İçeriğe atla

Şeker Kız Candy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeker Kız Candy
キャンディ・キャンディ
(Kyandi Kyandi)
TürDram, macera, romantizm

Şeker Kız Candy (Japonca: キャンディ・キャンディ Kyandi Kyandi, "Candy Candy"), Kyoko Mizuki tarafından yazılan ve Yumiko Igarashi tarafından resmedilen bir seridir. Kyoko Mizuki, Şeker Kız Candy'nin hikâyesini ilk başta Nakayoshi adlı dergide parça parça yayınlamış, ilgi çektikten 4 yıl sonra da Yumiko Igarashi ile birlikte onu bir manga haline getirmişlerdir. Bu manga 1977 yılında birinci olarak Kodansha Manga Award ödülünü almıştır. Anime serisi Toei Animation tarafından yapılmıştır. 19 Ekim 1979 tarihinde Türkiye'de yayınlanmaya başlamıştır. Candy Candy, muhtemelen Türkiye'de yayınlanan ilk animedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye 20. yüzyılın başlarında Amerika'da geçmektedir. Candy, Pony'nin evi denilen yetimhaneye bırakılmış yetim bir kız çocuğudur. Yetimhannede kendisi gibi yetim olan Annie adlı çok sevdiği bir arkadaşı vardır. İlerleyen yıllarda zengin bir aile Annie'yi evlat edinir. Candy bu duruma çok üzülür ve Annie giderken peşinden koşar. Bir anda kendini Pony Tepesi denilen yerde bulur ve ağlar. Bu sırada tulum çalan yakışıklı genç bir adam görür. Bu adam Candy'e moral verir. Candy bu adamın adını bilmemektedir fakat onu hayatı boyunca rol model alır. Candy 12 yaşına geldiğinde zengin Leagan ailesi tarafından Eliza ve Neil adlı iki çocuğa oyun arkadaşı olması için evlatlık alınır. Burada Leagan ailesinin komşuları olan Anthony ve Anhony'nin kuzenleri Archie ile Stear ile tanışır. Candy ve Anthony ilerleyen zamanlarda birbirlerine aşık olurlar. Fakat Leagan ailesi Candy'e çok kötü davranır. Onu hırsızlıkla suçlarlar ve onu Meksika'ya göndermeye çalışırlar. Bu sırada Anthony'nin dayısı William Audrey Candy'i evlatlık alır ve Candy Meksika'ya gitmekten kurtulur.

Candy Audreylerin evinde mutlu bir şekilde yaşarken Anthony, ailecek çıktıkları bir tilki avı sırasında attan düşerek ölür. Bu olaydan sonra Candy bir süreliğine Pony'nin evine döner. Bu dönemde Bay Albert ile tanışır. Sonra üvey babası William Audrey onu prestijli bir okula gönderir. Candy okula gitmek için bindiği gemide Terrius Grandchester ile tanışır. Terrius aynı zamanda onunla aynı okulda okuyacaktır. Okulda aynı zamanda arkadaşları Stear ve Archie, düşmanları olan Eliza ve Neil da vardır. Candy okuldayken Patty adında bir arkadaşı olur. Annie de bu okuldadır. Başta sıkıntılar yaşasalar da Annie ile yeniden arkadaş olurlar. Zaman içinde Patty ile Stear, Annie ile de Archie birbirlerine aşık olurlar. Candy okulda okuduğu süre içerisinde Terrius'a aşık olur fakat Eliza da Terrius'a aşıktır ve ikisini ayırmak için ikisine de sahte mektuplar yollar. Terrius, Candy'nin itibarının zedelenmemesi için okuldan ayrılır fakat ardından Candy de kendi isteği ile okuldan ayrılır. 

Bir süre Pony'nin evinde kalan Candy sonradan hemşirelik okulunu kazanır ve hemşire olur. Bay albert ile birlikte ev tutarlar ve orada kalmaya başlarlar. Terrius ise aktör olur. Candy bir ara Terrius ile konuşmak ister ve onun kaldığı otele gider, bu sırada Terrius da onu aramaktadır. Otelde Terrius gibi aktör olan ve Terrius'a aşık olan Susanna, Candy'e yalan söyler ve onun orada olmadığını söyler. İlerleyen zamanlarda Terrius ve Susanna oyun provasında, sahne ışığı Terrius'un üstüne düşerken Susanna Terrius'un üstüne atlar ve onu kurtarır fakat Susanna'nın bacağı kesilir. Terrius, Candy'i yaşadığı yer olan Broadwey'e çağırır ve onunla vakit geçirirler. Susanna bu sırada intihara kalkışır fakat Candy onu engeller. Candy, Susanna ve Terrius'un arasına girmemek için şehirden ayrılır.

Kısa bir süre sonra Stear ölür. Mangada Patty, Stear'ın ölümü üzerine intihara kalkışır fakat Candy onu engeller. Candy üvey babasının Bay Albert olduğunu öğrenir. Aynı zamanda Bay Albert onun çocukken gördüğü tulum çalan yakışıklı adamdır. Bay Albert ile birlikte Pony'nin evine giderler. Anime ve mangadaki hikâye bu şekilde biter.

Roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyoko Mizuki'nin Candy Candy romanı üç ciltten oluşur. Sadece Japonca basımı bulunmaktadır.

Kyoko Mizuki 2010 yılında "Candy Candy Final Story" adlı iki ciltlik kitap çıkarmıştır. Manga ve animedeki olayların devamı anlatılır. Roman, Batı'daki hayranların bazıları tarafından çevrilmiş olsa da Japonca dışında başka hiçbir dilde resmi basımı yoktur. Çevirilerden anlaşıldığı kadarıyla Patty öğretmen olur. Annie ve Archie evlenir. Terrius ve Susanna nişanlanmalarına rağmen asla evlenmezler. Birlikte yaşarlar. Susanna kronik bir hastalık yüzünden ölür. Candy baş harfleri T.G olan bir mektup alır fakat Candy'nin bu mektuba cevap verip vermediği belli değildir. T.G'nin mektubu şu şekildedir:

Candy,

Ne var ne yok? Bir şeyler değişti mi?

Üstünden neredeyse bir yıl geçti....

Kalbime seninle yeniden iletişime geçmek için söz verdim ama sonra tereddüt ettim ve üstünden bir yarım yıl daha geçti...

Kararımı verdim ve şimdi bu mektubu postaya vereceğim.

Bende hala hiçbir şey değişmedi...

Bu mektubun eline geçip geçmeyeceğini bilmiyorum, ama sadece bunu söylemek istedim.

T.G

Romanda "son söz" olarak adlandırılan kısımda Candy ve Bay Albert'ın mektuplaşmaları yer alır. Ayrıca kitapta Candy'nin, Anthony'e hayatını anlattığı bir mektubu da vardır. Romanın sonunda ufak bir hikâye vardır: Candy otuzlu yaşlarındadır ve Avon Nehri'nin kıyısında bilinmeyen bir yerde yaşamaktadır. Candy evdedir ve içeri giren sevgilisine "Hoş geldin" der. Romanın sonunda Candy ve Terrius'un birlikte olduklarına dair ipuçları vardır[1] fakat bu konu henüz tam kesinleşmiş değildir çünkü romanın sonunda Candy'nin beraber olduğu adamın ismi kesin olarak bilinmemektedir. Kyoko Mizuki bu konu hakkında Candy'nin bu adamla mutlu olduğunu ve kendisinin de bundan memnun olduğunu dile getirmiştir.

Manga[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk cildi Mart 1975'te yayınlanmış ve 1979'a kadar yayınlanmaya devam etmiştir. Toplamda 9 cilttir.

Seslendirme Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmler ve Diziler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

1981 yılında yapılan film; Chu-Ji Choi tarafından üretildi, In-hyeon Choi tarafından yönetildi ve man Izawa tarafından yazıldı. Shin-hie Choi, Do-hie Kim, Hyo-jeong Eom, Bo-geun Song ve Eun-suk Yu ile birlikte rol aldı. Lisans sorunu nedeniyle, film sadece yerli piyasada yayınlandı.

Dizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Endonezya'nın en büyük üretim evlerinden biri olan Sinemart, Leo Sutanto tarafından üretilen ve 2007 yılında Rachel Amanda, Nimaz Dewantary, Lucky Perdana ve Bobby Joseph'in oynadığı RCTI kanalında yayınlanan Widi Wijaya'nın yönettiği Candy Candy'nin modern hikâye anlatımını yaptı.

Şeker Kız Candy ile İlgili İnternet Siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. https://sekerkizcandy.org/ 21 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. http://candynindunyasi.com/tr/turkcemain.php 21 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ tele
  2. ^ "ndun". 21 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2021. 
  1. https://candycandyfinalstory.com/terry-is-anohito/
  2. https://sekerkizcandy.org/seslendirme-sanatcilari/ 22 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.