Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi (özgün adıyla Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir[1][2][3][4] ya da Miraculous[5][6]), Fransız yapımı aksiyon/macera animasyon dizisi, yapımcılığında Zagtoon, Method Animation ve Toei Animation, ayrıca SAMG Animation, Güney Kore'den SK Broadband ve İtalya'dan De Agostini gibi uluslararası şirketler yer alır.[7] PGS Entertainment tarafından dağıtılır, Bandai ise oyuncak üreticilerde baş partnerleridir.[1]

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Marinette Dupain-Cheng ve sınıf arkadaşı aynı zamanda platonik olduğu Adrien Agreste üzerine kuruludur.[4] Marinette ve Adrien, Paris'i kurtarmak için seçilmişlerdir. Görevleri ise istedikleri herkesi süper bir kötü haline getirebilen kötü yaratıkları, yani "Akumaları" yakalamaktır. Paris tehlikede olunca süper kahramana dönüşürler: Marinette Uğur Böceği (Ladybug), Adrien ise Kara Kedi (Chat Noir) olur. Gerçek hayatta Marinette, Adrien’e aşıktır; ama onun Kara Kedi olduğundan habersizdir. Karakterlerin akumalanarak kötüleşmesini sağlayan Hawk Moth'un gizli kimliği ise Adrien'nın babası Gabriel Agreste'dir. Amacı ise karısını mucizelerin mutlak gücüyle yeniden yaşatmak istemesidir. Ama bunu sekreteri (süper kötü adı ile Mayura) dışında kimse bilmez.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Thomas Astruc of France'in yarattığı konsept üzerine kuruludur.[8] Japon kökenli Toei 2012'de reklam amaçlı bir anime video yayınlamıştır,[2][3] Ekim 2013'teki yeni fragmandan sonra CGI tarafından yeniden tasarlandı.[9] Modelleme ve animasyon SamG'de üretilmiştir.

Dizinin orijinal halinde konspet politik olayların gençler ve genç-yetişkinlere gösterilmesiydi. Sosyal ağlardaki başarısızlığının ardından, dizi hedef kitlesini daha genç izleyicilere çevirmiştir.[10]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin orijinal halinde konspet politik olayların gençler ve genç-yetişkinlere gösterilmesiydi. Sosyal ağlardaki başarısızlığının ardından, dizi hedef kitlesini daha genç izleyicilere çevirmiştir.[10]

No. İngilizce İsim (çevirilmiş)

Korece ve Fransızca İsimler

Yönetmen Senarist   Orijinal yayınlanma tarihi
French air date Prod.

code [11]

1 "Stormy Weather"(Fırtınalı Hava)

"분노의 폭풍" / "Climatika"[12]

Thomas Astruc Fred Lenoir 1 Eylül 2015 19 Ekim 2015 101

Marinette, en iyi arkadaşı Alya onu ziyaret ettiğinde Manon isimli bebeğe bakıcılık yapıyordu. Alya, Marinette’ye Adrian’ın yakınlarda fotoğraf çekimi yaptığını ve onu oraya götürmek için geldiğini söylemiştir. Bu sıra Aurore Borell bir sonraki hava durumu sunucusu olmayı, rakibi Mireille Jattée’ye henüz kaybetmiştir. O sinirle, Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Fırtınalı Hava’ya yani havayı kontrol edebilen bir süper kötüye dönüşmüştür.

2 "The Bubbler (Bring Back the Adults)"(Baloncu)

"어른들을 돌려줘" / "Le Bulleur"[13]

Thomas Astruc Thomas Astruc

Sébastien Thibaudeau

8 Eylül 2015 20 Ekim 2015 109

O gün Adrian’ın doğum günüdür ve Marinette Adrian’a hediye hazırlamakta zorlanmaktaydı. Adrian’ın babasının Adrian’ın doğum günü partisi düzenlemesine izin vermemesi üzerine Adrian’ın en iyi arkadaşı Nino, babasının Adrian’a yaptığına sinirlenir. Bütün ebeveynlerin çocukların eğlenmesini durdurmak istediğini söylemektedir, Nino Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Baloncu’ya yani ebeveynleri bir balonun içine hapsedip uzayın derinliklerine gönderen bir kötü adama dönüşmüştür.

3 "(Two Black Cats)" (Taklitçi Kedi)

"두 명의 블랙캣" / L'Imposteur"[14]

15 Eylül 2015 21 Ekim 2015

Marinette’in Adrian’a telefonda sesli mesajla filme gidip gidemeyeceklerini sorma denemesinin ardından Marinette kazara Adrian’a komik bir sesli mesaj gönderir ve Adrian onu görmeden silmek için acele etmektedir. Bu sırada, Theo isimli bir heykeltıraş, Uğur Böceği ve Kara Kedi ’ye onur verici bir heykel yapmaktadır. Theo Uğur Böceği 'ne aşıktır ve onu bu olay vesilesiyle görebileceği için çok heyecanlıdır. Olaydan sonra Kara Kedi, Theo’ya Uğur Böceği ile aralarında ‘o tarz’ bir ilişki olduğunu çıtlatır. Theo içinde Kara Kedi 'nin anlattıkları yüzünden büyük bir kıskançlık hisseder. Theo Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Copy Cat’e (Chat Noir’in anlamı Fransızca siyah kedi demektir, Copy Cat’in anlamı buna gönderme olarak Kopya Kedi olmuştur.) yani tek amacı Kara Kedi ’yi saf dışı bırakıp, sonsuza dek Uğur Böceği 'ne sahip olmak olan bir kötü adama dönüşür.

4 "Timebreaker (Back to the Ladybug)" (Zaman Bükücü)

"백 투 더 레이디버그" / "Chronogirl"[15]

22 Eylül 2015 22 Ekim 2015 116

Marinette’in ebeveynleri evliliklerinin 20. Yılını kutladığı için Marinette babasının özel kek siparişlerini almak için evden ayrılmıştır. Buna rağmen Marinette, Alya’dan sınıf arkadaşları Alix ve Kim’le aralarındaki yarışma için gereken afişleri getirmesini istediği bir telefon alır. Bu sırada Bu sırada Alix kendi 15. yaş gününü kutlamaktadır. Ailesinde doğum günü hediyesi olarak aile yadigarı bir kol saati alır. Yarış alanına ulaşır ve koruması için saatini Alya’ya verir. Yarış sırasında birden fazla durum ortaya çıkar ve saat kırılır. Arkadaşlarına sinirlenir ve Alix Hawk Moth’un etkisi altına girip ‘Zaman Bükücü'ye yani hızlı ve zamanın içinden geçebilen bir süper kötüye dönüşür.

5 "Mr. Pigeon"(Bay Güvercin )

"비둘기 신사의 역습" / "M. Pigeon"[16]

Thomas Astruc Guillaume Mautalent

Sébastien Oursel

29 Eylül 2015 23 Ekim 2015 106

Marinette’in okulunda bir moda yarışması düzenlenmektedir ve yarışmanın kazananı Adrien’ın taktığı şapkaya sahip olacaktır. Marinette yarışmayı kazanacağını ve bu sayede Adrien’ın dikkatini çekebileceğini umut etmektedir. Bu sırada bir polis güvercin sever Xavier Ramier’den güvercinleri beslememesini ve parkı terk etmesini ister. Xavier kızgın hisseder ve Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Bay Güvercin’e yani düdüğüyle güvercinleri kontrol edebilen bir kötü adama dönüşür.

6 "(My Friend Alya)" (Leydi WiFi)

"내 친구 알리야" / "Lady Wifi"[17]

6 Ekim 2015 23 Ekim 2015

Alya, bloğu için Ladybug’ın kim olduğunu aramaktadır ve umut verici deliler bulabilmek için okulun en popüler, başkanın ve Ladybug olmaya en yakın kızı yani Chloé Bourgeois’yi izlemektedir. Alya kanıt için Chloé'in dolabının fotoğrafını çekmeye çalışırken yanlış bir şekilde okul müdürü tarafından yakalanır. Alya Chloé’ye sinirlenir ve Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Leydi WiFi’ye yani telefonluyla insanları kontrol edebilen bir süper kötüye dönüşür.

7 "(Lady of the Pharaoh)"(Firavun)

"파라오의 여인" / "Le Pharaon"[18]

13 Ekim 2015 26 Ekim 2015

Marinette, Ladybug olarak mücadele verirken büyük bir hata yaparak anı defterini arkasında bırakır. Alya not defterini bulur. Marinette bunun üzerine çılgına döner ve kendi kwamisi Tikki’den yardım ister. Tikki’nin tavsiyesi üzerine, Alya’yı anı defterini geri almak amacıyla bir Firavun sergisine götürür. Sergiye vardıkları sırada Alix’in kardeşi Jalil babasıyla sergideki diriltme ayini üzerine bir tartışma içindedir. Jalil ayinin işe yarayacağını düşünmektedir ancak babası ona bunu söylediği için çok kızmıştır ve bunun zaman kaybı olacağını düşünmektedir. Jalil, babasının ona inanmamasına çok sinirlenir ve Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Firavun’a yani herhangi bir Mısır tarısına dönüşebilen bir kötü adama dönüşür.

8 "(Roger Cop)"(Polis Roger)

"로저캅" / "Rogercop"[19]

20 Ekim 2015 27 Ekim 2015

O gün Marinette’in okulunda veli göster ve anlat günüdür ve Chloé okula babasının verdiği pahalı bir bileklik getirmiştir. Bilekliği gösterdikten sonra onu çantasına koyması için yalakası Sabrina’ya verir, Adrien’ın kwamisi Plagg yanlışlıkla o çantanın içinde sıkışmıştır, sadece biraz mısır için. Sabrina’nın babası Roger polis olmak hakkında konuşmak için geldiği sırada Chloé bilekliğin kaybolduğunu haykırır. Marinette’i onu çaldığı için suçlar ve bilekliği çaldığı için tutuklanmasını ister. Chloé'nin babası, Başkan, Roger’a kızının dediklerini yapması için baskı uygular ancak Roger, kanıtlar olmadan böyle bir şey yapamayacağını söyler. Başkan Roger’ı yapması için tehdit eder. Başkan’a kızan Roger, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Polis Roger’a yani tek amacı kuralları çiğneyenlere ağır cezalar vermek olan bir kötü adama dönüşür.

9 "The Evillustrator (Draw then Erase You)"(Şeytani Çizer)

"널 그리고, 또 지우고" / "Le Dessinateur"[20]

27 Ekim  2015 28 Ekim  2015

Nathanael öğretmeni tarafından uyandırıldığında, platoniğini kötü adamlardan kurtardığı bir rüya görmektedir. Sınıftan çıkmadan önce tökezler ve elindeki çizimleri yere saçılır. Chloé yerdeki çizimleri, Nathanael’in platoniğinin Marinette olduğunu ifşa etmek için alır. Kızgın ve aşağılanmış hisseden Nathanael Hawk Moth’un etkisi altına girerek 'Şeytani Çizer’e yani hayata dönebilen çizimler yapabilen bir kötü adama dönüşür.

10 "(Cupid's Arrow)"(Kara Aşk Tanrısı)

"큐피드의 화살" / "Dislocœur"[21][22]

3 Kasım 2015[21] 29 Ekim  2015

O gün Sevgililer günüdür ve havada aşk kokusu vardır! Adrien tarafından yırtılıp atılmış bir aşk şiiri okuduktan sonra, Marinette şiirin kendisi hakkında olduğuna karar verir ve bu kendinden geçmesine sebep olur. Aynı zamanda sınıf arkadaşlarından biri olan Kim platoniğinden sevgilisi olmasını isteyecektir. Marinette, kendi duyduğu aşkın da etkisiyle Kim’i destekler. Kim platoniğinde açıldıktan sonra, aşağılık ve zalim bir şekilde reddedilir. O kalp kırıklığıyla, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Kara Aşk Tanrısı’na yani oklarıyla gerçek aşk ve arkadaşlığı saf nefrete ve kabalığa dönüştüren bir süper kötüye dönüşür.

11 "(Horrificator)"[23](Korkunç Canavar)

"공포 영화 찍기" / "Horrificator"[24]

10 Kasım 2015 30 Ekim  2015

Nino film yarışması için sınıfta film çekmektedir ancak sınıftaki öğrencilerden biri olan Mylène kolayca korktuğundan dolayı başrol olmaktan emin değildir. Birkaç başarısız sahne çekimin ardından Chloé, Mylène’nin korkaklığıyla dalga geçer ve Mylène sınıftan gözyaşlarıyla kaçar. Hayal kırıklığıyla dolu olan Mylène, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Korkunç Canavar’a yani korkuyla beslenen bir süper kötüye dönüşür.

12 "(I Appoint Thee as Knight)"(Kara Şovalye)

"그댈 기사로 임명하노라" / "Le Chevalier Noir"[25][26]

17 Kasım 2015 6 Aralık 2015

Chloé’in sınıf başkanlığına aday olmamaları için insanlara şantaj yapması üzerine Marinette sınıf başkanlığına aday olur. Marinette’e şantaj yapacak malzeme bulması için Chloé Sabrina’yı Marinette’in evine gönderir. O sırada okulun eskrim öğretmeni Mr. D’Argencourt, henüz Paris’in bir sonraki başkanı olmak için yapılan seçimleri diğer aday olan Chloé’nin babasına yani Mr. Bourgeois’e kaybetmişti. Kaybının acısıyla Mr. D’Argencourt Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Kara Şovalye’ye yani Paris’e hükmetme planları yapan bir kötü adama dönüşür.

13 "(Pantomime for a Daughter)"(Pandomimci)

"딸을 위한 팬터마임" / "Le Mime"[27][26]

24 Kasım 2015 13 Aralık 2015

Alya Marinette’e Uğur Böceği ile ilgili çekmeyi başardığı bir videoyu gösterir ve Marinette videoyu yanlışlıkla siler. Marinette Alya’nın telefonunu Alya sildiğini farketmeden yeni bir Ladybug videosu çekmek için çalar. O sırada Mylène'ın babası Fred Haprèle Eiffel Kulesinde ilk büyük performansına başlayacaktır. Ancak, pertneri Chris kasten onun geç kalmasına sebep olur, bunun üzerine yönetici Chris’in Fred yerine başrol olması gerektiğine karar verir. Hevesi kırılan Fred, Hawk Moth’un etkisi altına girerek ‘Pandomimci’ye yani herhangi bir şeyi pandomim yaparak gerçek yapan bir kötü adama dönüşür.

Dizinin ilk gösterimi 1 Eylül 2015'te Lady Bug ismiyle EBS'de, Güney Kore'de yapılmıştır (Hangıl: 레이디 버그).[28] Fransa'daki ilk gösterimi ise 19 Ekim 2015'te TF1'da yapılmıştır.[29] Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk gösterim 6 Aralık'ta Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir (Türkçe: Mucizevi: Uğur Böceği ve Siyah Kedi'nin Hikayeleri) ismiyle Nickelodeon'da yapılmıştır. Kore'de 7 Aralık'ta Disney Channel tarafından tekrar gösterime başlanmıştır.[30]

Yayım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ilk gösterimi 1 Eylül 2015'te Lady Bug ismiyle EBS'de, Güney Kore'de yapılmıştır (Hangıl: 레이디 버그).[28] Fransa'daki ilk gösterimi ise 19 Ekim 2015'te TF1'da yapılmıştır.[29] Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk gösterim 6 Aralık'ta Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir (Türkçe: Mucizevi: Uğur Böceği ve Siyah Kedi'nin Hikâyeleri) ismiyle Nickelodeon'da yapılmıştır. Kore'de 7 Aralık'ta Disney Channel tarafından tekrar gösterime başlanmıştır.[30]

Miraculous Ladybug'ın Afrika'daki ve Orta Doğu'daki ilk gösterimi 4 Aralık 2015'te Disney Channel'da yapılmıştır.[31] Dizi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk yayını 6 Aralık 2015'te Nickelodeon'da Miraculous: Tales of Ladybug and Cat Noir (Mucizevi: Uğur Böceği ve Kara Kedi'nin Hikayeleri) ismiyle yapılmıştır. Ayrıca dizi, Avustralya'da ABC kanalında yayınlanmaktadır.[30] Ayrıca Türkiye de de Disney Channel tarafından gösterimi de yapılmaktadır.

Ses Ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Fransızca Korece İngilizce Türkçe
Marinette Dupain-Cheng / Ladybug Anouck Hautbois Yeo Min-jeong[32] Cristina Vee Damla Babacan[33]
Adrien Agreste / Cat Noir Benjamin Bollen Nam Doh-hyeong[34] Bryce Papenbrook Gökhan Özdemir ve Erden Tunatekin [33]
Hawk Moth Antoine Tomé Hong Shi-ho Keith Silverstein Sinan Divrik[33]
Tikki Marie Nonenmacher Chang Eun-sook Mela Lee Yasemin Ertorun[35]
Plagg Thierry Kazazian Jun Tae-yul Max Mittelman Onur Akgülgil[33]
Alya Fanny Bloc Kim Eun-ah Carrie Keranen Ayça Koptur[33]
Nino Alexandre Nguyen[36] Hong Bum-ki Ben Diskin Onur Akgülgil[35]
Chloé Bourgeois Marie Chevalot [36] Jun Hae-ri Selah Victor[37] Yasemin Ertorun[33]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; PGS isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ a b Toei helps creating a new French magical girl show 1 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {{|url=https://web.archive.org/web/20190401225649/https://www.crunchyroll.com/anime-news/2012/09/04/video-toei-animation-and-french-company-zagtoon-collaborate-on-lady-bug |tarih=1 Nisan 2019 }} by Mikikazu Komatsu of Crunchyroll on 4 September 2012: "a new TV anime series called Lady Bug or Miraculous Ladybug"
 3. ^ a b Zagtoon, Toei's Ladybug Animated Trailer Streamed 10 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by Egan Loo of AnimeNewsNetwork on 5 September 2012
 4. ^ a b "zag inc" 27 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {{|url=https://web.archive.org/web/20151127061339/http://zagtoon.com/?p=shows&s=ladybug |tarih=27 Kasım 2015 |tarih=27 Kasım 2015 }}. zagtoon.com.
 5. ^ Keslassy, Elsa (6 June 2012).
 6. ^ Hodgkins, Crystalin (6 June 2012).
 7. ^ "PGS Secures Deals For 'LadyBug'" 26 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {{|url=https://web.archive.org/web/20181026113710/http://www.animationmagazine.net/licensing/pgs-secures-deals-for-ladybug/ |tarih=26 Ekim 2018 }}.
 8. ^ Duo prep S3D superhero toon - 'Lady Bug' to involve toys, comicbooks, Apple apps 21 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by Elsa Keslassy of Variety on 4 October 2010: Univergroup Pictures and Onyx Films are joining forces to produce "Miraculous Lady Bug,"
 9. ^ "Trailer de Ladybug, finalement en 3D" 21 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (in French). 21 October 2013.
 10. ^ a b Binoist, Aurélie (22 September 2015).
 11. ^ "Shows A-Z - miraculous: tales of ladybug and cat noir on nickelodeon".
 12. ^ "분노의 폭풍". ebs.co.kr (in Korean).
 13. ^ "어른들을 돌려줘". ebs.co.kr (in Korean).
 14. ^ "두 명의 블랙캣". ebs.co.kr.
 15. ^ "백 투 더 레이디버그". ebs.co.kr (in Korean).
 16. ^ "비둘기 신사의 역습". ebs.co.kr (in Korean).
 17. ^ "내 친구 알리야". ebs.co.kr (in Korean).
 18. ^ "파라오의 여인". ebs.co.kr (in Korean).
 19. ^ "로저캅". ebs.co.kr (in Korean).
 20. ^ "널 그리고, 또 지우고". ebs.co.kr (in Korean).
 21. ^ a b "큐피드의 화살". ebs.co.kr (in Korean).
 22. ^ "Miraculous - Les aventures de Ladybug et Chat Noir - Dislocoeur".
 23. ^ "공포 영화 찍기". ebs.co.kr (in Korean).
 24. ^ "Miraculous - Les aventures de Ladybug et Chat Noir - Horrificator".
 25. ^ "그댈 기사로 임명하노라" 17 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. ebs.co.kr (in Korean).
 26. ^ a b "Miraculous". tfou.fr.
 27. ^ "TV 다시보기 - 교육의 중심 EBS" 25 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. ebs.co.kr.
 28. ^ a b "EBS" 26 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. ebs.co.kr.
 29. ^ a b "Miraculous va enchanter TFou ! sur TF1" 2 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {{|url=https://web.archive.org/web/20161202170936/http://tvmag.lefigaro.fr/programme-tv/article/television/89236/miraculous-va-enchanter-tfou%C2%A0-sur-tf1.html |tarih=2 Aralık 2016 |tarih=2 Aralık 2016 }}.
 30. ^ a b c 임태우 (20 November 2015).
 31. ^ Dube, Prosper (22 November 2015).
 32. ^ "레이디버그/등장인물" 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. namu.wiki (in Korean).
 33. ^ a b c d e f "Uğur Böceği ile Kara Kedi Seslendirme Kadroları". Seslendirme Kadroları. 4 Haziran 2020. 15 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2020. 
 34. ^ 레이디버그 예고CM [Miraculous Ladybug Korean CM (w/ Voice Actors)] 16 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (in Korean)
 35. ^ a b "İşte Mucize'nin O Çok Merak Edilen Sesleri: Uğur Böceği, Kara Kedi, Chloe, Plagg". Disney Channel Türkiye Youtube Kanalı. 4 Haziran 2020. 10 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2020. 
 36. ^ a b Thomas Astruc [Thomas_Astruc] (14 October 2015).
 37. ^ Victor, Selah (17 September 2015).