Kinetik sanat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Rickey, Kare Düzenlemede Dört Kare isimli eser, 1969. Yeni Ulusal Galeri'nin terası, Berlin, Almanya'da bulunmaktadır. Rickey kinetik bir heykeltıraş olarak kabul edilmektedir.
Naum Gabo, Kinetik Yapı, aynı zamanda Duran Dalga olarak da bilinir (1919-20).

Kinetik sanat, izleyici tarafından algılanabilen hareketi içeren veya etkisi için harekete bağlı olan bir sanat türüdür. İzleyicinin sanat eserine bakış açısını genişleten ve çok boyutlu hareketi içeren kanvas tablolar, kinetik sanatın en eski örnekleridir.[1] Daha yerinde bir ifadeyle, kinetik sanat, günümüzde en sık üç boyutlu heykellere ve doğal olarak hareket eden veya makineyle çalıştırılan cep telefonları gibi figürlere atıfta bulunan bir terimdir. Hareketli parçalara genellikle rüzgar, motor [2] veya gözlemci tarafından güç verilir. Kinetik sanat, çok çeşitli birbiriyle örtüşen teknikleri ve stilleri kapsar.

Modern zaman çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2013'te, MİT Müzesi tarafından, 5000 Hareketli Parça adlı bir kinetik sanat sergisi açıldı. Arthur Ganson, Anne Lilly, Rafael Lozano-Hemmer, John Douglas Powers ve Takis adlı sanatçıların çalışmaları burada sergilendi. Sergi, müzede sanat formuyla ilgili özel programlamayı içeren bir "kinetik sanat yılı"nı başlattı.[3]

Neo-kinetik  sanat, etkileşimli kinetik heykeller bulabileceğiniz Wuhu Uluslararası Heykel Parkı, Pekin, Çin'de oldukça popüler olmuştur.[4]

Changi Havalimanı, Singapur, uluslararası sanatçılar ART+COM 26 Mayıs 2021[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve Christian Moeller'ın büyük ölçekli kinetik enstalasyonlarını içeren küratörlüğünde bir sanat eseri koleksiyonuna 24 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sahiptir.

Önemli eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli kinetik heykeltıraşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli kinetik Op sanatçıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Origins and Development of Kinetic Art. New York Graphic Society. 1968. 
  2. ^ Lijn (11 Haziran 2018). "Accepting the Machine: A Response by Liliane Lijn to Three Questions from Arts". Arts. 7 (2): 21. doi:10.3390/arts7020021. 
  3. ^ "5000 Moving Parts". MIT Museum. MIT Museum. 3 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2013. 
  4. ^ Gschwend (22 Temmuz 2015). "The Development of Public Art and its Future Passive, Active and Interactive Past, Present and Future". Arts. 4 (3): 93-100. doi:10.3390/arts4030093. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kinetic Art Organisation (KAO) - KAO - En Büyük Uluslararası Kinetik Sanat Organizasyonu (Kinetik Sanat film ve kitap kütüphanesi, KAO Müzesi planlanmıştır)