İçeriğe atla

Chrono Trigger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chrono, Marle ve Lucca Zombor karşısında.

Chrono Trigger (Japonca: クロノ・トリガー) Square Co. Ltd. (günümüzde Square Enix olmuştur) tarafından çıkartılan RPG tarzı bir Super Nintendo oyunudur. Japonya'da 11 Mart 1995'te çıkan bu oyun, Kuzey Amerika'da da 22 Ağustos'ta satılmaya başlamıştır. Oyunun hikâyesi genç maceraperestlerin zaman içinde dolaşarak yok olmuş geleceklerini kurtarması üzerinedir. Olacak felaketi engellemek için dünyayı kurtarmaya çalışırlar.

Chrono Trigger "Rüya Takımı" ya da "Rüya Projesi" olarak tanımlanarak çıkmıştır. Her biri kendi alanında en iyi olarak gösterilen Hironobu Sakaguchi, Kazuhiko Aoki ve besteci Nabuo Uematsu (Final Fantasy serisinde de görev yapmışlardır), ayrıca Yuuji Horii ve tasarımcı Akira Toriyama (Dragon Quest serisinde de görev yapmışlardır) bu oyunda görev almışlardır.

Chrono Trigger'da kullanılan birçok husus alanında ilktir ve RPG oyunlarının kaderini değiştirmiştir. Oyunu birçok şekilde bitirebilir olmak, yan mecaralar, karakter gelişmeleri, eşsiz savaş sistemi ve ayrıntılı grafikler ilk defa kullanılmıştır. Birçok bilgisayar oyunu hayranları tarafından tüm zamanların en iyi oyunu olarak kabul görür. Playstation'a da tamamen aynı şekilde 1999'da sunulmuştur. 2001'de yayımlanan Final Fantasy Chronicles'ın da bir parçasıdır. Hiçbir zaman PAL sunucularına varamamış, bu bağlamda Avrupa'da tanınmamıştır.

Ancak gelişen yıllar ve Super Nintendo emülatörleri (ZSNES gibi) popüler oldukça; Chrono Trigger da tekrar yüksek bir ilgi görmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]