir.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Usagi Tsukino (Japoncada= Usagi: Tavşan anlamına gelir.Tsukino:Ay anlamına gelir. Uzakdoğu isimlerinde soyad (Usagi) önce yazıldığı ve isme tamlama eki -o/-a vb. geldiği için anlamı ay tavşanıdır.) - Ay Savaşçısı

Serinin baş karakteri Usagi Tsukino, inanılmaz büyüklükte sevgiye sahip olan dikkatsiz ve sulugöz bir orta okul öğrencisidir. Yengeç burcudur. Ay Savaşçısı olduğu ilk zamanlarda kötülerle savaşmak istemez, sıradan biri olmak ister. Zaman geçtikçe Ay'dan gelen gücünü sevdiklerini korumak adına kullanmayı öğrenir. Aynı zamanda Ay Prensesi Serenity olan Usagi, animede diğer savaşçılar gibi yeniden doğarak tekrar dünyaya gelmiştir.

Usagi'den yaşça büyük bir öğrenci olan Mamoru Chiba çocuk yaşta trafik kazasında anne ve babasını kaybetmiştir ve geçmişini hatırlayamamaktadır. Seriler boyunca önceden bilgilendirici rüyalar görür. Kim olduğunu bulma çabası içerisinde rüyalarının yardımıyla Usagi'yi yani Prenses Serenity'yi bulur. Kendisinin çok uzun zaman önce Dünya Prensi Endymion olduğunu ve Ay Prensesi Serenity ile büyük bir aşk yaşadıklarını hatırlar. Usagi ile tekrar aşk yaşar. Savaşçılar ile beraber savaşır.

Tam bir kitap kurdu olan Ami Mizuno, Usagi'nin okul arkadaşı ve okul birincisidir. Çok zeki olan Ami, Merkür Savaşçısı'na dönüşebilmekte ve suyu kontrol edebilmektedir (bknz: Neptün Savaşçısı) Annesi gibi bir gün doktor olmayı hedeflemektedir. Ders çalışmaya olan tutkusu ve bilgisinden dolayı Luna'nın verdiği ufak bir el bilgisayarı sayesinde grubun beyni olmuştur.

Güçleri: Ateş, mitolojik güçler, kargalarla konuşabilme.

Büyükbabası ile bir tapınakta yaşayan Rei Hino, kötü güçlerin varlıklarını sezebilme gücüne sahiptir. Mars Savaşçısı'na dönüştüğünde ateşi kontrol edebilmektedir. Çizgi filmde çok ciddî ama Usagi'nin dikkatsizliğine çok çabuk sinirlenen biri olarak çizilmiştir. Gruptaki kızlardan farklı, özel bir okula gitmektedir.

Güçleri: Doğa, şimşek, iyi bir dövüşçü ve erkeklerle dövüşebilecek kadar güçlü olma.

Delikanlı bir kız olan Makoto Kino, serinin ilerleyen safhalarında Usagi'nin okuluna transfer olur. Uzun ve güçlü olarak resmedilen Makoto, Jüpiter Savaşçısı'na dönüşebilmekte ve yıldırım, şimşek gibi güçleri ve bazı bitkileri kontrol etmektedir. Ailesini yıllar önce kaybeden Makoto, yalnız yaşamakta ve kendi kendine bakmaktadır.

Güçleri: Sevgi ve güzellik.

Minako Aino, beyaz bir kedi formunda dünyaya gönderilen Artemis'in bir dönüşüm kalemi vermesiyle Sailor V olarak ilk uyanan savaşçıdır. Sailor V daha sonra Sailor Venüs olarak animeye dahil olur ve aşkın savaşçısı ile Ay Savaşçısı'nın dört gardiyanı tamamlanır. Ünlü bir şarkıcı ve bir idol olmak isteyen Minako, bulduğu her fırsatta bunu gösterir. Sarı ve turuncu renklerini çok sever. Adının anlamı aşkın küçük güzel çocuğudur. Annesi ve babası vardır ama kardeşi yoktur. Burcu Terazi'dir. Beden eğitimi dışında hiçbir dersi sevmez. Gezegeni Venüs'tür. Minako, diğerlerinden daha açık bir kişiliğe sahiptir. Genelde savaşçıların içinde en iyimser ve en pozitif savaşçıdır. İlk defa sevgi ve adalet için savaşmaya başladığında, İngiltere'de V Savaşçısı olarak tanınıyordu.(bknz:anime serisi)

Usagi ve Mamoru'nun gelecekten gelen kızı olan Chibiusa'nın gerçek adı Usagi Tsukino'dur. İkinci sezonda gelecekten annesini kurtarmak için Sailor Moon'un Gümüş Kristal'i almak için gelir, serinin sonunda geleceğin Gümüş Kristal'inin kendi vücudunda bulunduğunu öğrenir. Sonraki sezonda savaşçı olarak eğitim görmek için Küçük Ay Savaşçısı( Sailor Chibi Moon) olarak gelir. İlk başlarda yirminci yüzyılda annesi olacak olan Usagi ile iyi geçinemez ve ondan daha olgun olduğunu belirtir. Ancak zaman geçtikçe birbirlerine olan bağ güçlenir. Otuzuncu yüzyıldaki annesi gibi bir hanımefendi olmak ister.

Güçleri: Zamanın akışını ve uzay-zaman sürekliliğini kontrol etmek.

Gizemli bir karakter olan Setsuna Meioh, Plüton Savaşçısı'dır. İlk başlarda Plüton Savaşçısı olarak Uzay-Zaman Kapısına gardiyanlık yaparken görülür. Zaman kapısında, orayı hiç bırakamadığı için, kendini çok yalnız hissettiği görülür ama Chibiusa ile yakın arkadaştırlar. Ayrıca kendini feda etmekten çekinmez. 3. sezonda arkadaşlarını kurtarabilmek için zamanı durdurmuş(yasaklanmış güç) ve bunun bedelini hayatıyla ödemiştir. Daha sonra sürgündeki süresi dolduğu için geri döner. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Lal Küre'nin sahibidir.

Güçleri: Okyanusu kontrol etmek, gelecek olayları önceden görmek.

Yetenekli ve keman çalan Michiru Kaiou, diğer kızlardan yaşça büyüktür. Güçleri Merkür Savaşçısı'nın güçlerine benzer. Neptün Savaşçısı'na dönüşebilir ve okyanusun gücüne kullanır.(bknz: Derin Batış) Çok yetenekli ve çok güzel olan Michiru, savaşçı olmak adına hayallerinden vazgeçmiştir. Görevine tamamen sadıktır ve bu uğurda kurbanlar vermeye hazırdır. Bir sanat okulunda çalışır. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Derin Su Aynası'nın sahibidir. Uranüs Savaşçısı ile Üstü kapalı olarak anlatılan bir aşk ilişkisi vardır.

Güçleri : Gökyüzü'nün gücü.

Haruka Tenou, Uranüs Savaşçısı'na dönüşebilmektedir. Michiru ile aynı yaştadır. Gökyüzü Savaşçısı olarak da bilinir. Savaşçı olmadan önce yarışçı olmak istemektedir fakat savaşçı olarak uyanır. Motor kullanmakta oldukça iyidir. Erkeksidir, erkek gibi giyinir, uzaktan erkek olduğu düşünülür. Tanıştığı her kadın ona hayranlık duyar. Savaşırken Neptün Savaşçısı gibi kurban vermekten çekinmez. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Uzay Kılıcı'nın sahibidir.

Güçleri: Sessizlik ve yıkım, enerji bariyeri yapmak.

Deli bir bilim adamının kızı olan Hotaru Tomoe, laboratuvarda olan bir kaza sonucu sağlığı zayıflamıştır. Karanlık güçler tarafından ele geçirilen Hotaru, Mistress Nine olarak boy gösterir. Sonrasında Ay Savaşçısı ve Küçük Ay Savaşçısı'nın sevgisi sayesinde Satürn Savaşçısı olarak uyanır, sonuncu gezegen savaşçısı olarak kızlara katılır. Bir gezegeni yok edebilme gücüne sahip olan Satürn Savaşçısı, Yıkım Savaşçısı olarak da adlandırılır. Aynı zamanda diğer adı da Sessizlik Savaşçısı'dır.

Ay Savaşçısı posteri

Manga[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay Savaşçısı mangadan bir görünüm

Orijinal manga 52 ciltin yanı sıra 10 ayrı hikâyeden oluşmuştur. İlk Nakayoshi' de yayımlanmaya başlamıştır.

Ay Savaşçısı mangasından önce, Naoko Takeuçi, Sailor Venus'ü konu alan Kod Adı: Sailor V'yi yayımlamıştır. Naoko Takeuchi, kızlar hakkında hoş bir seri yapmak istiyordu ve editörü de onlara fuku giydirmesini söyledi. Sailor V'nin animeye uyarılma fikri önerildiğinde, konsept sedace Sailor V'nin baş kahraman olması şeklinde uyarlanmıştı.Sailor V mangası astronomi,astroloji,Yunan Mitolojisi,Roman Mitolojisi, Dört unsur, gençlik modası ve okul kızı tuhaflıkları gibi konuları içeriyordu.

Orijinal manga 52 ciltten yanı sıra 10 ayrı hikâyeden oluşmuştur.İlk Nakayoshi' de 1991'den 1995 tarihine kadar yayımlanmaya başlamıştır. 10 ayrı hikâye, Kodansha'nın Run Run kitabıyla dizi olarak yayımlanmıştır. Kodansha tüm yayınları düzenli bir şekilde yayımlamıştır.Tüm ciltler (10 ayrı hikâye ile birlikte) ilk baskı 1992'den 1997'ye kadar yayımlanmıştır.

Yenileme diye adlandırılan ikinci seri 2003 yılında, live action series gösterimdeyken yayımlanmıştır.Kodansha, yenilenen konuşma balonları ve resimlerle,düzenlemeler ve güncellemelerle dolu mangayı tekrar yayımlamıştır. Bu yayımlanan yeni manga, tamamen yeni bir cilt kapağı ve yeni karakter çizimleri içeriyordu. Yeni basım ayrıca 12 cilt ve 2 ayrı hikâye içeriyordu.

1995 yılının sonuna doğru, 13. cilt yayımlandı ve milyondan fazla kopya sattı. Japonya; Çin, Meksika, Avustralya, çoğu Avrupa ülkesi ve Doğu Amerika içinde olmak üzere 23'ten fazla ülkeye ihracat yaptı.

Kodansha, Orijinal Resim Koleksiyonu adında her 5 hikâyenin resimlerini içeren bir resim kitabı( artbook) yayımladı. Kitap, cilt kapakları, promosyon materyalleri ve Naoko Takeuçi tarafından yapılan birçok şeyi içeriyordu. Birçok resim, Takeuchi'nin fikirlerini nasıl geliştirdiğini,her resmi nasıl yaptığını, neyi sevip sevmediğini ve hikâyesinin animeye çevirilişi hakkında yorumları içeriyordu.

1997 senesinin sonuna doğru,manga serisinin bitiminden sonra Volume Infinity adında yeni bir resim koleksiyonu yayımlandı. Ama bu koleksiyon, Takeuchi'nin çizimlerinin yanı sıra; arkadaşlarının ve anime için çalışan seslendirme sanatçılarının resimlerini de içeriyordu.1999 yılında Kodansha, karakterlerin kabataslak çizimlerinin olduğu ve daha önce hiç görülmeyen karakterlerin barındılırdığı Materials Collection adlı resim kitabını yayımladı. Her resim yanında Takeuchi'nin yorumlarını içeriyordu. Ve en sonda da Paralel Ay Savaşçısı adlı kısa manga yayımlandı.

2013 yılında, yeni bir düzenleme ile Japonya'da yeniden yayımlanmaya başladı, 12 ciltten oluşmakta ve her birine Naoko ,takeuchi tarafından yeni bir kapak resmi çizilmiştir.

2012 yılında resmi siteden yapılan bir duyuru ile yeni bir anime serisi yapılacağı duyrulmuş ve birkaç kere ertelenmiştir. Çalışmalarda bir değişiklik olmazsa 2014 yazında niconico web sitesinde yayınlanacaktır.

Mart ayında Türkiye'nin anime kanalı sloganını kullanan Animez Tv, hayranların yoğun isteği karşısında Sailor Moon'u çok yakında yayınlayacağını duyurmuştur. [1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]