Yağlı boya resim yapımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A detail of the earliest know oil paintings in the world (circa. 650 AD) located in Bamiyan, Afghanistan.
Afganistan, Bamiyan'da oluşturulan dünyanın en eski yağlı boya tablosundan (~ MS 650) bir detay
Gentile Bellini tarafından yapılan II. Mehmed tablosu

Yağlı boya, bağlayıcı olarak kurutma yağı ile pigmentler ile boyama işlemidir. Yaygın olarak kullanılan kurutma yağları arasında keten tohumu yağı, haşhaş tohumu yağı, ceviz yağı ve aspir yağı bulunur. Yağ seçimi sararma miktarı veya kuruma süresi gibi yağlı boya 'ya bir dizi özellik kazandırır. Yağa bağlı olarak bazı farklılıklar da boyaların parlaklığında görülmektedir. Bir sanatçı istenen belirli pigmentlere ve efektlere bağlı olarak aynı boyamada birkaç farklı yağ kullanabilir. Boyaların kendileri de ortama bağlı olarak belirli bir tutarlılık geliştirir. Yağ, gövdesi ve parlaklığı için değerli bir vernik oluşturmak için çam reçinesi veya buhur gibi bir reçine ile kaynatılabilir.

Bilinen en eski yağlı boya tablolar Budist Afganistan 'daki sanatçılar tarafından yapılmıştır ve MS 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır.[1] Pigmentleri yağda bağlama tekniği Avrupa'da en azından 12. yüzyılda biliniyordu. Avrupalılar tarafından yağlı boyanın benimsenmesi, Kuzey Avrupa'da Erken Hollanda resmi ile başladı ve Rönesans 'ın yükselişiyle yağlı boya teknikleri neredeyse Avrupa'nın çoğunluğunda tempera boyalarının kullanımının tamamen yerini aldı.

Son yıllarda suyla karışabilen yağlı boya kullanıma sunuldu. Suda çözünür boyalar ya mühendislik ürünüdür ya da boya inceltici yerine su ile inceltilmelerine olanak tanıyan bir emülgatör eklenmiştir ve yeterince seyreltildiğinde geleneksel yağlarla karşılaştırıldığında (1-3 hafta) olan kuruma süresi çok hızlı kuruma sürelerine (1-3 gün) ‘e iner.

Teknikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablo ön planda gevşek beyaz bir kıyafeti ve boyalarıyla ahşap bir palet tutan bir bıyığı olan bir adamı gösterir. Sağ üstte bir çift kadınsı bacak görülebilir.
Kendi-portresi, İşte, Anders Zorn, 1897

Geleneksel yağlı boya boyama teknikleri genellikle sanatçının konuyu karakalem veya inceltilmiş boya ile tuvale çizmesiyle başlar. Yağlı boya, boyayı daha ince, daha hızlı veya daha yavaş kuruması için genellikle keten tohumu yağı, sanatçı sınıfı mineral ispirto veya diğer çözücülerle karıştırılır. (Çözücüler boyadaki yağı incelttikleri için boya fırçalarını temizlemek için de kullanılabilirler.) Yağlı boya uygulamasının temel bir kuralı 'fat over lean' (türkçe:'yağsız') dır yani her ek boya tabakası daha fazla uygun kurumaya izin vermek için aşağıdaki tabakadan daha fazla yağ içermelidir. Her ilave katman daha az yağ içeriyorsa son boya çatlar ve soyulur. Bu kural kalıcılığı sağlamaz; güçlü ve değişmez bir boya filmine yol açan yağın kalitesi ve türüdür.

Yağla kullanılabilen soğuk mum, reçineler ve vernikler gibi başka ortamlar da vardır. Bu ek ortam ressama boyanın yarı saydamlığını, boyanın parlaklığını, yoğunluğunu veya 'gövdesini' ve boyanın fırça darbesini tutma veya gizleme yeteneğini ayarlamasına yardımcı olabilir. Boyanın bu yönleri yağlı boyanın ifade kapasitesi ile yakından ilgilidir.

Geleneksel olarak boya boyama yüzeyine genellikle boya fırçası kullanılarak aktarılırdı ancak palet bıçakları ve paçavra kullanmak gibi başka yöntemler de vardır. Yağlı boya diğer birçok sanatçı malzemesinden daha uzun süre ıslak kalır ve sanatçının figürün rengini, dokusunu veya biçimini değiştirmesini sağlar. Zaman zaman ressam tüm bir boya katmanını kaldırıp yeniden başlayabilir. Bu, boya ıslakken bir süre için bir bez ve biraz terebentin ile yapılabilir, ancak bir süre sonra sertleşmiş tabaka kazınmalıdır. Yağlı boya buharlaşma değil oksidasyon ile kurur ve genellikle iki hafta içinde dokunulduğunda kuru duruma gelir (bazı renkler günler içinde kurur). Genelde altı aydan bir yıla kadar vernik uygulanacak kadar kurudur.

Malzemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Keten tohumu yağı yaygın bir lif ürünü olan keten tohumundan gelir. Keten, yağlı boya için bir "destek" (ilgili bölüme bakın) da keten bitkisinden gelmektedir. Aspir yağı veya ceviz veya haşhaş yağı bazen kurutmada keten tohumu yağından daha az "sarı" oldukları için beyaz gibi daha açık renklerin formülleştirilmesinde kullanılır ancak daha fazla kuruma gibi hafif dezavantajları vardır yavaş yavaş ve en güçlü boya filmini sağlamayabilir. Keten tohumu yağı sararma eğilimindedir ve rengin tonunu değiştirebilir.

Kimya daki son gelişmeler suyla kullanılabilen ve temizlenebilen modern suyla karışabilen yağlı boya üretti. Yağın moleküler yapısındaki küçük değişiklikler bu su karışabilir özelliğini oluşturur.

Yağlı boya için destekler[değiştir | kaynağı değiştir]

En eski yağlı boya tabloların neredeyse tamamı ahşap üzerindeydi, bu tür bir desteğin eğilme eğilimi gösterse de birkaç ahşap parçasından yapılmış panel ile karmaşık ve oldukça pahalı bir süreçte hazırlanmış ve hazırlanmış olan ahşap üzerineydi. Paneller, ahşap üzerine birkaç büyük resim yapan Rubens de dahil olmak üzere 17. yüzyılda kullanılmaya devam edildi. İtalyan bölgesi sanatçıları 16. yüzyılın başlarında kısmen paneller kadar ağır olabilecek daha büyük resimler yapma isteğiyle tuvale doğru ilerlediler. Yelken kanvası Venedik 'de yapıldı ve bu nedenle kolayca elde edilebilir ve tahtadan daha ucuzdur.

Çok ince ayrıntılara sahip daha küçük resimler çok sert bir yüzeye boyamak için daha kolaydı ve genellikle baskı resim 'den yeniden kullanılan ahşap paneller veya bakır plakalar, 19. yüzyılda bile küçük kabin boyamaları için seçildi. Portre minyatürü normalde fildişi veya sert kağıt kart dahil çok sağlam destekler kullanılır.

Geleneksel sanatçıların tuvalleri keten'den yapılmıştır ancak daha ucuz pamuk kumaşı kullanılmıştır. Sanatçı önce "gergi, ingilizce:stretcher" veya "süzgeç, ingilizce:strainer" adı verilen ahşap bir çerçeve hazırlar. İki isim arasındaki fark "gergilerin" biraz ayarlanabilir olması "süzgeçlerin" sert olması ve ayarlanabilir köşe çentiklerinin olmamasıdır. Kanvas daha sonra ahşap çerçeve boyunca çekilir ve arka kenara sıkıca tutturulur veya zımbalanır. Ardından sanatçı tuvali boyanın asidik özelliklerinden ayırmak için bir boyut" uygular. Geleneksel olarak tuval boyut olarak bir hayvan tutkalı (modern ressamlar tavşan derisi tutkalı kullanır) tabakasıyla kaplanmış ve bazen tebeşirle kurşun beyaz boya ile astarlanmıştır. Paneller gesso, tutkal ve tebeşir karışımı ile hazırlanır.

Modern akrilik "gesso" akrilik bağlayıcı ile titanyum dioksit'den yapılıır. Sıklıkla tuval üzerine kullanılırken gerçek gesso tuvale uygun değildir. Sanatçı, kuruduktan sonra her birini düzleştirerek birkaç kat gesso uygulayabilir. Akrilik gesso'nun zımparalanması çok zordur. Bir üretici "zımparalanabilir" bir akrilik gesso yapar ancak bu kanvas için değil yalnızca paneller için tasarlanmıştır. Gesso'yu belirli bir renk yapmak mümkündür ancak çoğu mağazadan satın alınan gesso beyazdır. Gesso tabakası kalınlığına bağlı olarak yağlı boyayı gözenekli yüzeye çekme eğiliminde olacaktır. Aşırı veya düzensiz gesso katmanları bazen boyadan farklı bir değişiklik olarak bitmiş resimlerin yüzeyinde görülebilir.

19. yüzyılda Fransa'da yağlı boya tablolar için standart ölçüler belirlendi. Standartlar sadece Fransızlar değil çoğu sanatçı tarafından olduğu gibi kullanıldı ve görünüşe göre hala kullanılır, sanatçıların malzemelerinin ana tedarikçileri tarafından desteklenir. Boyut 0 (toile de 0) dan boyut 120 (toile de 120) ye kadar figürler (şekil), manzaralar (peysaj) ve denizler (marin) ile köşegeni aşağı yukarı koruyan ayrı "gösterimlere" bölünmüştür. Dolayısıyla 0 figurü bir peysaj 1 ve bir deniz 2 ile bir yüksekliğe karşılık gelir.[2]

Linolyum, ahşap panel, kağıt, kayrak, preslenmiş ahşap, Masonit ve karton kullanılmış, 16. yüzyıldan beri en popüler yüzey tuval olmuştur ancak birçok sanatçı 17. yüzyıl ve sonrasında panel kullanmıştır. Panel daha pahalıdır, daha ağırdır, taşınması daha zordur ve kötü koşullarda eğrilmeye veya parçalanmaya eğilimlidir. Ancak ince ayrıntılar için ahşap bir panelin mutlak sağlamlığının avantajı vardır.

Proses[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanın parmağı büyük ahşap paletteki bir delikten geçer. Ellerinden birisi fırçayı boyaya batırıyor diğeriyse yedekte çok sayıda fırçayı tutuyor.
Geleneksel ahşap palet çalışırken az miktarda boyayı tutup karıştırmak için kullanılır

Yağlı boya, pigment renklerin bir yağ ortamı ile karıştırılmasıyla yapılır. 19. yüzyıldan beri farklı ana renkler boyama başlamadan önce önceden hazırlanmış boya tüpünde satın alınır daha fazla renk tonları genellikle boyama işlemi devam ederken küçük miktarların birbirine karıştırılmasıyla elde edilir. Boyaları tutmak ve karıştırmak için geleneksel olarak elde tutulan ince bir ahşap tahta sanatçı paleti kullanılır.

Pigmentler sarı için sülfit veya mavi için kobalt tuzları gibi renkli herhangi bir sayıda doğal veya sentetik madde olabilir. Geleneksel pigmentler minerallere veya bitkilere dayanırdı ancak çoğunun uzun süre kararsız olduğu kanıtlandı. Modern pigmentler genellikle sentetik kimyasallar kullanır.

Pigment genellikle keten tohumu yağı ile karıştırılır ancak diğer yağlar da kullanılabilir. Çeşitli yağlar farklı şekilde kurur ve bu da çeşitli etkiler yaratır.

Sanatçı tarafından boyayı uygulamak için fırça genellikle konunun kabataslak taslağı üzerine (başka bir ortamda olabilir) uygulamak için kullanılır. Fırçalar farklı efektler yaratmak için çeşitli liflerden yapılmıştır. Örneğin domuz kılından (ingilizce:hog bristle) yapılan fırçalar daha kalın vuruşlar ve koyu renkli dokular (ingilizce:impasto textures) için kullanılabilir. Kokarca kılı ve firavun faresi kıl fırçaları ince ve pürüzsüzdürler ve bu nedenle portre ve detay çalışmalarında iyi yanıt verir. Daha da pahalı olanlar kırmızı samur (gelincik kıl) fırçalardır. En kaliteli fırçalara "kolinsky samur" denir; bu fırça lifleri Sibirya gelinciğinin kuyruğundan alınır. Bu kılın çok ince bir noktası vardır, pürüzsüz tutuşa ve iyi bir hafızaya sahiptir (yani tuvalden kaldırıldığında ilk noktasına geri döner), sanatçılar tarafından fırçanın "çırpınması" olarak bilinir. Sincap kılı gibi kopmayan yumuşak lifler genellikle yağlı boya ressamları tarafından kullanılmaz.

Geçtiğimiz birkaç on yılda birçok sentetik fırça pazarlandı. Bunlar çok dayanıklı , oldukça iyi ve ucuz olabilir.

Fırçalar birden fazla ölçüdedir ve farklı amaçlar için kullanılır.

Fırçanın tipi de bir fark yaratır. Örneğin "yuvarlak" detay çalışması için kullanılan sivri uçlu bir fırçadır.

"Düz" fırçalar geniş renk alanlarını uygulamak için kullanılır.

"Parlak" "fırçalamak" için kullanılan daha kısa fırça kılları olan düz bir fırçadır.

"Fındık" yuvarlatılmış köşeleri olan düz bir fırçadır.

"Egbert" çok uzun ve nadir görülen bir fındık fırçadır.

Sanatçı düz metal bıçak olan palet bıçağı ile de boya sürebilir. Gerektiğinde boyayı tuvalden çıkarmak için palet bıçağı da kullanılabilir. Boyayı sürmek veya çıkarmak için paçavra, süngerler ve pamuklu çubuklar gibi çeşitli alışılmadık araçlar kullanılabilir. Hatta bazı sanatçılar parmakları ile resim yapar.

Boya tüpleri

Eski ustalar boyayı genellikle "sır, ingilizce:glazes" olarak bilinen katmanlar halinde uygularlardı bu da basitçe "dolaylı boyama" olarak adlandırılan bir yöntemdir. Bu yöntem ilk olarak yumurta tempera boyama tekniğinin uyarlanmasıyla mükemmelleştirildi ve Kuzey Avrupa'daki Erken Hollanda ressamı tarafından genellikle keten tohumu yağı içinde öğütülmüş pigmentlerle uygulandı. Bu yaklaşım modern zamanlarda "karma teknik" veya "karma yöntem" olarak adlandırılmıştır. İlk kat (alt boyama) serilir ve genellikle yumurta tempera veya terebentin ile inceltilmiş boya ile boyanır. Bu katman tuvali "tonlamaya" ve gesso'nun beyazını kaplamaya yardımcı olur. Birçok sanatçı kompozisyonu çizmek için bu katmanı kullanır. Fresk tekniğinde kullanılan "karikatürize etme" yöntemine göre bir avantaj olan bu ilk katman daha fazla ilerlemeden önce ayarlanabilir. Bu kat kuruduktan sonra sanatçı en karanlıktan en açık renge doğru çalışarak renk örneklerinden oluşan bir "mozaik" resim yaparak ilerler. Renklerin bordürleri "mozaik" tamamlandığında birbirine karıştırılır ve detaylar uygulanmadan önce kurumaya bırakılır.

Empresyonist dönemi (19. yüzyılın sonları) gibi daha sonraki dönemlerdeki sanatçılar genellikle katmanlama ve sırlama yaklaşımı olan Rönesans dönemini takip etmeden bu ıslak üzerine ıslak yöntemini kullanarak tuval üzerine ıslak boyayı harmanladılar. Bu yönteme "alla prima" da denir. Bu yöntem stüdyo içinde değil dışarıda boyamanın gelişmesi nedeniyle oluşturuldu çünkü dışarıdayken sanatçının yeni bir kat eklemeden önce her bir boya katını kurumaya bırakmaya zamanı yoktu. Pek çok çağdaş sanatçı koyu renk (ıslak üzerine ıslak) eklemek ve sırlama yoluyla katmanların derinliğini elde etmek için her iki tekniğin bileşimini kullanır.

Resim bittiğinde ve bir yıla kadar kuruduğunda sanatçı genellikle eserini terebentinde çözülmüş dammar sakızı kristallerinden yapılan vernik tabakasıyla kapatır. Bu tür vernikler temizliği ve korunması için yağlı boyanın kendisini bozmadan çıkarılabilir. Bazı çağdaş sanatçılar verniksiz yüzeyi tercih ederek çalışmalarını cilalamazlar.

Ünlü eserlere örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Archaeology, Current World (6 Temmuz 2008). "World's oldest use of oil paint found in Afghanistan". World Archaeology (İngilizce). 2 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2020. 
  2. ^ Haaf, Beatrix (1987). "Industriell vorgrundierte Malleinen. Beiträge zur Entwicklungs-, Handels- und Materialgeschichte". Zeitschrift für Kunsttechnologie und Konservierung. 1: 7-71.