Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi (özgün adıyla Miraculous Ladybug[1][2][3][4] ya da Miraculous[5][6]), Fransız yapımı aksiyon/macera animasyon dizisi, yapımcılığında Zagtoon, Method Animation ve Toei Animation, ayrıca SAMG Animation, Güney Kore'den SK Broadband ve İtalya'dan De Agostini gibi uluslararası şirketler yer alır.[7] PGS Entertainment tarafından dağıtılır, Bandai ise oyuncak üreticilerde baş partnerleridir.[1]

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ilk gösterimi 1 Eylül 2015'te Lady Bug ismiyle EBS'de, Güney Kore'de yapılmıştır (Hangıl: 레이디 버그).[8] Fransa'daki ilk gösterimi ise 19 Ekim 2015'te TF1'da yapılmıştır.[9] Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk gösterim 6 Aralık'ta Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir (Türkçe: Mucizevi: Uğur Böceği ve Siyah Kedi'nin Hikâyeleri) ismiyle Nickelodeon'da yapılmıştır. Kore'de 7 Aralık'ta Disney Channel tarafından tekrar gösterime başlanmıştır.[10]

Modern Paris'te, ortaokul öğrencisi[7] Marinette Dupain-Cheng ve sınıf arkadaşı aynı zamanda platonik olduğu Adrien Agreste üzerine kuruludur.[4] Kötü güçler ortaya çıktığında Marinette, gizli süper kahraman kişiliği Ladybug'a, Adrien ise kendi süper kahraman kişiliği Chat Noir'ya dönüşür. İkisi birbirinin gerçek kişiliğini bilmeden, iş ortaklığıyla Paris'i, kendi Mucize'sini kullanıp normal insanları süper-kötü adamlara çevirip onlarla savaştırarak Ladybug ve Chat Noir'in güçlerini ele geçirmeye çalışan Hawk Moth'tan korurlar.[7]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Thomas Astruc of France'in yarattığı konsept üzerine kuruludur.[11] Japon kökenli Toei 2012'de reklam amaçlı bir anime video yayınlamıştır,[2][3] Ekim 2013'teki yeni fragmandan sonra CGI tarafından yeniden tasarlandı.[12] Modelleme ve animasyon SamG'de üretilmiştir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin orijinal halinde konspet politik olayların gençler ve genç-yetişkinlere gösterilmesiydi. Sosyal ağlardaki başarısızlığının ardından, dizi hedef kitlesini daha genç izleyicilere çevirmiştir.[13]

No. İngilizce İsim (çevirilmiş)

Korece ve Fransızca İsimler

Yönetmen Senarist   Orijinal yayınlanma tarihi
French air date Prod.

code [14]

1 "Stormy Weather"

"분노의 폭풍" / "Climatika"[15]

Thomas Astruc Fred Lenoir 1 September 2015 19 October 2015 101

Marinette, en iyi arkadaşı Alya onu ziyaret ettiğinde Manon isimli bebeğe bakıcılık yapıyordu. Alya, Marinette’ye Adrian’ın yakınlarda fotoğraf çekimi yaptığını ve onu oraya götürmek için geldiğini söylemiştir. Bu sıra Aurore Borell bir sonraki hava durumu sunucusu olmayı, rakibi Mireille Jattée’ye henüz kaybetmiştir. O sinirle, Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Rüzgarlı Hava’ya yani havayı kontrol edebilen bir kötü adama dönüşmüştür.

2 "The Bubbler (Bring Back the Adults)"

"어른들을 돌려줘" / "Le Bulleur"[16]

Thomas Astruc Thomas Astruc

Sébastien Thibaudeau

8 September 2015 20 October 2015 109

O gün Adrian’ın doğum günüdür ve Marinette Adrian’a hediye hazırlamakta zorlanmaktaydı. Adrian’ın babasının Adrian’ın doğum günü partisi düzenlemesine izin vermemesi üzerine Adrian’ın en iyi arkadaşı Nino, babasının Adrian’a yaptığına sinirlenir. Bütün ebeveynlerin çocukların eğlenmesini durdurmak istediğini söylemektedir, Nino Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Baloncu’ya yani ebeveynleri bir balonun içine hapsedip uzayın derinliklerine gönderen bir kötü adama dönüşmüştür.

3 "(Two Black Cats)"

"두 명의 블랙캣" / L'Imposteur"[17]

15 September 2015 21 October 2015

Marinette’in Adrian’a telefonda sesli mesajla filme gidip gidemeyeceklerini sorma denemesinin ardından Marinette kazara Adrian’a komik bir sesli mesaj gönderir ve Adrian onu görmeden silmek için acele etmektedir. Bu sırada, Theo isimli bir ressam Ladybug ve Chat Noir’ya onur verici bir heykel yapmaktadır. Theo Ladybug’a aşıktır ve onu bu olay vesilesiyle görebileceği için çok heyecanlıdır. Olaydan sonra Chat Noir, Theo’ya Ladybug’la aralarında ‘o tarz’ bir ilişki olduğunu çıtlatır. Theo içinde Chat Noir’in anlattıkları yüzünden büyük bir kıskançlık hisseder. Theo Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Copy Cat’e (Chat Noir’in anlamı Fransızca siyah kedi demektir, Copy Cat’in anlamı buna gönderme olarak Kopya Kedi olmuştur.) yani tek amacı Chat Noir’i saf dışı bırakıp, sonsuza dek Ladybug’a sahip olmak olan bir kötü adama dönüşür.

4 "Timebreaker (Back to the Ladybug)"

"백 투 더 레이디버그" / "Chronogirl"[18]

22 September 2015 22 October 2015 116

Marinette’in ebeveynleri evliliklerinin 20. Yılını kutladığı için Marinette babasının özel kek siparişlerini almak için evden ayrılmıştır. Buna rağmen Marinette, Alya’dan sınıf arkadaşları Alix ve Kim’le aralarındaki yarışma için gereken afişleri getirmesini istediği bir telefon alır. Bu sırada Bu sırada Alix kendi 15. Yaşgününü kutlamaktadır. Ailesinde doğum günü hediyesi olarak aile yadigarı bir kol saati alır. Yarış alanına ulaşır ve koruması için saatini Alya’ya verir. Yarış sırasında birden fazla durum ortaya çıkar ve saat kırılır. Arkadaşlarına sinirlenir ve Alix Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Zaman Kırıcı’ya yani hızlı ve zamanın içinden geçebilen bir kötü adama dönüşür.

5 "Mr. Pigeon"

"비둘기 신사의 역습" / "M. Pigeon"[19]

Thomas Astruc Guillaume Mautalent

Sébastien Oursel

29 September 2015 23 October 2015 106

Marinette’in okulunda bir moda yarışması düzenlenmektedir ve yarışmanın kazananı Adrien’ın taktığı şapkaya sahip olacaktır. Marinette yarışmayı kazanacağını ve bu sayede Adrien’ın dikkatini çekebileceğini umut etmektedir. Bu sırada bir polis güvercin sever Xavier Ramier’den güvercinleri beslememesini ve parkı terk etmesini ister. Xavier kızgın hisseder ve Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Bay Güvercin’e yani güvercinleri kontrol edebilen bir kötü adama dönüşür.

6 "(My Friend Alya)"

"내 친구 알리야" / "Lady Wifi"[20]

6 October 2015 23 October 2015

Alya, bloğu için Ladybug’ın kim olduğunu aramaktadır ve umut verici deliler bulabilmek için okulun en popüler, başkanın ve Ladybug olmaya en yakın kızı yani Chloé Bourgeois’yi izlemektedir. Alya kanıt için Chloé'in dolabının fotoğrafını çekmeye çalışırken yanlış bir şekilde okul müdürü tarafından yakalanır. Alya Chloé’ye sinirlenir ve Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Leydi WiFi’ye yani telefonları manipüle edebilen bir kötü adama dönüşür.

7 "(Lady of the Pharaoh)"

"파라오의 여인" / "Le Pharaon"[21]

13 October 2015 26 October 2015

Marinette, Ladybug olarak mücadele verirken büyük bir hata yaparak anı defterini arkasında bırakır. Alya not defterini bulur. Marinette bunun üzerine çılgına döner ve kendi kwam’ı Tikki’den yardım ister. Tikki’nin tavsiyesi üzerine, Alya’yı anı defterini geri almak amacıyla bir Firavun sergisine götürür. Sergiye vardıkları sırada Alix’in kardeşi Jalil babasıyla sergideki diriltme iksiri üzerine bir tartışma içindedir. Jalil iksirin işe yarayacağını düşünmektedir ancak babası ona bunu söylediği için çok kızmıştır ve bunun zaman kaybı olacağını düşünmektedir. Jalil, babasının ona inanmamasına çok sinirlenir ve Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Firavun’a yani herhangi bir Mısır tarısına dönüşebilen bir kötü adama dönüşür.

8 "(Roger Cop)"

"로저캅" / "Rogercop"[22]

20 October 2015 27 October 2015

O gün Marinette’in okulunda veli göster ve anlat günüdür ve Chloé okula babasının verdiği pahalı bir bileklik getirmiştir. Bilekliği gösterdikten sonra onu çantasına koymasıiçin yalakası Sabrina’ya verir, Adrien’ın kwam’ı Plagg yanlışlıkla o çantanın içinde sıkışmıştır, sadece biraz mısır için. Sabrina’nın babası Roger polis olmak hakkında konuşmak için geldiği sırada Chloé bilekliğin kaybolduğunu haykırır. Marinette’i onu çaldığı için suçlar ve bilekliği çaldığı için tutuklanmasını ister. Chloé'nin babası, Başkan, Roger’a kızının dediklerini yapması için baskı uygular ancak Roger, kanıtlar olmadan böyle bir şey yapamayacağını söyler. Başkan Roger’ı yapması için tehdit eder. Başkan’a kızan Roger Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘RogerCop’a yani tek amacı kuralları çiğneyenleri yok etmek olan bir kötü adama dönüşür.

9 "The Evillustrator (Draw then Erase You)"

"널 그리고, 또 지우고" / "Le Dessinateur"[23]

27 October 2015 28 October 2015

Nathanael öğretmeni tarafından uyandırıldığında, platoniğini kötü adamlardan kurtardığı bir rüya görmektedir. Sınıftan çıkmadan önce tökezler ve elindeki çizimleri yere saçılır. Chloé yerdeki çizimleri, Nathanael’in platoniğinin Marinette olduğunu ifşa etmek için alır. Kızgın ve aşağılanmış hisseden Nathanael Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Kötülük Makinesi’ne yani hayata dönebilen çizimler yapabilen bir kötü adama dönüşür.

10 "(Cupid's Arrow)"

"큐피드의 화살" / "Dislocœur"[24][25]

3 November 2015[24] 29 October 2015

O gün Sevgililer günüdür ve havada aşk kokusu vardır! Adrien tarafından yırtılıp atılmış bir aşk şiiri okuduktan sonra, Marinette şiirin kendisi hakkında olduğuna karar verir ve bu kendinden geçmesine sebep olur. Aynı zamanda sınıf arkadaşlarından biri olan Kim platoniğinden sevgilisi olmasını isteyecektir. Marinette, kendi duyduğu aşkın da etkisiyle Kim’i destekler. Kim platoniğinde açıldıktan sonra, aşağılık ve zalim bir şekilde reddedilir. O kalp kırıklığıyla, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Kara Eros’a yani oklarıyla gerçek aşk ve arkadaşlığı saf nefrete ve kabalığa dönüştüren bir kötü adama dönüşür.

11 "(Horrificator)"[26]

"공포 영화 찍기" / "Horrificator"[27]

10 November 2015 30 October 2015

Nino film yarışması için sınıfta film çekmektedir ancak sınıftaki öğrencilerden biri olan Mylène kolayca korktuğundan dolayı başrol olmaktan emin değildir. Birkaç başarısız sahne çekimin ardından Chloé, Mylène’nin korkaklığıyla dalga geçer ve Mylène sınıftan gözyaşlarıyla kaçar. Hayal kırıklığıyla dolu olan Mylène, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Korkutucu’ya yani korkuyla beslenen bir kötü adama dönüşür.

12 "(I Appoint Thee as Knight)"

"그댈 기사로 임명하노라" / "Le Chevalier Noir"[28][29]

17 November 2015 6 December 2015

Chloé’in sınıf başkanlığına aday olmamaları için insanlara şantaj yapması üzerine Marinette sınıf başkanlığına aday olur. Marinette’e şantaj yapacak malzeme bulması için Chloé Sabrina’yı Marinette’in evine gönderir. O sırada okulun eskrim öğretmeni Mr. D’Argencourt, henüz Paris’in bir sonraki başkanı olmak için yapılan seçimleri diğer aday olan Chloé’nin babasına yani Mr. Bourgeois’e kaybetmişti. Kaybının acısıyla Mr. D’Argencourt Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Kara Şovalye’ye yani Paris’e hükmetme planları yapan bir kötü adama dönüşür.

13 "(Pantomime for a Daughter)"

"딸을 위한 팬터마임" / "Le Mime"[30][29]

24 November 2015 13 December 2015

Alya Marinette’e Ladybug’la ilgili çekmeyi başardığı bir videoyu gösterir ve Marinette videoyu yanlışlıkla siler. Marinette Alya’nın telefonunu Alya sildiğini farketmeden yeni bir Ladybug videosu çekmek için çalar. O sırada Mylène'ın babası Fred Haprèle Eiffel Kulesinde ilk büyük performansına başlayacaktır. Ancak, pertneri Chris kasten onun geç kalmasına sebep olur, bunun üzerine yönetici Chris’in Fred yerine başrol olması gerektiğine karar verir. Hevesi kırılan Fred, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Pandomimci’ye yani herhangi bir şeyi pandomim yapabilen bir kötü adama dönüşür.

Dizinin ilk gösterimi 1 Eylül 2015'te Lady Bug ismiyle EBS'de, Güney Kore'de yapılmıştır (Hangıl: 레이디 버그).[8] Fransa'daki ilk gösterimi ise 19 Ekim 2015'te TF1'da yapılmıştır.[9] Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk gösterim 6 Aralık'ta Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir (Türkçe: Mucizevi: Uğur Böceği ve Siyah Kedi'nin Hikayeleri) ismiyle Nickelodeon'da yapılmıştır. Kore'de 7 Aralık'ta Disney Channel tarafından tekrar gösterime başlanmıştır.[10]

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Miraculous Ladybug[1][2][3][4] ya da Miraculous[5][6], (Türkçe: Mucizevi Uğur Böceği) Fransız yapımı aksiyon/macera animasyon dizisi, yapımcılığında Zagtoon, Method Animation ve Toei Animation, ayrıca SAMG Animation, Güney Kore'den SK Broadband ve İtalya'dan De Agostini gibi uluslararası şirketler yer alır.[7] PGS Entertainment tarafından dağıtılır, Bandai ise oyuncak üreticilerde baş partnerleridir.[1]

Modern Paris'te, ortaokul öğrencisi[7] Marinette Dupain-Cheng ve sınıf arkadaşı aynı zamanda platonik olduğu Adrien Agreste üzerine kuruludur.[4] Kötü güçler ortaya çıktığında Marinette, gizli süper kahraman kişiliği Ladybug'a, Adrien ise kendi süper kahraman kişiliği Chat Noir'ya dönüşür. İkisi birbirinin gerçek kişiliğini bilmeden, iş ortaklığıyla Paris'i, kendi Akuma'sını kullanıp normal insanları süper-kötü adamlara çevirip onlarla savaştırarak Ladybug ve Chat Noir'in güçlerini ele geçirmeye çalışan Hawk Moth'tan korurlar.[7]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Thomas Astruc of France'in yarattığı konsept üzerine kuruludur.[11] Japon kökenli Toei 2012'de reklam amaçlı bir anime video yayınlamıştır,[2][3] Ekim 2013'teki yeni fragmandan sonra CGI tarafından yeniden tasarlandı.[12] Modelleme ve animasyon SamG'de üretilmiştir.

Dizinin orijinal halinde konspet politik olayların gençler ve genç-yetişkinlere gösterilmesiydi. Sosyal ağlardaki başarısızlığının ardından, dizi hedef kitlesini daha genç izleyicilere çevirmiştir.[13]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin 26 bölümü yayınlanmıştır. Diğer bölümlerin de yarım saat süreceği tahmin edilmektedir.[1]

Yayım[değiştir | kaynağı değiştir]

Miraculous Ladybug'ın Afrika'daki ve Orta Doğu'daki ilk gösterimi 4 Aralık 2015'te Disney Channel'da yapılmıştır.[31] Dizi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk yayını 6 Aralık 2015'te Nickelodeon'da Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir (Mucizevi: Uğur Böceği ve Siyah Kedi'nin Hikayeleri) ismiyle yapılmıştır. Ayrıca dizi, Avustralya'da ABC kanalında yayınlanmaktadır.[10] Ayrıca Türkiye de de Disney Channel tarafından gösterimi de yapılmaktadır.

Ses Ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Fransızca Korece İngilizce
Marinette Dupain-Cheng / Ladybug Anouck Hautbois Yeo Min-jeong[32] Cristina Vee
Adrien Agreste / Cat Noir Benjamin Bollen Nam Doh-hyeong[33] Bryce Papenbrook
Hawk Moth Antoine Tomé Hong Shi-ho Keith Silverstein
Tikki Marie Nonenmacher Chang Eun-sook Mela Lee
Plagg Thierry Kazazian Jun Tae-yul Max Mittelman
Alya Fanny Bloc Kim Eun-ah Carrie Keranen
Nino Alexandre Nguyen[34] Hong Bum-ki Ben Diskin
Chloé Bourgeois Marie Chevalot [34] Jun Hae-ri Selah Victor[35]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; PGS isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ a b c d Toei helps creating a new French magical girl show by Mikikazu Komatsu of Crunchyroll on 4 September 2012: "a new TV anime series called Lady Bug or Miraculous Ladybug"
 3. ^ a b c d Zagtoon, Toei's Ladybug Animated Trailer Streamed by Egan Loo of AnimeNewsNetwork on 5 September 2012
 4. ^ a b c d "zag inc". zagtoon.com.
 5. ^ a b Keslassy, Elsa (6 June 2012).
 6. ^ a b Hodgkins, Crystalin (6 June 2012).
 7. ^ a b c d e f "PGS Secures Deals For 'LadyBug'".
 8. ^ a b "EBS". ebs.co.kr.
 9. ^ a b "Miraculous va enchanter TFou ! sur TF1".
 10. ^ a b c 임태우 (20 November 2015).
 11. ^ a b Duo prep S3D superhero toon - 'Lady Bug' to involve toys, comicbooks, Apple apps by Elsa Keslassy of Variety on 4 October 2010: Univergroup Pictures and Onyx Films are joining forces to produce "Miraculous Lady Bug," Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Author" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış. (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ a b "Trailer de Ladybug, finalement en 3D" (in French). 21 October 2013.
 13. ^ a b Binoist, Aurélie (22 September 2015).
 14. ^ "Shows A-Z - miraculous: tales of ladybug and cat noir on nickelodeon".
 15. ^ "분노의 폭풍". ebs.co.kr (in Korean).
 16. ^ "어른들을 돌려줘". ebs.co.kr (in Korean).
 17. ^ "두 명의 블랙캣". ebs.co.kr.
 18. ^ "백 투 더 레이디버그". ebs.co.kr (in Korean).
 19. ^ "비둘기 신사의 역습". ebs.co.kr (in Korean).
 20. ^ "내 친구 알리야". ebs.co.kr (in Korean).
 21. ^ "파라오의 여인". ebs.co.kr (in Korean).
 22. ^ "로저캅". ebs.co.kr (in Korean).
 23. ^ "널 그리고, 또 지우고". ebs.co.kr (in Korean).
 24. ^ a b "큐피드의 화살". ebs.co.kr (in Korean).
 25. ^ "Miraculous - Les aventures de Ladybug et Chat Noir - Dislocoeur".
 26. ^ "공포 영화 찍기". ebs.co.kr (in Korean).
 27. ^ "Miraculous - Les aventures de Ladybug et Chat Noir - Horrificator".
 28. ^ "그댈 기사로 임명하노라". ebs.co.kr (in Korean).
 29. ^ a b "Miraculous". tfou.fr.
 30. ^ "TV 다시보기 - 교육의 중심 EBS". ebs.co.kr.
 31. ^ Dube, Prosper (22 November 2015).
 32. ^ "레이디버그/등장인물". namu.wiki (in Korean).
 33. ^ 레이디버그 예고CM [Miraculous Ladybug Korean CM (w/ Voice Actors)] (in Korean)
 34. ^ a b Thomas Astruc [Thomas_Astruc] (14 October 2015).
 35. ^ Victor, Selah (17 September 2015).