Tartışma:Resim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Sanat (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sanat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sanat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

resim sanatı[kaynağı değiştir]

Yüce Allah hiçbir sanatı yasaklamadığı gibi, güzel sanatları övmüştür bunu Kuran ın şiirle indiğinden anlıyoruz. Süs, değerli taşlar, güzellik dini bakımdan övülen değerlerdir. Tasvir konusuna gelince müslümanlığın ilk zamanında zaten resim sanatı diye bişey yok neredeyse insanlar bugünkü bilgiyle karıştırdıklarından, bilgilisi bilgisizi gerçek dışı konuşabiliyor. O zamanlarda sadece put yapıyorlar üzerine de dini semboller çizip kendilerince tanrısallaştırıp tapınıyorlar. Bugünkü binalar boyutunda putları olanlar var, günümüzde bile, sorunda bu zaten dini gerçekleri ve Tanrıyı putlaştırmanın dinimizde günah olması. Yoksa sanat önemli olduğu gibi, onbinlerce dindar sanatçı ressam vardır dünyada ve özellikle günümüzdeki resim sanatı simgecilikten uzaktır, o eski devirlerde resim sanatının ilerlemesine paralel olarak yokolmuştur, zaten burda günah olanda tanrıyı simgelememek. Kuran okuyanlarsa doğayı ormanları tasvir günahtır diye bir ayetle karşılaşmazlar, hurafeden öteye geçmediğini bilirler.

Allah ın sözü herşeyden üstündür, “Allah göklerin ve yerin nurudur; O’nun nuru, içinde lamba /kandil bulunan duvardaki bir mişkât/lambalık gibidir. Işık /alev bir cam/şişe içindedir; şişe ise, incimsi/inci cinsinden bir yıldız gibidir! Fitildeki alev, doğusu ve batısı olmayan mübarek bir zeytin ağacından elde edilen yağ ile yakılıp beslenmektedir. Yağ ise, ateş değmese de neredeyse kendisi etrafı aydınlatacak parlaklıktadır! Nur üstüne nur… Allah, dilediği kimseyi nuruna kavuşturur. Allah, insanlar için böyle misaller verir! Allah her şeyi bilir...”(Nur, 24/35)--organik 15:45, 12 Aralık 2011 (UTC)

"Resim"[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Hakkında bir kaç düzeltme yapmaya çalıștığım Resim bașlıklı sayfa konusunda yardıma ihtiyacım var.

Tarihçe / İçerik açısından ilk resimler; "... Mısır, Çin ve Hindistan'da milattan önce yapılmış resimler gündelik hayatı betimlerler,.."

Genel olarak, ilk resimlerden bahsedildiğinde 30 bin yılı bulan tarihi bir süreç sözkonusudur. Sözü geçen, Milattan önceki resimlerle ne kastediliyor?

Tarihçe / Resim sanatının günümüzdeki yeri: "Bugün, resmin (ve sanatın) öldüğü iddialarına rağmen günümüz yaşam şekline uygun, birçok çeşitli geleneğin egemenliği sürmektedir."

Açıklamanın, kendi içinde de çelişen bir yorumdan ibaret olduğu, ne konunun bașlığına ne de alt bașlığına dönük herhangi bir içerik barındırmadığı kanısındayım. Önerim, bu alt bașlığın șimdilik boş bırakılması yönünde olacak.

Tarihçe / Resim ve fotoğraf: "Resim bir isimdir, ancak sanatçılar resim kelimesini kavramsal olarak kullandığı için fotoğrafla resim aynı değil diye benimsenir, işin doğrusu farklı aletler kullanılmasının dışında ortaya çıkan aynı gerçektir. Fırça ve kalemle yapılan resimse, bir makinenin işlemiş olduğu görüntü de resimdir, ancak sanatsal bakımdan değerlendirip resim kelimesi sanat anlayışı üslübuyla kavramsallaştırılırsa bu durum ortaya çıkar ve fotoğraf resim değildir denir."

Içeriğinin tartıșmaya tümüyle açık olması yanında, bu paragrafın ansiklopedik bir üsluba sahip olmadığını düşünüyorum. Önerim, yine, bu alt bașlığın da șimdilik boş bırakılması yönünde olacak. Esenlikle, --Canudo (mesaj) 15:54, 3 Kasım 2015 (UTC)