İçeriğe atla

François Boucher

Vikipedi, özgür ansiklopedi
François Boucher
François Boucher (1734)Ressam:Gustav Lundberg
Genel bilgiler
Doğum29 Eylül 1703(1703-09-29)
Paris, Fransa Krallığı
Ölüm30 Mayıs 1770 (66 yaşında)
Paris, Fransa Krallığı
UyrukFransız
Evlilik(ler)iMarie-Jeanne Buzeau
AlanıResim
Katıldığı akımlarRokoko
EtkilendikleriJean-François Cars, François Lemoyne
EtkiledikleriCharles-Michel-Ange Challe,
Jean-Baptiste Le Prince,
Jean-Baptiste Deshays de Colleville,
Jean-Baptiste Le Brun,
Jean-Honoré Fragonard
Ünlü yapıtlarıDiane sortant du bain
Les Forges de VulcainLe
Lever du soleil
La Lumière du mondeLa Naissance de Vénus
Paysage près de Beauvais
Le Triomphe de Vénus
Un automne pastora
lPortrait de la marquise de Pompadou
İmzası

François Boucher (29 Eylül 1703, Paris – 30 Mayıs 1770, Paris), Fransız ressam, el-işi duvar halısı tasarımcısı, tiyatro kostüm ve mizansen desinatörü. Rokoko akımının önemli temsilcisi. Boucher gayet kaliteli çok sayıda hazırladığı resim eserleri ile 18. yüzyıl Batı Avrupa resim ve dekoratif sanatının en iyi tanınmış ressamı olduğu iddia edilir. Patronu Fransa Kralı XV. Louis'in resmi gözdesi olan Madam Pompadour olup Boucher bu ünlü kadının birçok portresini yapmıştır. Boucher tablolarının konuları genellikle antik klasik temalar, dekoratif alegoriler ve pastoral peyzajlardır ve cinsel hislere hitabeden gayet erotik Venüs tabloları ile de gayet çok tanınmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

François Boucher 1703'te Paris'te usta bir ressam ve desinatör olan Nicholas Boucher ile eşi Elizabeth Lemesle'in tek oğlu olarak doğdu. Resim eğitimine babası yanında çırak olarak çalışarak başladı. 17 yaşında iken hazırlamış olduğu bir eser günün tanınmış ressamlarından olan François Lemoyne'un ilgisini çekti ve Lemoyne onu atölyesinde çırak olarak ressamlık eğitiminem devam etmesini sağladı.[1]

Fakat Boucher bu atölyede 3 ay çalıştıktan sonra gravürcü olan "Jean-François Cars"un atölyesine çırak olarak geçti. Bu dönemde hem gravürcülük ve ressamlık prensiplerini öğrendi ve hem de basımı yapılacak kitaplar için gravür desen taslağı yapmak, gravür hazırlamak ve bunların basımlarını sağlamakla uğraştı. Örneğin 1721'de ustası Cars'ın idaresi altında Gabriel Daniel tarafından hazırlanmış olan Histoire de France depuis l’établissement de la monarchie française dans les Gaules (Galya'da Fransız Monarşisinin kurulmasından itibaren Fransa tarihi) adlı tarih kitabının resimlendirilmesi için gravürler hazırladı. 1722'de sanat koleksiyoncusu "Jean de Jullienne" tarafından ünlü Fransız ressamı Antoine Watteau (1684–1721)'nun tablolarının gravürlerinin yapılması için Cars atölyesine sipariş verildi. Bu sipariş ile Watteau'nun resim eserlerinden 351 tanesi için gravür levhası hazırlanması öngörülmekteydi. Bu atölyede bir çırak olan Boucher resimlerle basılacak Watteau kitabında bulunan gravürlerden 129 tanesini hazırladığı bilinmektedir.[2]

Buocher 1723'te gayet prestijli olan "Resim için Grand Prix de Rome" adlı Roma'da güzel sanatlar eğitimi yapma bursu ödülü için açılan resim yarışmasına "Evilmérodach, fils et successeur de Nabuchodonosor (Nabulkadnezar'in Oğlu ve Halefi Evilmérodach)" adlı bir tablo ile katılıp bu yarışmayı kazandı. Ama bu ödülün kapsadığı İtalya'da resim çalışmaları yapma bursunu veren Fransız "Académie Royale de Peinture et de Sculpture (Resim ve Heykel İçin Kraliyet Akademisi)" yüksek eğitim kurumunun finansal sorunları dolayısıyla 1727 yılına kadar bu bursu kullanamadı. Bu kurumun finansal sorunlarının çözümlenmesi 5 yıl kadar sürdü. Ancak bu kurumun yeniden kurulmasından sonra Boucher 1725'te İtalya'ya gidebildi. İtalya'da Roma'da Fransız ressam "Carle Van Loo" ve yeğenleri "François van Loo" ile "Louis-Michel van Loo"nun atölyesinde çıraklıkla ressamlık eğitimini yaptıktan sonra 1731'de Paris'e döndü. Burs aldığı akademik kuruma asistan öğretmen olarak katıldı. Bu sırada Paris'te portreci ressam olarak isim yaptı; bir seri yeni portre resmi siparişi aldı. Bu portre siparişlerinden epeyce para kazandı. Bu portreler genellikle zengin sosyete kadınları ve finanscıların eşlerinin veya gözdelerinin resimleri idi.

1734'te Torquato Tasso'nun 1554'te yazdığı Kurtarılmış Kudüs şiir eserinden ilham alan "Rinaldo ve Armida" adlı büyük tablosunu giriş eseri olarak sunarak bu tarihte bu önemli sanat akademisi kurumuna "asil öğretmen üye" olarak kabul edildi, Böylece sanat akademik kariyerine de katılan Boucher sonra bu kariyerde de ilerleyerek 1735'te "Yardımcı Profesör" ve sonra Profesör ve Akademi Rektörü görevlerine de atandı.

François Boucher'in 1733'te evlendįği karısı Marie-Jeanne Buzeau
François Boucher'in 1733'te evlendįği karısı Marie-Jeanne Buzeau

"Rinaldo ve Armida" tablosunu hazırlamakta iken kendine modellik yapan 17 yaşında Marie-Jeanne Buzea ile 21 Nisan 1733'te evlilik yaptı. Bu evlilikten çiftin ikisi kız olan 3 çocuğu oldu. Marie-Jeanne Buzea, kocası ile birlikte çalıştı; onun tablolarının bazılarının deseninin hazırladı ve diğer bazı tabloların minyatür resim kopyalarını yaptı.

Boucher İtalya'dan geldikten sonra sanatkar hamisi olarak Fransa Kralı XV. Louis'in baş gözdesi olan Madam Markiz Pompadour tarafından tutuldu. Boucher bu çok iktidar güçlü olan Markiz'in birçok sayıda portrelerini yaptı. Aynı zamanda Markiz'i şu büyük tablolarında model olarak kullandı: "La Nativitén (İsa'nın Doğumu)",[3] "Toilette de Vénus (Venüs'ün Tuvaleti 6 Temmuz 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)", "Vénus consolée par l'Amour (Venüs'ün Eros'u Teselli Etmesi)",[4] "Lever du soleil et Le Coucher du soleil (Güneş Doğması ve Güneş Batımı)",[5] ve "Les Quatre Saisons (Dört Mevsim)".[6]

Boucher 18. yüzyılda önemli olan Fransız Rokoko sanat akıminda başta gelen ressamı ve hatta 18. yüzyılın en önemli ressamı olarak kabul edilmektedir.[7] En popüler son moda ressam olarak Fransa Sarayı'nda çok önemli olan kişileri ve hatta Fransız olmayan yabancı devlet başkanlarını tablolarında gösterdi. Örneğin, önemli Fransız saraylı Dük De Penthièvre 1755-1758'de hazırladığı "Histoire de Sylvie (Sylvie'nin Hikayesi)" adlı tablosunda ve İsveç Kralı ise 1740'ta hazırladığı "Le Triumphe de Venus 16 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Venüs'ün Zaferi)" tablosundan bulunmaktadır.

1734'te "Beauvais Fabrikası"nda el-işleme duvar halısı yapılmak üzere Fabrika direktörünün isteği ile birkaç desen eskizi hazırlayıp fabrikada el-işleme duvar halısı yapılmak üzere sundu. Direktörünün ölümü üzerine "Kraliyet Goblen Fabrikası" için müfettiş tayin edildi. Bu görev için "Beauvais Fabrikası"ndaki görevinden ayrıldı. Kraliyet "Goblain" halı fabrikası için çok sayıda el-işleme duvar halıları tasarımları yapmış bulunmaktaydı. Bu fabrikada el-işleme duvar halısı yapılmak üzere hazırladığı desen eskizlerinden işlenen halılar asiller ve zenginler arasında çok popüler oldu.

1765'te, Roma'da iken usta hocası olan ressam "Carl Van Loo"un ölmesi üzerine onun yerine Kral XV. Louis için "Premier Peintre du Roi (Kralın Birinci Ressamı)" olarak göreve atandı. Bu görevde iken gayet kolaylıkla hazırladığı resim eserleri gayet yüksek fiyatlarla satıldığı için yıllık geliri, o zaman büyük bir servet olan, 50.000 Frank'ı geçti.

Boucher eserlerinde gerçeği yansıtmak için bir arayış yapmamaktaydı. Doğa için "trop verte et mal éclairée (gayet çok yeşil ve kötü işıklandırılmış)" diye tenkit yapması ile isim yapmıştı. Hislere ve kıymet duygularına hitap eden parlak renklerle, yılan gibi kavisli çizgilerle ve gayet piktoresk aksesuarlarla dolu tablolar yapmayı tercih etmekte idi. Özellikle gayet seksapelli ve hatta erotik çıplak kadınlar (nü) resimlerini çok tercih etmekte ve bunlara "Zarafetler Tablosu" ismi vermekteydi.

Boucher dekoratif uygulamalı sanatlar ve grafik sanatlar üzerinde birçok örnekleri sanatında bir araya getirmiştir.

1741'de "Versay Sarayı"nın ve 1746'da "Fontainebleau Şatosu"nun renovasyonu ve yeniden dekore edilmesine katkıda bulundu. Fransız Milli Kütüphanesi için "Antik Sikkeler ve Madalyonlar" bölümünün yeniden yapılmasına katıldı. Kendine sanat hamisi olan Madam Markiz Pompadour'un ikametgâhı olan Meudon'daki "Belvue Şatosu" ve buradaki "Crecy Salonu"nun yeniden dekorasyonuna büyük katkılar yaptı.

Tiyatro oyunları, müziksel gösteri eserleri ve operalar için kostümler ve mizansen dekorasyonları üzerinde çalışmaları ile de isim yapmıştır.

Rwsim eserleri arasında gayet zarif muhtelif minyatür portre örnekleri bulunmaktadır. Çok sayıda gravürler serileri hazırlamış ve bunlar Ovid, Boccaccio, Diderot ve Molière eserlerinin basımlarında bu eserlerinin resimlendirilmesi için kullanılmıştır.

1757 ile 1767 arasında "Sevr Fabrikası" porselen seramik ve çini ürünleri için gayet süslü desen ekizleri hazırlamıştır. Bazen "putti" olarak anılan küçük nü çocuklar figürleri desenleri "Bucher Çocukları" olarak adlandırılarak birçok porselen eşyayı süslemekte kullanılmıştır.

1750'li yıllarda Boucher'in takip ettiği Fransız Rokoko akımının modası geçmiş ve onun yerine neoklasizm akımı popülerlik kazanmıştı. Ama Boucher ölümüne kadar sanat stilini değiştirmemiş ve bu modası geçmiş stilde hazırladığı eserlerini (1762 yılı hariç) Paris'teki yıllık sanat sergisinde göstermeye devam etmiştir.

Boucher 30 Mayıs 1770'te 56 yaşında iken, doğum şehri de olan, Paris'te vefat etti.

Seçilmiş eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Le Jugement de Suzanne , 1720-1721, Kanada Güzel Sanatlar Müzesi, Ottawa;
 • Rébecca recevant les présents d'Abraham, 1725, Strasbourg Güzel Sanatlar Müzesi ;
 • Les Lavandières, yak. 1730, huile sur toile, Roger-Quilliot Santa Müzesi, Clermont-Ferrand ;
 • Aurore et Céphale, 1733, huile sur toile, 112 cm x 28 cm, Nancy Guzel Sanatlar Müzesi;
 • La Chasse au léopard, 1736, Tüval üzerine yağlı boya, 183 cm x 128.5 cm, Picardie Muzesi, Amiens ;
 • Tête de Jeune femme en coiffe de dentelle, 1737, Siyah renkli taş ve pastel ;
 • La Chasse au crocodile, 1739, Tüval üzerine yağlı boya, 183 cm x 128.5 cm, Picardie Müzesi, Amiens ;
 • Le Déjeuner, 1739, Louvre Müzesi, Paris ;
 • La Forêt, 1740, Louvre Müzesi Paris ;
 • Léda et le cygne, 1741
 • La Toilette intime, 1741, 52.5 cm x 66.5 cm, Thyssen-Bornemisza Müzesi, Madrid ;
 • Paysage près de Beauvais, 1740-1742, 49 cm x 58|cm, Ermitage Müzesi, Sankt-Pétersburg ;
 • Diane sortant du bain, 1742, Louvre Müzesi, Paris ;
 • Le Repos des nymphes au retour de la chasse, 1745, Tüval üzerine yağlı boya, Cognacq-Jay Müzesi, Paris ;
 • L'Odalisque, 1746, Louvre Müzesi, Paris ;
 • La Marchande de mode, 1746, Tüval üzerine yağlı boya, 64 cm x 34 cm}}, Ulusal Müze, Stockholm ;
 • Le Triomphe de Vénus, Ulusal Muze, Stockholm ;
 • Un été pastoral, 1749, Wallace Koleksiyonu, Londra ;
 • Un automne pastoral, 1749, Wallace Koleksiyonu, Londra ;
 • La Lumière du monde, 1750, Tüval üzerine yağlı boya, 175 cm x 130 cm, Lyon Guzel Sanatlar Müzesi ;
 • Le Sommeil interrompu, 1750, Tüval üzerine yağlı boya, Metropolitan Sanat Müzes, New York;
 • La Toilette de Vénus, 1751,, Metropolitan Sanat Muzesi, New York.
 • Le Moulin, 1751, Louvre Müzesi, Paris.
 • Odalisque blonde (1751) Tüval üzerine yağlı boya, 59cm x 73cm, Alte Pinakothek, Münih;
 • L'Odalisque blonde (1752) Louvre Müzesi, Paris;
 • L'Odalisque brune, 1740, Tüval üzerine yağlı boya, 53.5 cm x 64.5, Louvre Müzesi, Paris.
 • Le Lever du soleil]], 1751
 • La Naissance de Vénus, 1754, Wallace Koleksiyonu, Londra.
 • Saint Jean-Baptiste au désert, Magnin Müzesi, Dijon]]
 • Madame de Pompadour, 1756, İskoçya Milli Galerisi, Edinburg]] ve Alte Pinakothek, Münih ;
 • Les Forges de Vulcain, 1757, Louvre Müzesi, Paris ;
 • L'Assomption de la Vierge, yak. 1758-1760, Montréal Guzel Sanatlar Müzesi
 • Rodogune, 1761, Özel koleksiyon.
 • Les Génies des arts, 1761, Angers Güzel Sanatlar Müzesi,
 • L'Offrande à la villageoise, 1761, Birleşik Krallık; Özel koleksiyon.
 • L'Aimable pastorale, 1761, Birleşik Krallık; Özel koleksiyon.
 • La Jardinière endormie, 1762, Tuval, 229 cm x 89 cm, Birleşik Krallık; Özel koleksiyon.
 • Le Départ du courrier, 1765, Tüval üzerine yağlı boya, 32.2 cm x 26.5 cm, Metropolitan Sanat Müzesi, New York
 • Charmes de la vie champêtre,Louvre Müzesi, Paris ;
 • Annette et Lubin]], Galleria Nazionale d'Arte Antica, Roma ;
 • Le Repas de chasse, eskiz, Tüval üzerine yağlı boya, 61CM X 40 cm, Louvre Müzesi, Paris.
 • Le Divan ;
 • L'Enlèvement d'Europe, 1747, Louvre Müzesi;
 • L'Été ;
 • Le Pont ;
 • Le Nid ;
 • Vénus consolant l'Amour ;

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Boucher'in hazırlamış olduğu ilk tablo eseri olan La Naissance et la Mort d’Adonis (Adonis'in Doğumu ve Ölümü)" nde ve ilk gravürü olan "Aubert et Scotin"de bu ustasının etkisi gayet iyice görülmektedir. Françoise Joulie ; Jean-François Méjanès, François Boucher : hier et aujourd’hui, Paris: Réunion des musées nationaux; ISBN 978-2-71184-587-3; Louvre Müzesi 17 Ekim 2003-19 Ocak 2004 Sergi kılavuzu
 2. ^ Fakat Jean de Jullienne'in koleksiyonunun büyük bir kısmı günümüze gelemeyip kaybolmuştur. Kaybolmayan kısmından Boucher tarafından hazırlanan 27 gravür levhası günümüze geldiği bilinmektedir.
 3. ^ 1750, Lyon Güzel Sanatlar Müzesi
 4. ^ 1751, New York, Metropolitan Sanat Müzesi
 5. ^ 1753, Londra, Wallace Koleksiyonu
 6. ^ 1755, New York, Frick Koleksiyonu
 7. ^ Maza, Sarah (1997) Vies privées, affaires publiques : les causes célèbres de la France prérévolutionnaire, Paris: Arthème Fayard, ISBN 978-2-213-65237-5 (Fransızca) =y#v=onepage&q=Fran%C3%A7ois%20Boucher%20rococo&f=false lire en ligne.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Levey, Michael, (1993) Painting and sculpture in France 1700-1789. New Haven: Yale University Press, ISBN 0300064942 (İngilizce)
 • Fenaille, Maurice (1925), François Boucher, Paris:Nilsson, (Fransızca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]