Dragon Ball

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dragon Ball
Dragonball.png
Manganın birinci cildi
ドラゴンボール
(Doragon Bōru)
Tür Macera, fantezi, dövüş[1]
Yaratan Akira Toriyama
Manga
Yazar Akira Toriyama
Yayımcı Shueisha
Diğer yayımcı
Baskı Jump Comics
Dergi Weekly Shōnen Jump
Diğer dergi
Demografik Shōnen
Yayın tarihi 3 Aralık 19845 Haziran 1995
Cilt sayısı 42 (Cilt listesi)
Anime televizyon dizisi
Yönetmen
 • Minoru Okazaki (#1-82)
 • Daisuke Nishio (#83-153)
Yapımcı
 • Tokizō Tsuchiya (#1-132)
 • Kenji Shimizu (#1-82, 133-153)
 • Jun'ichi Ishikawa (#83-132)
Senarist
 • Toshiki Inoue
 • Takao Koyama
Müzik Shunsuke Kikuchi
Stüdyo Toei Animation
Lisans
Kanal FNS (Fuji TV)
Diğer kanallar
Yayın tarihi 26 Şubat 1986 19 Nisan 1989
Bölüm sayısı 153 (bölümleri listesi)
İlgili eserler

Dragon Ball (Japoncaドラゴンボール, romanizeDoragon Bōru; "Ejder Topu"), Akira Toriyama tarafından hazırlanan bir medya imtiyazıdır. Toriyama tarafından yazılan serinin temelini oluşturan manga serisi, Aralık 1984-Haziran 1995 tarihleri arasında Shueisha'nın Weekly Shōnen Jump dergisinde 42 tankōbon cilt halinde yayınlandı. Toriyama, seriyi yaratırken Batı'ya Yolculuk isimli Çin romanından ilham almıştır. Dragon Ball, Son Goku'nun maceralarını konu almaktadır. Hikâyedeki olaylar, Goku'nun çocukluğundan yetişkinliğine hayatı boyunca dövüş sanatlarında kendini geliştirerek güçlenmesini ve herhangi bir dileği gerçekleştirecek güce sahip olan Ejder Topları'nı ararken dünyayı keşfedişi etrafında şekillenir. Dragon Ball mangası Japonya'da 159 milyon satmıştır.

Manga daha sonra Toei Animation tarafından hazırlanan Dragon Ball ve Dragon Ball Z olmak üzere iki anime televizyon serisine uyarlandı. Dragon Ball, Şubat 1986-Nisan 1989 tarihleri arasında yayınlandı. Ayrıca, 20 animasyon uzun metrajlı film, üç televizyon özel filmi ile Dragon Ball GT (1996–1997) ve Dragon Ball Super (2015-2018) olmak üzere iki anime devamı serisi hazırlandı. 2009'dan 2015'e kadar Dragon Ball Z serisinin gözden geçirilmiş bir versiyonu Dragon Ball Z Kai adıyla yayınlandı ve yalnızca animede yer alan materyalin çoğunu kaldırarak manganın hikâyesine daha sadık bir şekilde takip eden bir yeniden yapım olarak yayınlandı. Birkaç şirket, hem animasyon hem de canlı çekim filmleri, kart koleksiyonu oyunları, çok sayıda aksiyon figürü, çeşitli film müzikleri koleksiyonları ve çok sayıda video oyunu içeren büyük bir medya imtiyazı haline gelen seriye dayalı çeşitli satış türleri ortaya çıktı. Dragon Ball, tüm zamanların en yüksek hasılat yapan medya serilerinden biri haline geldi.

Dragon Ball, piyasaya sürülmesinden bu yana 40'tan fazla ülkede satılan manga ve 80'den fazla ülkede yayınlanan anime ile tüm zamanların en başarılı manga ve anime serilerinden biri haline geldi. Manganın toplanan 42 adet tankōbon cildi Japonya'da 160 milyondan fazla sattı ve dünya çapında 250-300 milyondan fazla sattığı tahmin edilmekte ve bu da seriyi tarihin en çok satan manga serilerinden biri haline getirmektedir. Eleştirmenler hikâyenin sanatını, karakterizasyonunu ve mizahını övdü. Birçok manga sanatçısının seriyi kendi popüler çalışmaları için bir ilham kaynağı olarak göstermesiyle, şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en etkili manga serilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Anime, özellikle Dragon Ball Z, dünya çapında oldukça popülerdir ve Japon animasyonunun Batı kültüründeki popülaritesini artırmada en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Dünya çapında çok sayıda sanatçı, sporcu, ünlü, film yapımcısı, müzisyen ve yazar tarafından referans verilen ve ilham veren küresel popüler kültür üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

12 yaşındaki Son Goku, dedesini kaybetmiş ve ondan yadigar kalan 4 yıldızlı topu ile tek başına yaşamaktadır. Dileğini gerçekleştirmek isteyen birçok kişi bu 7 ejder topunun peşindedir. Bulma adlı kız da bu topları aramaya kalkışır ve yolculuğuna devam ederken Son Goku ile tanışır.

Kendisine dünyanın en yakışıklı erkek arkadaşını dilemek amacında olan Bulma, toplardan birine sahip olan Goku'yu kendisi ile topların geri kalanını bulmak için yola çıkmaya ikna eder. Böylelikle macera başlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Gokū
Super Saiyan formundaki Gokū

Son Goku[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Goku (孫 悟空, Son Gokū) Akira Toriyama tarafından oluşturulan Dragon Ball anime serisinin ana karakteri. 737 yılında (serinin kendine özgü takvimine göre) doğdu ve 175 cm boyunda ve 62 kg ağırlığında.[2][3][4] Son Goku biraz tuhaf maymun kuyruklu çok fazla güçlü ve dövüş sanatlarını öğrenmeye çalışan küçük bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Son Goku geceleri dolunay gördüğünde büyük bir maymuna dönüşüyor. Chi Chi ile evlenerek Gohan ve Goten'in babası olmuştur. Adı Batı'ya Yolculuk (西遊記 / 西游记) adlı romanın baş kahramanı Sun Wukong (孫悟空 / 孙悟空)'dan alındı.

Soy Ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Goku insan değildir ve bir Saiyan'dır. Bu ırk, Vegeta gezegeninde yaşamaktadır. Babasının ismi Bardock'tur. Erkek kardeşinin ismi Raditz'dir. Fakat Goku ve Piccolo birlikte savaşarak onu öldürürler. Annesinin ismi Gine'dir.

Gyumao
 
 
Büyükbaba Son Gohan
 
 
Bardock
 
 
 
 
 
 
Manevi dede
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chichi
 
 
 
 
 
Son Goku
 
Raditz
 
Mr. Satan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Son Goten
 
Son Gohan
 
 
 
 
 
 
 
Videl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Son Goku Jr.
 
 
 
 
 

Bulma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulma
Oolong
Kame Sennin
(Muten Rōshi)
Yamucha
Puar

Bulma (ブルマ), 16 yaşındayken ejder topu radarını icat etmiş ve ejder toplarını aramaya yola çıkmıştır. Mavi saçlı bir kızdır. Babası ülkenin en büyük Hoi poi kapsülü şirketinin sahibi ve bir dahidir. Goku'nun elinde bulunan ejder topunun izini sürerken karşılaşırlar. Goku'nun gücünü ve saflığını fark eder ve onu koruması için kandırıp yanına alır. Yakışıklı erkeklerden çok etkilenir. Güzelliği nedeniyle serideki çok sayıda cinsel esprinin hedefi olmuştur. Önce Yamucha ile çıkmış, daha sonra Dragon Ball Z serisinde Saiyan ırkının prensi Vegeta ile evlenerek Trunks ve Bra'nın annesi olmuştur.

Oolong[değiştir | kaynağı değiştir]

Oolong (ウーロン), Domuza benzeyen bir yaratıktır. İstediği nesneye ve çizmeye bürünebilir fakat bu değişimin zayıf yanı 5 dakika sürdürebilmesidir. Sonrasında 1 dakika boyunca dinlenmek zorundadır. Ayrıca dev yaratıklara dönüşebiliyor bile olsa dayanıklılığı ve kuvveti domuz formundaki orijinal seviyede kalır. Biraz da sapık yanları vardır. Özellikle kadın küloduna zaafı vardır. İlk sezonda dilek ejderhasından bir kadın kilodu istemiştir. Şekil değiştirme okulunda Puar ile birlikte okurken öğretmenlerin külotlarını çaldığı için atılmış. Adı Wulong Çayı (烏龍茶 / 乌龙茶)'dan alındı.

Kame Sen-nin (Muten Rōshi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kame Sennin, (亀仙人 ya da Muten Rōshi 武天老師) Goku'nun manevi büyük babası olan Gohan'ın öğretmeni. Roshi uçsuz bucaksız denizin ortasındaki bir adada küçük evinde yaşar. Kaplumbağa Keşiş olarak da bilinir. Aynı şekilde Gyumao adlı savaşçının da öğretmenidir. Roshi gelmiş geçmiş en usta dövüşçüdür. Dövüş Sanatlarında ondan öte kimse gösterilemez. Dövüş sanatlarındaki ustalığı kadar genç kızlara olan düşkünlüğü ile de bilinir. Roshi Usta'nın Kamehameha (-ha- kelimesi japonca dalga demek) adını verdiği özel bir saldırısı vardır. Bedendeki bütün enerjiyi tek bir noktada toplayarak inanılmaz bir güç ortaya çıkaran bu dalgayı geliştirmek için Roshi usta 50 yılını vermiştir. Sonsuz yaşam iksirini içtiğinden ölümsüzdür. Gençken Tenkaichi Okulunda eğitim gören Roshi'nin bir de hasımı vardır (Crane Hermit). Ve ustası Mutaito'dur. Mutaito zamanında Piccolo'yu mühürlemek için Evil Containment Wave (Mafūba) adı verilen tekniği geliştirmiştir. Roshi ilerleyen zamanlarda bunu yaparken kutuyu ıskalar. Roshi; Goku, Yamucha ve Kuririn'i zorlu eğitiminden geçirmiştir .Son öğrencileri de bunlardır.

Yamucha[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamucha (ヤムチャ),(183 cm, 68 kg), (doğum yılı 733)[5] Dragon Ball serisinde ilk kez Goku ve arkadaşlarının önünü kesen haydut olarak karşımıza çıkıyor. Çok güçlü yakışıklı bir dövüş ustasıdır. Ana tekniği Rōgafūfūken'dir. Yamucha'nın para ya da güç hırsı yoktur ancak güzel kızlardan utanmakta ve korkmaktadır. Hayalinde güzel bir kızla sade bir evlilik yapmak vardır ancak korkusu nedeniyle bunu gerçekleştirememektedir. Yamucha, Goku ve arkadaşlarını gizlice takip ederek toplayacakları ejder toplarını çalmak ister. Amacı ejder toplarını kullanıp Shen Long'dan kızlardan korkmamayı dilemektir. Böylece hayalindeki gibi sade bir evliliği gerçekleştirebilecektir. İlerleyen bölümlerde Bulma'ya aşık olur. Onun sayesinde kızlardan korkmamayı öğrenir. Adı Yamu cha (飲茶 / 饮茶)'dan alındı. Serinin ilerleyen bölümlerinde kendini dövüşlerde fazla göstermemektedir. Puar onun en yakın dostudur.

Puar[değiştir | kaynağı değiştir]

Puar (プーアル), Yamucha'nın yoldaşıdır. Yamucha'nın haydutluk zamanında ona yardım etmiştir. Oolong ile şekil değiştirme okulundan arkadaşlardır. Puar aynı Oolong gibi istediği şekle ve cisme bürünebilmektedir. Ancak Oolong'un aksine okuldan mezun olduğu dolayısıyla tam anlamıyla eğitildiği için 5 dakikada bir şeklini değiştirmeden sürekli olarak değiştiği şekilde kalabilir. Görünüş olarak bir tür kediye benzer ve kanatları olmadan havada süzülebilir. Adı Puar Çayı (普洱茶 / 普洱茶)'dan alındı.

Piccolo Daimao[değiştir | kaynağı değiştir]

Piccolo (ピラフ), aslen bir Namekli (Namekusei-jin) olup, daha önce Dünya'yı ele geçirmeye çalışmış ama Mutaito tarafından bir kutuya hapsedilmiş bir karakterdir. İlk seride Pilaf, kutuyu bir okyanusun dibinden çıkararak Piccolo Daimao'nun tekrar özgürlüğüne kavuşmasına sebep olmuştur. Daha sonra ejder toplarını toplayıp eskisi gibi genç olmayı diler. Daha sonra Shen-Long giderken onu öldürür. İlerleyen bölümlerde Goku Piccolo'yu öldürür ancak ölürken Namekliler'e özgü üreme biçimi olan ağzından bir yumurta çıkarmak suretiyle kendi çocuğu olacak olan Piccolo Jr.'un intikamını almasını temenni eder. Piccolo Jr., kendini güçlendirip yıllar sonra Tenkaichi Dövüş Sanatları Turnuvasına katılır. Goku, zorlu ve başa baş bir mücadeleden sonra, turnuvada onu yener. Goku, Piccolo tam ölmek üzereyken Senzu Fasulyesi adı verilen ve hayat enerjisini yenileyen sihirli fasulyelerden yedirir. Daha sonra bir Saiyan olan Raditz (aynı zamanda Goku'nun kardeşidir) Dünya'ya gelir ona karşı birlikte savaşırlar ve kadim dost olurlar.

Pilaf[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkesinin imparatoru olmasına rağmen tüm dünyanın hakimi olmak amacıyla ejder toplarını aramaktadır. Vakur, kurnaz, zalim görünmeye çalışsa da korkak ve aptaldır. Daha sonra serinin üçüncüsü olan GT'de Dragon Ball'ları elde etmek için Kami'nin tapınağına tırmanır orada Kami'nin daha sonra yaptığı ve mühürlediği Siyah yıldızlı dragon ball'ları bulur. Dilek dileyecekken Karşısına ezeli düşmanı Goku çıkar bu arada ikisi de 50'li yaşları geçmişlerdir. Bu duruma kızan pilaf kızgınlıkla goku'ya keşke küçücük olsaydın da seni ezebilseydim der ve dilek kabul SehnLong tarafından kabul edilir. Daha sonra Dragon ball'lar evrenin dört bir yanına saçılır.

Mai[değiştir | kaynağı değiştir]

Mai (マイ), Emperor Pilaf'ın güzel gizli ajanı. İmparatora tümden bağlılığı vardır. Goku ve Bulma'nın peşine takılıp topları çalmaya çalışan esmer hatundur. Shaomai (燒賣 / 烧卖)'nin Kantong lahçesi olan Shiumai'nin "Mai"'sinden alındı.

Shu[değiştir | kaynağı değiştir]

Shu (シュウ), orijinal manga versiyonda Soba (ソバ), Üzerinde ninja kıyafeti olan bir tilki. İmparator Pilaf'ın gizli ajanı. Mai ile ortak çalışır. Shaomai (燒賣 / 烧卖)'nin Kantong lehçesi olan Shiumai'nin "Shiu"'sundan alındı.

Kuririn[değiştir | kaynağı değiştir]

Goku'nun yaşıtlarında bir dövüş sanatı öğrencisi. Orinji tapınağında 8 yıl eğitim aldıktan sonra Usta Roshi'ye kendini kabul ettiren Kuririn, Goku ile beraber Usta Roshi'nin kampında eğitim görmeye başlar. Kendisi çok uyanık ve açıkgöz olduğunu sanır. Ancak yaptığı her hilebazlık sonucunda kötü etkisi ona geri döner. Daha sonra Goku'dan etkilenerek kötü huyları onur ve sevgiye dönüşür Serinin ana karakterlerinden biridir. Dragon Ball Z'de Dr. Gero'nun yarattığı Android No. 18 ile evlenir ve Marron adında bir kızları olur.

Lunch[değiştir | kaynağı değiştir]

Usta Roshi, Goku ve Kuririn'e dövüş sanatlarında eğitim vermeyi kabul etmek için bir görev verir. Roshi'ye güzel, nazik ve tatlı bir bayan arkadaş bulmak. İki kafadarın bulduğu bayan arkadaş Lunch ise Roshi'nin kriterlerine tamı tamına uymaktadır. Ancak Launch hapşırdığı zaman saçları güzelliğini kaybetmeden sarıya dönüyor ve silah kullanmada usta, gözü dönmüş bir savaşçıya bürünüyor.

Gyumao[değiştir | kaynağı değiştir]

Roshi Ustanın yetiştirdiği en iyi 2. öğrencisi. Birinci sırada Goku'nun ustası Usta Gohan var. Gyumao devasa boyutlarda bir savaşçıdır. Bütün dövüş sanatlarını Usta Roshi'den öğrenmiştir. Gohan ile dövüş arkadaşıdır. Gyumao, Goku'nun Usta Gohan'ın öğrencisi olduğunu anlayınca ondan yardım ister. Çünkü kızı Chi Chi ile bir gün pikniğe çıktığı sırada oturduğu kalenin etrafını alevler sarar ve bir türlü sönmek bilmez. Böylece Goku'dan Roshi ustayı bulup getirmesini ve yardımcı olmasını ister. Goku daha sonra Gyumao'nun kızıyla evlenir.

Chi Chi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gyumao'nun küçük tatlı kızı. İlk çıktığı bölümde Goku ile aynı yaşlardadır. Goku'yla tanıştığı ilk günden beri ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Dahası babası Gyumao Goku'nun kim olduğunu anladığı an kızıyla evlenmesini ister. Daha sonra Tenkaichi'ye katılır Goku'ya kendini göstermek için ve Goku ile savaşır sonucunda Goku ile Chi Chi evlenir ve Goten ve Gohan olmak üzere 2 çocuğu olur. Ayrıca kinto un (japonca püre demek) bulutuna binebilen az sayıda temiz kalpli kişilerden biridir.

Tien Shinhan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlı Turna'nın öğrencisidir. Goku ile ilk karşılaşmasında şans eseri Goku'yu alt etmiştir. Tenshinhan çeşitli teknikler bilir, Taioken, kikoho, Ten, Dodonpa,Kamehame-ha ,Mafuba vs. Goku'yu geçebilmek için kendisini sürekli eğitir. En sevdiği arkadaşı Chiaotzu'dur. 3 gözü vardır. Süikastçi olmak ister. Fakat sonra Kame sennin sayesinde vazgeçer. Doğru yolu seçer.

Chiaotzu[değiştir | kaynağı değiştir]

Pisişik yetenekleri fazla olan karakterdir. Tien Shinhan'nın en yakın dostudur. Yaşlı Turna'nın diğer öğrencisidir.

Eşyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejder Topları (Dragon Balls)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebedi ejderha Shen-Long'u çağırmak için kullanılan 7 adet sarı toptur. Her topun üzerinde numarasını belirten kırmızı yıldızlar bulunmaktadır. Topların hepsi bir araya getirilirse Shen-Long ortaya çıkar. Ejder Toplarını toplayan kişinin Shen-Long'dan sadece bir dilek dileme hakkı vardır. Bu dilek akla gelebilecek herhangi bir şey olabilir. Dilek dilendikten sonra toplar farklı yönlere dağılır ve bir yıl süre ile hepsi taşa dönüşür. Kami Efendi bu taşları oluşturmuştur.

Nyoi-bō[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyülü Sopa olarak bilinir. Karin kulesi ile Kami'nin yaşadığı üst dünyayı birbirine bağlamaya yarayan bir sopadır. Sopa ilk olarak Muten Roshi'ya Karin tarafından verilmiş oradan da sopa Son Gohan'a geçmiştir. Tamamen düz kırmızı renkle kaplıdır ve her zaman Goku'nun sırtında bulunur. İnanılmaz boyutlarda uzayabilme ve enseme gücü vardır. Bu yüzden Goku tarafından uzaktan saldırı amaçlı da kullanılır.

Kinto-un[değiştir | kaynağı değiştir]

Roshi usta tarafından Goku'ya hediye edilmiş bir buluttur. Bu buluta sadece temiz ve saf kalpli insanlar binebilir. Goku'nun bu bulut üzerinde inanılmaz bir hakimiyeti vardır. Bulut havada süzülürken arkasından uzun sarı bir çizgi bırakır. Roshi'ye ise Karin-Sama hediye etmiştir.

Kinto-un asla hasar görmez.

Hoi Poi Kapsülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Her birinin üzerinde farklı bir numara bulunan küçük silindir tüpler. Teknoloji harikası bu kapsüller herhangi bir nesneyi moleküllerine ayırıp içine alabilir ve zarar vermeden tekrar aynı boyuta döndürebilir. Bir ihtiyaç olduğunda üzerindeki numarasından ayırt edilerek ilgili nesneyi barındıran kapsülün üzerindeki düğmeye basılır. Böylece içine aldığı nesne ortaya çıkar. Bu Bu bir araba, hız motoru, çift katlı otobüs ya da sıcak su ve elektrik sağlayan bir ev olabilir. Sonradan nesneyi tekrar kapsülün içine alıp cebe sığacak boyuta ve birkaç yüz gram ağırlığa düşürmek mümkün olur.

Seride pek çok yerde bu kapsüller kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The Official Website for Dragon Ball". Viz Media. 26 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2022. 
 2. ^ Dragonball - Super Exciting Guide
 3. ^ [1] 17 Temmuz 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.Son Goku / Kakarot
 4. ^ [2] 11 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.Daizenshuu 7: DragonBall Encyclopedia, (sayfa 79)
 5. ^ [3] 24 Ekim 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kanzentai - Yamcha

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]